Zavrieť

Porady

Občianske združenie alebo nezisková organizácia

kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Máme problém s financovaním materskej školy v našej obci. Keďže sa jej nechceme vzdať, hľadáme všetky možné formy ako ju udržať. Preto sme sa rozhodli, že si založíme buď neziskovú organizáciu alebo občianske združenie, ktoré by tvorili rodičia detí z MŠ. Chceli by sme si vybrať 2% z dane a požiadať o nejaké granty alebo dotácie. Toto nemôžeme spraviť ako fyzické osoby a ani ako MŠ ako taká. Preto prosím niekoho, kto niečo podobné robí, aby nám poradil. Nevieme absolutne kde začať a čo a ako založiť. Ďakujem.
Usporiadat
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Mnohé materské školy a aj celkovo školy si zakladajú za týmto účelom vlastné občianske združenia. Základné informácie o tom, ako sa zakladajú, nájdeš na stránkach ministerstva vnútra. Len malá poznámka, na to aby ste sa mohli zaregistrovať za príjemcov podielu zaplatenej dane (2%), musíte mať činnosť druhý rok, t.j. ak sa teraz zaregistrujete ako občianske združenie, medzi príjemcov sa môžete zaradiť na budúci rok v novembri a budete prijímať podiely za zdaňovaci obdobie roku 2007 v júni 2008...

Skús sa ďalej pýtať, čo konkrétne nevieš, ťažko takto zoširoka opisovať..
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Aha, tak to sme nevedeli, že až druhý rok musíme existovať. No ale nevadí. Chceme to skúsiť. Ide nám o to, čo si máme založiť. Tak podľa teba by to malo byť občianske združenie? Stačím ja a dvaja rodičia a môžme ísť do toho? Môže byť našim zriaďovateľom obec? Alebo ako je to? Budeme si hospodáriť sami? Chceme poriadať nejaké výstavy, divadelné predstavenia s deťmi a nejaké burzy, zbery papiera,... Výťažky z tohto všetkého budú naše príjmy, ktoré potom darujeme MŠ. Tak je to? Je naša predstava správna?
0 0
Linka Linka

Linka je offline (nepripojený) Linka

kopi
Máme problém s financovaním materskej školy v našej obci. Keďže sa jej nechceme vzdať, hľadáme všetky možné formy ako ju udržať. Preto sme sa rozhodli, že si založíme buď neziskovú organizáciu alebo občianske združenie, ktoré by tvorili rodičia detí z MŠ. Chceli by sme si vybrať 2% z dane a požiadať o nejaké granty alebo dotácie. Toto nemôžeme spraviť ako fyzické osoby a ani ako MŠ ako taká. Preto prosím niekoho, kto niečo podobné robí, aby nám poradil. Nevieme absolutne kde začať a čo a ako založiť. Ďakujem.
Dobrý deň! Pred rozhodnutím, či nezisková organizácia alebo občianske združenie by bolo dobré pozrieť zák. č. 232/1997 Z.z. a jeho novelizáciu zák. č. 35/2002 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.Tam v § 2 je predmet činnosti. Neviem presne ako je to u občianských združení ale neziskové organizácie pred prihlásením sa na 2 % musia fungovať rok. Evidencia neziskovej organizácie prebieha na príslušnom krajskom úrade.
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Neviem, odkial presne si, ale viem, ze v Tr. Teplej funguje popri MŠ aj obcianske zdruzenie, skuste sa poradit!
0 0
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Ďakujem. Skúsim sa tam nejako nakontaktovať. Alebo ak tam niekoho poznáte, pošlite mi prosím nejaké údaje ako súkromnú správu.
0 0
krtoman krtoman

krtoman je offline (nepripojený) krtoman

Občianske združenie sa zakladá v zmysle zákona č. 83/1990 Zb., na stránke ministerstva vnútra/Potrebujete radu?(v ľavom stĺpci)/Postup pri zakladaní/občianskeho združenia. Je tam všetko, čo musíte urobiť. Skutočne stačia traja ľudia - rodičia, vašim zriaďovateľom nebude obec, ale vedenie združenia, budete si hospodáriť sami, môžete usporadúvať podujatia v zmysle činnosti svojho združenia (má mimoriadny význam napísať do základného poslania v stanovách viac menej presné činnosti, ktoré chcete vykonávať - je možné to aj dodatočne zmeniť v stanovách, stojí to poplatok, myslím 500 Sk), výťažky z činnosti budú iba vašimi príjmami, z ktorých môžete podporovať konkrétne činnosti MŠ. Ako príjemca 2 % podielu zo zaplatených daní skutočne môžete začať fungovať až od r. 2007, ale myslieť na to musíte už teraz - treba iba začať, nie je to nič hrozného. S pozdravom EVA
0 0
Barbara43 Barbara43

Barbara43 je offline (nepripojený) Barbara43

Poraďáci poraďte prosím ! Poskytujeme služby v zaopatrovaní seniorov.Doteraz fungujem ako FO. Pre získavanie prostriedkov z rôznych fondov a organizácii je potrebné fungovať ako n.o, alebo nejaké združenie poskytujúce tieto služby. Poraďte, čo by bolo lepšie, n.o. alebo občianske združenie. Poskytovanie dotácii pre FO vraj končí v roku 2007 a my sme začali iba teraz. Skúste poradiť v čom sú aj nevýhody pôsobenia týchto organizácií. Zatiaľ vďaka.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Podľa mňa je založenie a fungovanie občianskeho združenia jednoduchšie než nezisková organizácia, samotný zákon o občianskych združeniach je jednoduchší , obmedzenia sú v tomto smere minimálne a nie si viazaný na žiadneho zriaďovateľa ako napr. obec, občianske združenie zakladajú niekoľkí členovia (napr. podľa našich stanov sme 4 členovia, ktorí sme OZ založili).

Keď sa vrátim k pôvodnej otázke v tejto téme, väčšinou tieto rôzne spolky rodičov pri školách a škôlkách majú práve formu občianskych združení. Samozrejme OZ môže vykonávať aj služby v zaopatrovaní seniorov.
0 0
Barbara43 Barbara43

Barbara43 je offline (nepripojený) Barbara43

Srdečne ďakujem Bendži, chcem poprosiť ak je to možné ešte o štruktúru Stanov, alebo skús ma zorientovať kde by som si ich mohla stiahnúť. Pozrela som na stránku civil.gov., ale moc konkrétne to nebolo. Vďaka, veľmi mi pomôžeš, celá záležitosť ma dosť súri. Ďakujem, veľmi mi pomôžeš.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Neviem či existuje niekde predpísana štruktúra stanov, ale pomôcť si môžes stanovami iných združení, mnohé ich majú zverejnené aj na svojich stránkach (napr. cez google skús vyhľadávať občianske združenie...)

V podstate v stanovách opisuješ najmä cieľ združenia, činnosti, následne podmienky členstva, vznik a zánik členstva, práva a povinnosti členov, potom organizačná štruktúra združenia - správna rada, výkonná rada + revízor, kto je konateľom združenia, potom hospodárenie združenia, čo je zdrojom príjmov a na záver vznik a zánik združenia
0 0
Barbara43 Barbara43

Barbara43 je offline (nepripojený) Barbara43

Vďaka Bendži, idem skúmať a hľadať, dúfam, že sa mi to dnes podarí.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

No keby niečo tak sa ešte ozvi /pre istotu mi môžeš dať echo aj cez SS /
0 0
Barbara43 Barbara43

Barbara43 je offline (nepripojený) Barbara43

Ahoj Bendži, nemala som šťastie na nešťastné stanovy. Skús mi prosím ak máš čas napísať, či je možné zapracovať do stanov aj opatrovateľskú službu, a ostatné záležitosti okolo starých a chorých ľudí. Uvedené o.z. potrebujem k registrácii na VUC a samozrejme že uvažujem aj s nejakými projektami na túto činnosť. Vďaka.
Chcem poprosiť aj ostatných ak vedia nech povedia !!! díííííííííííík
0 0
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

bendži
Podľa mňa je založenie a fungovanie občianskeho združenia jednoduchšie než nezisková organizácia, samotný zákon o občianskych združeniach je jednoduchší , obmedzenia sú v tomto smere minimálne a nie si viazaný na žiadneho zriaďovateľa ako napr. obec, občianske združenie zakladajú niekoľkí členovia (napr. podľa našich stanov sme 4 členovia, ktorí sme OZ založili).

Keď sa vrátim k pôvodnej otázke v tejto téme, väčšinou tieto rôzne spolky rodičov pri školách a škôlkách majú práve formu občianskych združení. Samozrejme OZ môže vykonávať aj služby v zaopatrovaní seniorov.
BENDŽI, prosím Ťa, tak Ty si tiež v občianskom združení? A tiež "na pomoc" škôlke? Až áno, prosím Ťa ozvi sa.
0 0
Ethel Ethel

Ethel je offline (nepripojený) Ethel

Skús si trochu zagooglovať, zadaj si materske centrum a daj si to vyhľadať. Každá organiyácia by mala mať stanovy zverejnené na svojej stránke a to ti pomôže sa zorientovať v tom, ako si stanovy napísať. Je to celkom jednoduche, ak vieš, čo chcete robiť, odkiašľ chcete čerpať finančne prostriedky, na čo budú použité (teda definícia vstupov a výstupov) a keď budete mať dobre postavenú org. štruktúru. Treba zadať kto je riaditeľ, kto správna rada a kto revízor ( v stanovách sa neudávajú mená, iba ich právomoci a spôsob uznášania)
0 0
pavelb pavelb

pavelb je offline (nepripojený) pavelb

Barbara43
Srdečne ďakujem Bendži, chcem poprosiť ak je to možné ešte o štruktúru Stanov, alebo skús ma zorientovať kde by som si ich mohla stiahnúť. Pozrela som na stránku civil.gov., ale moc konkrétne to nebolo. Vďaka, veľmi mi pomôžeš, celá záležitosť ma dosť súri. Ďakujem, veľmi mi pomôžeš.
Skús kliknúť na stránku Slovenskej rady rodičovských združení, tam sme zaregistrovali aj naše Rodičovské združenie - občianske združenie pri MŠ.Adresa je www.srrz.sk
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

kopi
BENDŽI, prosím Ťa, tak Ty si tiež v občianskom združení? A tiež "na pomoc" škôlke? Až áno, prosím Ťa ozvi sa.
ahojky, tak sa ozývam, aj keď zdá sa že hooodne neskoro
ja som tiež v občianskom združení, ale nie priamo pri škôlke, to "naše" sa venuje podpore detí a mládeže z hudobnej školy... (to nie je až také vzdialené )

Ako sa ti darí s "tvojim" občianskym združením?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
bendži
ahojky, tak sa ozývam, aj keď zdá sa že hooodne neskoro
ja som tiež v občianskom združení, ale nie priamo pri škôlke, to "naše" sa venuje podpore detí a mládeže z hudobnej školy... (to nie je až také vzdialené )

Ako sa ti darí s "tvojim" občianskym združením?
Monika v tom mojom sa mi "super" darí.To len aby si vedela, že je mi pekne horúco a to nielen vďaka počasiu. :p
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Melnick
Monika v tom mojom sa mi "super" darí.To len aby si vedela, že je mi pekne horúco a to nielen vďaka počasiu. :p
Ahoj Maji, presne som na teba myslela, ako pokračuješ... dá sa to nejako potroche poopravovať?...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Monika toto sú malilinké okáliky . Keby som ja bola vedela čo ma čaká. nikdy by som to účt-o nevzala,lenže ja sa nerada vzdávam,tak mi treba. Ale história pobabraných účt-v aspoň pokračuje. Keď nenavštívim "Poradu" viac ako 12 dní ver ,že ma klepla pepka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať