Zavrieť

Porady

Podiel z dedicskeho konania

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o pomoc ohladom mojho reálneho podielu z dedičkeho konania. V Osvedcení o dedicstve sa pri jednom Liste vlastnictva XYZ sa nachádza parcela č. ABC orná pôda vo výmere 1031m2. Na výpise z Listu vlastnictva XYZ sa pri mojom mene nechádza spoluvlastnícky podiel 1/36. Rád by som vedel či v Osvedčení o dedicstve je vzdy uvedená celková veľkost parcely z ktorej vlastním 1/36 teda necelých 30m2 alebo ci ide o môj podiel, v tomto prípade moja 1/36 by zodpovedala 1031m2 ktore vlastnim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V Osvedcení o dedicstve by mal byť najskôr súpis aktív a pasív. V ďalšej časti by malo byť napísané, ktorý dedič čo zdedil - teda pozri aktíva pri tvojom mene.
    Pravdepodobne ste nededili zákonné podiely ale dedičskou dohodou.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    reálne máte jednu tridsaťšestinu z výmery pozemku, t.j. v tomto prípade 28,63 m2.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Podľa ust. § 175zca ods. 2 písm. f) a h) Obč. súdneho poriadku (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1963-99/znenie-20140701) osvedčenie o dedičstve o.i. obsahuje výšku spoluvlastníckeho podielu vyjadreného zlomkom z celku a ďalšie údaje potrebné pre zápis do katastra, ku ktorým patrí aj výmera pozemku (§ 42 ods. 2 písm. c) katastrálneho zákona = http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162#f5424335). Celková výmera pozemku=veľkosť parcely musí byť teda v dedičskom osvedčení vždy uvedená.
    Aj keď k údajom potrebným pre zápis do katastra nepatria výmery v m2 vypočítané podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov, môžu byť tiež v dedičskom osvedčení uvedené. Ja mám v osvedčeniach pri každej parcele uvedené obidve výmery: /1/ aj celkovú výmeru v m2, pričom predmetom dedenia ani neboli celé parcely, /2/ aj výmeru v m2 zodpovedajúcu len výške môjho dedeného podielu.
    Bez poznania textu predmetného osvedčenia považujem za podstatné, či 1031m2 je celková výmera parcely. Podľa Tvojho popisu však usudzujem, že to tak je a v takom prípade si z uvedenej parcely zdedil tých cca necelých 30m2, ktoré zodpovedajú podielu 1/36-ina.
    luja5 15.10.14 07:37 priradil do Porady

    Podiel z dedicskeho konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.