Zavrieť

Porady

Rady pri výbere pracieho prostriedku a testy

Man
Otváram diskusiu na kvalitu pracích prostriedkov na Slovensku a ponúkam návod na lacný, účinný ekologický prací prostriedok na pranie, ktorí si vyrobíte aj doma. Keď som si pozrel tento test nemal som na výber...
Na začiatok si pozrite testy: http://www.stream.cz/adost/800414-te...ich-prostredku
Ja osobne dávam prednosť mydlovému slizu.
Potrebujeme:
mydlo na pranie - 125g
sódu na pranie - 1/2kg - 1kg (podľa tvrdosti vody)
horúcu vodu z vodovodu
vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerku a miešadlo.

Postup:

Príloha 138763 1 kg sódy (podľa tvrdosti vody)

Príloha 138762 pomôcky: vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerka a miešadlo

Príloha 138765 cca 125 g mydla nastrúhame na jemnom strúhadle

Príloha 138764 nastrúhané mydlo

Príloha 138766 rozpustíme v 2-3l horúcej vody



Príloha 138767 keď je mydlo úplne rozpustené, pridáme sódu a postupne vodu na celkový objem 10-12l.

Príloha 138769 Stále miešame, dovtedy až bude mať konzistenciu tuhého gélu. Pozor aby nevznikli hrče !. Čerstvý sliz je tekutý s jemnými vločkami. Vedro uzavrieme a po odstátí 12-24 hod. môžeme prať. Na pranie dávkujeme sliz priamo do bubna práčky cca 250-500ml slizu.

Na čo je potrebné dávať pozor:

Je dôležité dávať sliz do bubna, aby práčka nepenila a nepretiekla. Účinnosť prania sa zvýši ak po napustení vody prerušíte prací program na 1-2 hodiny a potom doperiete. Na škvrny použite žlčové mydlo (jadrové mydlo s prídavkom hovädzej žlče. Slúži ako bieliaci prostriedok a spôsobuje emulgáciu tukov. Používa sa na odstránenie škvŕn z textílií. Pozor ! Pri farebných textíliách vopred overte stálosť farieb ), ktorým navlhčenú škvrnu potriete a necháte pôsobiť. Sliz je vhodný aj na rôzne čistiace práce v domácnosti - umývanie podláh, obkladov, sanity a popdobne.

Nevýhody a ich riešenie:

- Niekto môže namietať, že je bez vôňe. Do slizu môžeme pridat nieko/lko kvapiek prírodnej esencie. Obecne sa ale držíme zásady, že čím menej aditív, tím lepšie pre nás i pre prírodu.

- Tmavé prádlo vybledne a svetle zožĺtne:
pred prvým použitím vyskúšajte účinky na vzorke prádla (staršie oblečenie...). Osobne som nespozoroval vedlajšie účinky.

Ďalšie info: http://www.bocianiehniezdo.sk/conten...dok-na-pranie/

Môžte skusiť dávkovanie: 25 g sódy, 25 g nastruhaneho jadroveho mydla, liter vody.

Dôvody prečo používať mydlový sliz: zvyšuje PH vody, tým pádom nepotrebujeme tolko pracieho prostriedku, takže šetrí naše penaženky, je šetrnejší k prádlu, nie je tak agresívny, pri pracích prostriedkoch z obchodných retazcov dochádza k uvolnovaniu chemických látok do ovzdušia, aj napriek tomu že su bezfosfatove obsahuju zase ine chemicke zlučeniny ktoré škodia na zdravie ludí.

Periem už roky v mydlovom slize, hlavne z finančných dôvodov, pretož je to šetrnejšie k prírode je logické. používám mydlo z madarska pretože neobsahuje žiadne pridavne latky a je lacnejšie. Na škvrny používam citrón, prádlo po vypraní ovoniam olejom z citrónu a ešte raz prepláchnem. Raz za pol roka periem práškom persil a namo na biele prádlo. Keď sa suší prádlo na balkóne vôňa sa šíri celou ulicou. V zime prevonia byt citronovou aromou.

- Aby bylo prádlo hebké a biele, pridajte do posledneho plákania sol alebo ocot.
- pridajte do slizu jeden balíček prášku do pečiva, prádlo bude biele ako sneh !

- ponožky budú opäť biele, keď do práčky dáte sáčik s citronovou kôrou.

tak príjemné pranie priatelia.
Naposledy upravil milo2 : 16.11.14 at 09:48
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

prečo je vyrábať prací prostriedok scestné...?...tiež by som si nikdy nemyslela...že si budem umývať telo a vlasy vlastným mydlom a šamponom....mazať si telo,pery,tvár, ruky, nohy...vlastnými krémami
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tiež som vyvárala v hrčisku..čo mám v pivke....a až potom som začala v práčke....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač
alaya1
ja napr. utierky, mam spinave stale 2 -4 do tydna- neperiem, hodim do hrnca a vyvarim, nemam tolko bieleho pradla aby som pustila varku na 90st. a nenechavam pradlo spinave 2-3 tyzdne. my "zrelsie" uz mame svoje vyskusane, co nam vyhovuje.
...ach jo...sladká nevedomosť
To si aj plienky takto "vyvárala"...???
lujza.j
tiež som vyvárala v hrčisku..čo mám v pivke....a až potom som začala v práčke....
kukučka
No a? Jasné, že sme vyvárali a boli zdravšie ako dne tie chemické a hlavne ich deti nenosili do troch, štyroch rokov ako dnes.
Ste nepochopili ????
Bod varu vody je 100 stupňov !!!
Čiže ste nevyvárali, ale len v práčke prali ...fasa rozdiel medzi tým, aj keď sa jedná len o 10 stupníkov.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ty musíš furt svoje a zas na vedľajšej koľaji. - čo miešaš práčku do hrnca, há? Daj pozor, aby si jazyk nepopálil.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kukučka
Ty musíš furt svoje a zas na vedľajšej koľaji. - čo miešaš práčku do hrnca, há? Daj pozor, aby si jazyk nepopálil.
Problém ....????
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

buchač
buchač
alaya1
ja napr. utierky, mam spinave stale 2 -4 do tydna- neperiem, hodim do hrnca a vyvarim, nemam tolko bieleho pradla aby som pustila varku na 90st. a nenechavam pradlo spinave 2-3 tyzdne. my "zrelsie" uz mame svoje vyskusane, co nam vyhovuje.
...ach jo...sladká nevedomosť
To si aj plienky takto "vyvárala"...???
lujza.j
tiež som vyvárala v hrčisku..čo mám v pivke....a až potom som začala v práčke....
kukučka
No a? Jasné, že sme vyvárali a boli zdravšie ako dne tie chemické a hlavne ich deti nenosili do troch, štyroch rokov ako dnes.
Ste nepochopili ????
Bod varu vody je 100 stupňov !!!
Čiže ste nevyvárali, ale len v práčke prali ...fasa rozdiel medzi tým, aj keď sa jedná len o 10 stupníkov.

nerozumiem ti buchac, o co vlastne ide. Napisala som, ze ked mam 2 -3 utierky tak nezapnem koli tomu pracku a neperiem na bielom pradle, ale hodim do hrnca, mam taky vyhradeny, maly sikovny a vyvarim tam- voda buble, cize vyvara.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1
nerozumiem ti buchac, o co vlastne ide. Napisala som, ze ked mam 2 -3 utierky tak nezapnem koli tomu pracku a neperiem na bielom pradle, ale hodim do hrnca, mam taky vyhradeny, maly sikovny a vyvarim tam- voda buble, cize vyvara.
ALE v práčke BY NEBUBLALO !!!
Teda, takže inak povedané, nedochádzalo by k vyváraniu.
Bože, staré gazdiné je potrebné učiť ???
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

buchač
alaya1
nerozumiem ti buchac, o co vlastne ide. Napisala som, ze ked mam 2 -3 utierky tak nezapnem koli tomu pracku a neperiem na bielom pradle, ale hodim do hrnca, mam taky vyhradeny, maly sikovny a vyvarim tam- voda buble, cize vyvara.
ALE v práčke BY NEBUBLALO !!!
Teda, takže inak povedané, nedochádzalo by k vyváraniu.
Bože, staré gazdiné je potrebné učiť ???
Pocuvaj, precitaj si este raz, co som napisala v 1. prispevkua neprekrucaj slova inych!.Ci ucit citat s porozumenim treba? Gazdina nie som, ale rozdiel medzi vyvaranim a pranim poznam aj tak !.

Po lopate- dam 2-4 utierky do hrnca vyvarit, koli nim nepustim varku v PRACKE na 90st.- na biele pradlo, chapenzi?
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Luj píšeš, že perieš na 60-tke, nemáš zožuvané prádlo, ja som musela všetko prežehľovať, mám dobrú práčku, ale roky periem ako alaya a raz za rok vyváram utierky, lebo sú tkané ľanové, aby som ich vybielila-žltnú.
Naposledy upravil pmajap : 17.11.14 at 19:06
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

pmajap
Luj píšeš, že perieš na 60-tke, nemáš zožuvané prádlo, ja som musela všetko prežehľovať, mám
biele bavlna na 90st, ostatok na 40st...potom podla toho čo a ako....nežehlím iba výnimočne.
..ked neprepchám práčku....inak nie je zožužvané...vyberám hned ako doperie....vytrepem -ponaťahujem....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1

a dupni si este raz .
Moja...na takéto info mi nie je potrebná vysoká škola.
Onehdá som inžinierika do smútku ponoril na túto tému...tiež básnil o vyváraní plienok v automatickej práčke...veľmi rýchlo bol vyvedený z omylu aj s patričným zdôvodnením.
Ono prax vydá aj za dve vysoké školy...a z tej praxe mám červený diplom.
0 2
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Pocuj, ja nechapem, o co ti ide, ci len potrebujes sa na niekom realizovat, tak nech sa paci, uroven si predviedol sam!. Nech ti padne na uzitok.

P.S. ja v pracke nevyvaram- periem na 90st., vyvaram v hrnci
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Schladte sa, začnite pláchať a nežmýkajte
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

majka, ty to chapes? Co to tu vyvadza? A tie narazky na VS a diplomy, asi zle pocasie
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Guľášik mu prihorela asi je v paneláčíku, zavretý v klietke
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

ta nech si da kolecko okolo bloku a vychladne
0 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
prosím vas nepíšte tu vaše pocity, nechajte si ich doma, píšte vecne na tuto temu.
dakujem.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

tak vecne a strucne - v tvojom domacom pripravku prat nebudem .
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
arizona
lujza.j
dáška rovnako...už roky...niekedy mi príde,že ešte aj prať v "značkových práškoch" musí byť !!!....inak nie si in a trendy....choré,ale ked poviem...že periem v lídlackých....tak sa ludia čudujú ako keby som povedala, že chodím na potok...kupujem on nich aj iné čistiace prostriedky...kým som nezačala s mydlami a ostatkom aj sprcháče,šampony,kondicionery...a iné...iba aviváž nie....
Posledne roky lidlacky Formil vyhrava vsetky skusky a porovnavania ucinkov pracich praskov.
Tiez som nan pred casom presla,som spokojna, neperie vobec horsie,ako tie drahe, znackove.

Reklama robi svoje :-))) Vacsina ludi si mysli, ze ked kupi drahy prasok, ze vyperie lepsie, ale nie je to tak.
zeny, ja sa nezastavam znackovych praskov, ale neznicia vam tie lidl prasky veci? vydrzi vam bavlnene tricko nosene 4-5 rokov ked ho periete v lidl prasku? My perieme v znackovych, lebo sme si tak nejak zvykli od nepamati, ked este o Lidli nebolo ani chyru ani slychu. No a zeby sa niekto chvalil tym, ze perie v znackovych praskoch, to som este nepocul. Ved 3l Perwoll sa da kupit za 5EUR, tak ake "in", ake "trendy"
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať