Zavrieť

Porady

BOJLER-VYMENNIKOVA STANICA

Zdravim poradaci,

ideme menit bojlerovnu-resp. presny nazov je: kompaktna vymennikova stanica s pripravou na ohrev vody, a zaujima nasledovne: mame uz cenove ponuky kde mi pripli aj certifikaty vsetko ale chcela by som vediet ci nevie niekto podla akej europskej normy maju byt bojlerovne vymienane, proste napr. na 52 bytov v jednom panelaku ma byt 700 l vymenn.stanica, alebo 500 l.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Elena Navrátilová
    Na takéto niečo sú určite nejaké normy, ktoré by mal ovládať zhotoviteľ. Na požiadanie by ich mal predložiť.

    DANUS je offline (nepripojený) DANUS

    komunikatívna DANUS
    On ich aj predlozil ale kazdy mal ine, napr. mam ponuku kde na 52 bytovych jednotiek staci 400 l bojler, druhu mam ze treba 750 l bojler cize preto by ma zaujimala nejaka nova eu norma, ktora by nam pomohla.
    Elena Navrátilová
    Danka aj výkon tých kotlov je rovnaký? Možno práve preto Ti jeden ponúka taký a druhý taký. Ja by som sa zamerala na výkon kotla a cenu. Určite majú určenú aj teplotu vody pri tých kotloch. Myslím, že niekedy stačí tých 400 l a na energie môže byť menej náročný a pritom ti vyhreje tú vodu tak, ako ten čo má objem a potrebu pre toľkých ako ten 700 l. Ale aby si na to nebola sama. Predlož na dozornom, resp. na zhromaždení a uznesením zo schôdze sa zabezpeč a ochráň. Môžeš práve pozvať práve tých čo ti ich ponúkajú, samozrejme po jednom najlepšie na dozorný a je to. Každý má rovnaké šance a vyberiete si podľa potreby.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Zisťuje sa to podľa počtu osôb:

    Pri vysokom odbere je: 60L/1deň/1 osobu ...
    Nízka 30 L/1 deň/1 osobu
    Stredná 50L /1 deň/1 osoba ........

    Vzorec na výpočet zásobníka teplej úžitkovej vody (TÚV) je:

    2x(vypočítaný objem odberu x 35)/45
    (vypočítaný objem zásobníka vyjde v litroch)
    35 - rozdiel teplôt v mieste odberu
    45 - rozdiel teplôt v zásobníku

    vypočítaný objem odberu je vlastne počet ľudí x 60L (pri vysokom) ....... (pri strednom x 50L a pri nízkom x 30L .........


    Dúfam, že ti to pomôže .... ak nie tak mi napíš počet osôb a ti to vypočítam .. ahoj

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Mám dojem, že sa to môže počítať aj podľa požadovaného maximálneho hodinového výkonu.

    Osobne by som sa priklonil k 700 l bojleru

    DANUS je offline (nepripojený) DANUS

    komunikatívna DANUS
    Zisťuje sa to podľa počtu osôb:

    Pri vysokom odbere je: 60L/1deň/1 osobu ...
    Nízka 30 L/1 deň/1 osobu
    Stredná 50L /1 deň/1 osoba ........

    Vzorec na výpočet zásobníka teplej úžitkovej vody (TÚV) je:

    2x(vypočítaný objem odberu x 35)/45
    (vypočítaný objem zásobníka vyjde v litroch)
    35 - rozdiel teplôt v mieste odberu
    45 - rozdiel teplôt v zásobníku

    vypočítaný objem odberu je vlastne počet ľudí x 60L (pri vysokom) ....... (pri strednom x 50L a pri nízkom x 30L .........


    Dúfam, že ti to pomôže .... ak nie tak mi napíš počet osôb a ti to vypočítam .. ahoj

    Dakujem pekne za vzorec.

    Zistovala som dalej a napriklad pre informaciu: Treba ist hlavne za dodavatelom tepla, ktori si pozrie nacrt novej bojlerovne a vymennikovej stanice a povie ci je schopni aby nam v lete pri 400 l bojleri dodal 65 stupnovu vodu, lebo inak by sa mohlo stat ze niektori by ostali bez teplej vody. Cize to mam vyriesene, vyratam to podla vzorca od Velettka a zajdem za dodavatelom tepla-kurenia aby sa mi samozrejme pisomne vyjadril k projektu.
    Dakujem vsetkym za rady.

    DANUS je offline (nepripojený) DANUS

    komunikatívna DANUS
    Zisťuje sa to podľa počtu osôb:

    Pri vysokom odbere je: 60L/1deň/1 osobu ...
    Nízka 30 L/1 deň/1 osobu
    Stredná 50L /1 deň/1 osoba ........

    Vzorec na výpočet zásobníka teplej úžitkovej vody (TÚV) je:

    2x(vypočítaný objem odberu x 35)/45
    (vypočítaný objem zásobníka vyjde v litroch)
    35 - rozdiel teplôt v mieste odberu
    45 - rozdiel teplôt v zásobníku

    vypočítaný objem odberu je vlastne počet ľudí x 60L (pri vysokom) ....... (pri strednom x 50L a pri nízkom x 30L .........


    Dúfam, že ti to pomôže .... ak nie tak mi napíš počet osôb a ti to vypočítam .. ahoj

    Pomohlo mi to ale naozaj mi to nejde vypocitat, tak ak ta mozem porposit: mame 52 bytovych jednotiek a pocet ludi v celom dome je : 130.
    Vopred dakujem.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    skus si pozriet prilohu .... Výpočet zásobníka TÚV ale dosť je aj na výrobcovi tepla aký výkon ti dodá a preto si pozri radšej toto:
    www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=97&h=38&obor=5

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Máme tri bojlery, vie niekto ako sa dá zabezpečiť ich rovnomerné vyprázdňovanie. Pre ich zapojenie bol použitý Tichelmanov spôsob ale nejako to nefunguje tak ako by to fungovať malo.

    23evula je offline (nepripojený) 23evula

    23evula
    Dobrý den! Vhcem vás poprosiť o vzorec na výpočet 1m3 plynu na 1 m2 na potrebujem zistiť spotrebu na deň.Robí s tým niekto? Dakujem

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    23evula
    Dobrý den! Vhcem vás poprosiť o vzorec na výpočet 1m3 plynu na 1 m2 na potrebujem zistiť spotrebu na deň.Robí s tým niekto? Dakujem
    Nejaké prepočty som napísal sem http://www.porada.sk/showpost.php?p=237367&postcount=62
    Ak Ti toto nepomôže, napíš presnejšie, čo potrebuješ vypočítať.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    23evula
    Dobrý den! Vhcem vás poprosiť o vzorec na výpočet 1m3 plynu na 1 m2 na potrebujem zistiť spotrebu na deň.Robí s tým niekto? Dakujem
    PeterNR to už napísal ale len to doplním
    1GJ = 277,8 kWh = spálením 29,3 m3 zemného plynu

    zbytok si dopočítaš

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.