Zavrieť

Porady

Akú sekeru?

Dnes prišlo drevo, ide o tvrdé drevo,dub,buk,hrab, metrovina napílená na 25-40cm. Samozrejme polená bude treba prerúbnuť na 2-3 časti. Aká sekera by na to bola najvhodnejšia? Nemyslím značku, skôr ma zaujímajú parametre aké by mala mať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ja sa zasa pýtam..." Kto bude drevo rúbať ? "

    Lebo, ako pozerám, podľa nicku sa bude ženská realizovať....či ?

    Samotná sekera by mala vážiť cca 2,5 kg a porisko dĺžky 60 - 80 cm.
    Lenže na tak solídne kusy dreva je potrebný aj ten kumšt. To znamená poriadny rozmach toho poriska a zatnutie sekery do správneho miesta v polene. Lebo ak nie, tak sa sekera odrazí alebo zošmykne. V tom najhoršom prípade sa urve aj do nohy.

    Doporučujem ísť do kvalitného obchodu a nechať si poradiť. Sekier je na trhu dosť značiek a aj vyhotovení, ale laik by nemal kupovať sám, alebo dokonca cez net.
    misstka áno,bude rúbať aj žena. nejaká prax v rúbaní už je,len stará sekera je už naozaj stará a má zničenú násadu a aj samotná sekera je strašne tupá,preto chceme kúpiť radšej novú a pýtam sa aká je najvhodnejšia. určite plánujeme kúpiť v kamennom obchode, len na odbornosť pracovníkov sa nie vždy dá všade spoliehať,niekedy človek natrafí na takých čo majú menej vedomostí ako zákazník
    Ferdosondo Porisko sa dá vymeniť, sekera nabrúsiť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    to vážne?
    vlastnosti sekery závisia hlavne od tvojej kondičky. Darmo si kúpiš ťažkú, keď ňou nebudeš vládať robiť. Takže prídem, chytím, zaženiem sa, poskúšam, uvidím. Vyskúšam zo tri, a zistím, že ktorá mi najviac sadne. Netreba sa preceňovať, je rozdiel "sekanie" v predajni, a hoc aj 1/4 hodinu naostro. Ideálne by bolo kúpiť dve, ktoré budú mierne nad a mierne pod tvojím výberom.

    Kvalita - hodne sa preceňuje. Najlacnejšie neber, drahé sú zbytočné.

    edit: a hlavne nezabudni na dobré rukavice. Ja používam najčastejšie také do posilňovne.
    Naposledy upravil jslancik : 07.08.14 at 11:02
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Niekto vraví, že kvalitná značka = dobrý výrobok.
    Niekto vraví, že do ruky nevezme nič iné ako Fiskaru.

    Ja mám dve ( ako vravíš ) slovenské sekery. Ani drahé a ani lacné.
    Prišiel som do obchodu, opáčil, poťažkal...a rúúúúúbem jak nespútaná rieka...
    jslancik no a ako si mohol pri svojom výbere obísť tuto kolegov z porady? A hlavne kolegyne
    buchač Kua ...a vidíš to ?

    Idem sa pozrieť, či nájdem nejaké zvyšky popola a nasypem si na hlavu ...
    kukučka Pche, kolegyne rúbali drevo, keď ty si ešte plienky nosil.
    kukučka Moja poznámka nebola určená tebe, si horší ako Karas.
    Emka Roman Rukavice ???????????

    Ale fuj

    ani na 5 kg kladivo som nepoužíval

    pokne v ruke
    občas popľuť
    jslancik Ty si sa dnes do mna obul? Nie kazdy mame dlane vypracovane a tvrde. a chalan ocividne nerobi so sekerou nonstop.
    Emka Roman a chalan je okrem toho ešte aj baba
      zbaliť

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Ja mám hádam 100 ročnú poctivo vyrobenú sekeru v Medzevských hámroch.
    Mala by mať krivky s mierami modelky 90-60-90.
    U sekery je to:
    90mm - dĺžka ostria
    60mm- dĺžka obuchu
    90cm - dĺžka poriska
    Musí to byť kvalitný materiál
    Pozdĺž, štíhla ako laň
    Ostrá ako britva
    Veľmi po nej netrieskajte, na to sú štiepačky. Inak vám dlho krásna neostane.
    Naposledy upravil vlado 33 : 07.08.14 at 18:56
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač ....ééééj veru nie ....veru nie !!!

    Na tie triesočky ešte beriem, ale káľanie dreva teda určite nie.
    viktorviktor nechce kálať siahovicu, ani dobytok zrážať, len polienka narúbať, prečo nemá sadnúť do ruky a byť ostrá
    Emka Roman má sannúť
    aj ostrá

    lenže ak je hrča, musí silou / oblúkom
    a vtedy záleží na materiáli /strome / dreve násady
    Emka Roman okrem ostrá

    treskni s ňou kajlavo obuchom, či násada dobre tlmí rázy

    dĺžka násady - skús, či sa ňou oženieš plynulým oblúkom

    Sekanie plynulým oblúkom :
    - sekera naseknutá v polene
    - vedľa nohy na zemi / polenom dopredu
    - rozmach dozadu mierne
    - ponad hlavu zvýšiť rýchlosť
    - dopad : obuchom o klát

    V momente pár cm pred dopadom obuchu sa treba v kolenách prikrčiť pre zvýšenie rýchlosti a následne mínus "géčka"

    Aby si nerúbala silou a sekerou - zo 2 kg (to iba hladké drevo sa tak dá),
    ale aby si využila kinetickú energiu pridanú polenovi (so sekerou aj 5-8 kg) v oblúku
    viktorviktor nechcem kupovať nič, mám sekeru aj pántok, dreva aj agátových klátov som narúbal a naštiepal dosť, o čom je reč
      zbaliť
    vlado 33 Najlepšia rada je ihneď pokálať. Na hrab keď vyschne, budeš páliť aj reťaz na motorovej píle, o kálačke nehovoriac.
    kukučka Teraz mimotémy, pozrela som tvoj odkaz a zaujal ma príspevok, ktorý reaguje na kúrenie v noci, citujem:

    Tak tohle mi kominík výslovně zakázal. V noci, když spíte, tak se může s kamny něco stát a může vás to v noci udusit. Kominík mi říklal dva příklady jeden, že v komíně může být něco usazenýho to spadne zacpe komín nebo jednoduše na komíně přistane velký pták, který chcípne a do komína spadne a ten ucpe, oba tyto příklady za svou kariéru zažil. Dále může dojít k poruše u kamen třeba vyplivne čerpadlo, atd. V noci se prostě netopí, ale příkreje se peřinou, aspoň tak mi to bylo sděleno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.