Zavrieť

Porady

Ako postupovať, ak nechcú vyplatiť peniaze

Zdravím,
mám jeden problém a chcem sa spýtať, či je vôbec riešiteľný. Pracoval som na jednom projekte cez internet a počas posledných mesiacov som začal byť platený. Prvý mesiac peniaze prišli načas, druhý mesiac sa platba odložila kvôli veľkým výdavkom, a teraz nemôžem dostať peniaze už za ďalší, nový mesiac. Dohoda o spolupráci bola len formou komunikácie na sociálnej sieti či mailov. Právna zmluva nebola, čo si uvedomujem, že mi nehrá do karát. Keď vedúceho kontaktujem, sú to tie reči typu: ešte čakáme, kým príde rozpočet alebo dá vedieť o týždeň. Takto sa to ťahá už mesiac a naposledy mi bolo oznámené, že výplatu na dve časti pošlú. Prvá už odišla. No nič neprišlo, samozrejme. Keď ho kontaktujem, neodpovedá. Nejde o tisíce, no pre študenta je každý peniaz dobrý, navyše som sa na tom namakal. Chcem sa spýtať, či sa zmieriť s tým, že peniaze už neuvidím, alebo sa dá podniknúť čokoľvek? Za rady vopred ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
KEJKA chceš sa súdiť? Vyzerá to tak, že ti nič iné nepomôže
kopretinka a aké má dôkazy? chat na FB?
pajoas6 Neviem, ci je sud realny vzhladom na to, ze nejde o brutalne sumy, mozno by som samotne konanie preplatil viac ako je pozadovana vyplata. Len som chcel vediet, ci sa da vobec nieco ine robit alebo na niekoho obratit. Ako je uvedeny komentar nizsie, neviem, ci by pravne obstali konverzacie, pisane dohody, odoslane maily.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    To, že nemáš dohodu so "zamestnávateľom" v písomnom vyhotovení bude robiť v súdnom spore dôkazovú situáciu ťažšou. Súd s pravdepodobnosťou , ktorá takmer hraničí s istotou platobný rozkaz na základe e-mailovej komunikácie nevydá. Muselo by teda prebehnúť riadne konanie o povinnosti žalovaného zaplatiť ti určitú sumu. Ako študent by som sa do takéhoto (neistého) konania na tvojom mieste nepúšťal. Na začiatok ťa to bude mimo nervov a časovej straty stáť aj 6 percent z vymáhanej sumy (min. 16.50,-Eur) a v prípade ak súdne konanie prehráš, budeš povinný žalovanému zaplatiť trovy konania.

    Pri takýchto chytrákoch by som sa ja osobne riadil heslom, kto do teba kameňom, ty doňho balvanom! V praxi: nezaplatil? Nič sa nedeje, zaplatí viac! Stačí navštíviť (alebo písomne vyrozumieť) príslušný Inšpektorát práce, podať svedectvo, ktoré nasvedčuje tomu, že bol "zamestnávateľom" spáchaný priestupok na úseku práce (podozrenie z čiernej práce) a ver mi, že inšpektorát po ňom pôjde ako po údenom. Možno to tebe osobne situáciu nevyrieši, ale pomôžeš aspoň ostatným potenciálnym spolupracovníkom, ktorí by mohli byť rovnako oklamaní ako ty.

    Pri vymáhaní pohľadávky by som mu ja tento zamýšľaný postup naznačil, možno si v momente uvedomí vážnosť situácie a zmení rétoriku jednania.

    (Upozorňujem, že v príspevku som uviedol iba demonštratívny príklad toho, že ako by som v konkrétnej situácii postupoval ja, v žiadnom prípade ťa k ničomu nenavádzam.)
    Naposledy upravil právnik-probono : 31.08.14 at 17:43
    pajoas6 Dobrý deň,

    ďakujem za radu, uvidím ako sa to pohne ďalej. Je február a stále nič, no nejak som to prežil, trochu sebecky a narcisticky poviem, že peniaze som si dokázal zarobiť naspäť, rozumne a šikovne :-) Ale tento tip sa mi určite zíde, minimálne pri, nedajbože, prípadných podobných situáciách. Ďakujem všetkým za rady :-)
    veronikasad Ak si nemal uzatvorenú žiadnu zmluvu alebo dohodu v zmysle Zákonníka práce, v prípade nahlásenia na Inšpektorát práce za čiernu prácu bude postihnutý nielen zamestnávatel ale aj zamestnanec.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    len som chcela povedať, že pokiaľ sa s ním nedohodneš, pokiaľ on dobrovoľne nezaplatí, zostáva súd a ten by si preplatil. Aj súdne rozhodnutie v tvoj prospech by ešte neznamenalo, že tie peniaze dostaneš. Takže si zober z toho poučenie a bud opatrnejší.

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    Asi ťaháš za kratší koniec, lebo pokiaľ viem akákoľvek zmluva o závislej činnosti (dohoda, práca, pracovná činnosť..)musí mať písomnú formu, takže neviem čím by si argumentoval na súde, ostatné obchodné zmluvy môžu byť uzavreté ústne.

    panamaus je offline (nepripojený) panamaus

    Vylúčený člen panamaus
    mailový pokec nie je zmluva

    ak vieš dokázať, že si niečo "vyrobil" a oni to použili, tak si im dodal
    čo neznamená, že ti zaplatia

    PS
    Najbližšie rob na (povedzme 20-30 %) zálohy
    - nepríde záloha
    - nič nepošleš (nech si hociaké kecy nechá )
    - prípadne ani nič nerobíš (určite nie nad 50 % )

    Ako postupovať, ak nechcú vyplatiť peniaze

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.