Zavrieť

Porady

Občianske združenie alebo nezisková organizácia

kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Máme problém s financovaním materskej školy v našej obci. Keďže sa jej nechceme vzdať, hľadáme všetky možné formy ako ju udržať. Preto sme sa rozhodli, že si založíme buď neziskovú organizáciu alebo občianske združenie, ktoré by tvorili rodičia detí z MŠ. Chceli by sme si vybrať 2% z dane a požiadať o nejaké granty alebo dotácie. Toto nemôžeme spraviť ako fyzické osoby a ani ako MŠ ako taká. Preto prosím niekoho, kto niečo podobné robí, aby nám poradil. Nevieme absolutne kde začať a čo a ako založiť. Ďakujem.
Usporiadat
cuvo2 cuvo2

cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

Dobrý deň poradáci.
Prosím vedel by mi niekto povedať, ktoré združenia či spoločenstvá sa registrujú na Krajských úradoch a ktoré na MV SR? Či toto upravuje nejaká norma?
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

- na KU sa registrujú záujmové združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov. pozemkové spoločenstvá
- cirkvi a náboženské spoločnosti sa registrujú na Ministerstve kultúry
- na MV sa registrujú politické strany a hnutia, občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospečné služby, nadácie, neinvestičné fondy a možno aj ďalšie, treba pozrieť stránku MV SR, lebo do organizáciií nezriadených na podnikanie patria napríklad aj verejné vysoké školy, profesijné komory .....
0 0
cuvo2 cuvo2

cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

Ďakujem za odpoveď, ale aj po pozretí si stránok MV registrácií a registroch som neni múdrejší. Chcem totiž zaregistrovať združenie napomáhajúce pri rozvoji a využívaní obnoviteľných zdrojov energie. A teraz neviem kam s tým. Najradšej by som to vopchal na KU. ale neviem zasa čo by to muselo splnať. Ak vieš poraď ak nie asi tam budem musieť zájsť a poinformovať sa. Ďakujem
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

pravdepodobne to bude občianske združenie, ak ho budu zakladať viacerí občania - FO, ak by si ho chcel zaregistrovať na KU len sám, tak potom založiť živnosť na rozvoj a využívanie obnoviteľných zdrojov energie - pozri www.szk.sk - webstránka slovenskej živnostenskej komory, či by sa to dalo
0 0
cuvo2 cuvo2

cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

Už som to raz napísal a poslal, lenže sa to nezobrazilo, tak musím opakovať.
Ano, sme traja. ja a dva mladí vedátori, ktorí sa chcú na tomto realizovať. Živnolist nechceme. Urobili sme si zakladateľskú schodzu, kde sme sa dohodli, že do toho ideme a z tejto schôdze sme urobili zápis. Zakladateľskú zmluvu sme nepísali, neviem ani či náhodou nie je potrebná. Ja som bol poverený vypracovať Stanovy združenia, čo som urobil a urobili sme ďalšiu schôdzu, kde sme stanovy schválili a zvolili sme si štatutára. Stanovy sme všetci traja podpísali s tým, že podpisy necháme overiť. Meno štatutára sme zapracovali do Stanov.Ja som dalej dostal úlohu zaregistrovať Združenie, pričom väčšina je za registráciu na KU nie na MV. Ja však nikde neviem nájsť, ktorá právna norma upravuje čo sa kde registruje, preto tá moja prvá otázka. Ciele veľké, skúsenosti žiadne, preto za každú radu ďakujem, ďakujem, ďakujem.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

na KU sa registrujú len združenia právnických osôb, vy môžete založiť len občianske združenie a registrovať sa na MV, na http://www.civil.gov.sk/POLIT/OBC.HTM je aj žiadosť o registráciu. Ako majú správne vyzerať stanovy si môže vyhľadať cez vyhľadávač google - stanovy občianskeho združenia. Nie je to nič hrozné, takže neviem prečo sa tak bránite registrácii na MV.
0 0
cuvo2 cuvo2

cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

Ďakujem Alenka. Dáko to dokvákam. Za ochotu a rady príležitostne ak by bola možnosť kúpim čokoládu, alebo pozvem na obed či večeru. Podľa prienia. Musí však byť možnosť. Zatiaľ však ešte raz ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať