Zavrieť

Porady

Prenájom bytu - kto hradí náklady na opravu kuchynských spotrebičov?

Prenajímam byt v ktorom sú kuchynské spotrebiče.
Nájomník je v byte už dva roky a uhradil som už niekoľko nákladov spojených s opravou spotrebičov.
Tentokrát sa mu pokazila umývačka riadu.

V zmluve nemáme takéto veci ošetrené a v budúcnosti to aj plánujem ošetriť.
Nemyslím si že pri nami dohodnutej cene je fér aby som uhrádzal a robil takýto servis nájomníkovi. Jednak požaduje aby som to zabezpečil a samozrejme aj platil.

Ako sa zvyknete dohodnúť na opravách spotrebičov ak ich máte v byte?

Zo zahraničia mám skúsenosti že skôr prenajímajú nezariadené byty, pretože robiť servis ako hotel je neúnosné a spotrebiče sú špecifická kategória, kde môže byť dôvod pokazenia rôzny (aj zapríčinenie nájomníka).

V nájomnej zmluve mám len uvedené že v byte mám také a také spotrebiče, nie je tam však riešený prípad keď sa pokazia.

Ďakujem
Naposledy upravil ABB : 27.08.14 at 08:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ty z nájmu. Tebe sa pokazil majetok, tvoj. On je len jeho užívateľ. Za užívanie bytu a zariadení v byte ti predsa platí, či nie? A potom, aj za služby, tiež, že?

    Alebo umývačku zrušiť a kúpiť mu lavór.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak si ten byt prenajal zariadený, tak si povinný zabezpečiť opravu tvojich zariadení (súčastí bytu). Vyplýva to z § 687, odsek 1 Občianskeho zákonníka:

    Práva a povinnosti z nájmu bytu
    § 687


    (1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.

    (2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.

    V ods. 2 je uvedené, že nájomca znáša náklady iba na drobné opravy a údržbu. Čo sú to drobné opravy zase upravuje vyhláška č. 87/1995, pozri si ju v prílohe.
    ABB Je mývačka riadu súčasťou bytu? Osobne si myslím že nie je. V zmluve to však neriešim. Chcem to mať v poriadku, v budúcnosti sa chcem vyhnúť týmto povinnostiam. Myslím si že oprava a servis spotrebičov typu umývačka a telka by mali byť zohľadnené v cene nájmu. Ja to tam síce v byte mám ale cena je ako pri každom inom byte kde nie je takýto nadštandard.
    luja5 Ak umývačka riadu nie je súčasťou bytu, mala by sa prenajať ako samostatná vec. K tomu odporúčam pozrieť si ust. § 664 OZ.
    § 664
    Prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie, alebo ak sa spôsob užívania nedohodol, obvyklé užívanie, a v tomto stave ju na svoje náklady udržiavať.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Občiansky zákonník
    § 687
    (2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.

    Osobitným predpisom je nariadenie vlády SR č. 87/1995 Z.z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-...40601#f5413309). Drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou bytu sú upravené v §§ 5-9 a podrobný zoznam drobných opráv je uvedený v prílohe
    č. 1 uvedeného nariadenia vlády. Sú tam aj nejaké spotrebiče.
    sito luja, stáva sa, že keď napíšem dlhý príspevok, tak niektorí, akože im je do plaču. Keď krátky, tak niektorým rozhýbe bránicu. Nebudem im brániť, ani tým prvým! Nech sa aj hento, pototo ...
    luja5 taký je už svet...aj poraďácky...mne si bránicu rozhýbal a nielen tú, aj slzy mi pri nej tiekli a nie od plaču...

    JuroS1 je offline (nepripojený) JuroS1

    JuroS1
    N A R I A D E N I E V L Á D Y
    Slovenskej republiky
    z 18. apríla 1995,
    ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka
    § 5
    (1) Drobnými opravami v byte súvisiacimi s jeho
    užívaním (ďalej len „drobné opravy“) sú opravy bytu,
    miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou
    bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj
    výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov
    zariadenia alebo vybavenia, ktoré sú uvedené v prílohe
    tohto nariadenia.
    (2) Drobnými opravami sú aj opravy bytu, miestnosti
    neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich
    príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny
    drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia
    alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe
    tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši
    sumu 200 Sk. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac
    opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov
    na všetky tieto opravy.

    § 8
    Ak niet inej dohody, uhrádza nájomcovia bytov so
    spoločným príslušenstvom náklady na drobné opravy
    a obvyklé udržiavacie náklady spojené s užívaním
    spoločného príslušenstva pomerne podľa počtu osôb,
    ktoré v byte bývajú.

    Myslim ze mas odpoved...v case poruchy bol spotrebic v uzivani najomcu, hradi aj jeho opravy (zariadenia a vybevenia prenajateho objektu)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko do vysky 200Sk, ci?
    avalik áno ... z aktuálneho znenia vyhlášky: "ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6,64 eura"
    taiko no takze sme tam kde sme boli, lebo neviem ci sa mycka da opravit za 6.64 EUR.
    JuroS1 co ked treba len tesnenie vymenit... aj tak by som pri najomnej zmluve zakomponoval aj klauzulu o udrzbe zariadeni na naklady najomcu... dalo by sa to poriesit aj dodatkom k zmluve o prenajme...snad...
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    kuchynske zariadenia su Tvojim majetkom, tak podla mna musis zabezpecit ich opravu. Ak teda neboli znicene/pokazene umyselne

    Ja mam zo zahranicia, skusenost, ze zariadenia opravuje majitel
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ABB A máš to nejak riešené v zmluve? Platíš extra cenu oproti nezariadeným bytom resp. samostatne za spotrebiče? Normálne ak si prenajímaš spotrebný tovar, cena prenájmu voči cene spotrebiča je výrazne vyššia ako pri nehnuteľnostiach pretože ich životnosť je nízka a poruchovosť vysoká.
    taiko samozrejme sa viac plati za zariadeny byt ako za nezariadeny. Extra za spotrebice nikdy neplatim, ani som o tom nepocul. Ved ten spotrebic sa moze pokazit aj tebe, ci nie? Plati ti najom a vsetko ma byt v tom zapocitane. Ak by si si chcel uctovat za opravu spotrebica, to je ako keby si mal taxikarovi platit za opravu defektu.
    Okrem toho ja mam poistku ak by som niekomu sposobil skodu, ktora by sa nedala kvalifikovat ako opotrebenie.
    ABB Ja len či zvykne byť nejak uvedená cena za to zariadenie, lebo to môže byť kvalitatívne rôzne. Napr. telka, dvd, čo nie všade musí byť... Požičovne zariadení majú dosť drahé ceny na to aby takéto opravy vykryli a niektoré žiadajú aj pripoistenie.
    Mne to vychádza že je lepšie mať minimum zariadenia, lebo pri cene prenájmu málokto "uzná" takúto nákladovosť (cena obstarania + servis).

    Taxík je jasná služba, myslím že to nie je vhodné porovnávať.

    Ale asi je zbytočne špiritizovať či sa to má alebo nemá platiť. Skôr ma zaujíma ako to býva ošetrené zmluvne a ako sa to prejavuje v cene nájmu.
    taiko Nerozumiem presne Tvojej poznamke o pozicovniach naradia. Sak Ty mu nepoziciavas naradie. Domace spotrebice su predsa sucastou bytu, ktory prenajimas.
    V zahranici sa najom pohybuje (samozrejme okrem inych faktoriv) priamo umerne so zariadenim. Cim viac zariadenia, alebo cim drahsie zariadenie, tym vyssi najom,
    Presne tak, ty rozhodujes, co v byte bude a co nie a o cene za prenajom..
    Mas nizsie citovane zakony, co su drobne opravy. Ti e su obvykle v zmluve zahrnute. AK das do zmluvy navyse aj oprava spotrebicov, tak Ti ju podla mna nikto nepodpise.
    luja5 @taiko: Ani u nás nie je nič výnimočné, že nadštandard je zahrnutý v nájomnom a je jedno, v čom nadštandard spočíva - či v lokalite, v stave bytu, v jeho vybavení...
    A súhlasím, že opravu spotrebičov navyše asi nikto nepodpíše. Veď len príklad: čo keby sa oprava už neoplatila a kde je hranica, kedy by sa už neoplatila...?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dcera byva v CR, prenajima si zariadene byty. V zmluve mava drobne opravy do 500,-- CZK. Majitelia uz menili pracku aj umyvacku riadu, drobne opravy hradila maximalne nejake tesnenie do vodovodnej baterie - s tym majitelov neotravovala. samozrejme prenajom zariadeneho bytu je drahsi.

    Prenájom bytu - kto hradí náklady na opravu kuchynských spotrebičov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.