Zavrieť

Porady

Dialničná známka - vlastný autumobil

Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať - ak zamestnanec zapožičiava vlastný automobil na pracovné cesty - cestovné si ráta cez koeficient, je daňovým nákladom diaľničná známka, ktorú zákúpil na tento automobil?

Automobil požičiava kontinuálne, každý mesiac.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    janci10
    Dobrý deň prajem,

    chcel by som sa opýtať - ak zamestnanec zapožičiava vlastný automobil na pracovné cesty - cestovné si ráta cez koeficient, je daňovým nákladom diaľničná známka, ktorú zákúpil na tento automobil?

    Automobil požičiava kontinuálne, každý mesiac.

    Za odpoveď vopred ďakujem.
    Ak zamestnanec používa svoj súkromný OA na pracovnbé účely, mal by mať súhlas zamestnávateľa a s ním aj dohodnutú a odsúhlasenú náhradu. Má ho ? Čo myslíš počíta koeficientom, myslíš náhradu 6,20 + PHM ?
    Je to zamestnanec alebo podnikateľ teda SZČO ? Toto ujasni.
    Pekný deň...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    janci10
    Áno, myslím kilometrovné - 6,2. Ide o zamestnanca.
    Dial. známku mu zamestnávateľ nemá dôvod preplatiť. On to všetko má v paušáli 6,20

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Jasné, myslel som si - len si som si to chcel potvrdiť. V tom je totiž "záludnosť" kilometrovného - že v tom koeficiente je všetko - aj prípadné opravy... Mňa skôr ale zaujímal tento výdavok, či je uznaný ako daňový náklad. Zamestnávateľ mu to už preplatil, ide len o to, že či je do daňové alebo nie...

    Ďakujem za odpoveď.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    janci10
    Jasné, myslel som si - len si som si to chcel potvrdiť. V tom je totiž "záludnosť" kilometrovného - že v tom koeficiente je všetko - aj prípadné opravy... Mňa skôr ale zaujímal tento výdavok, či je uznaný ako daňový náklad. Zamestnávateľ mu to už preplatil, ide len o to, že či je do daňové alebo nie...

    Ďakujem za odpoveď.
    janči asi ťa moc dobre teraz nerozumiem. Ale teba ako zamestnanca nemusí zaujímať žiadny daňový náklad. Veď ty dostávaš podľa tohto ako píšeš riadnu výplatu. Nevedieš si účtovníctvo. Prečo potom spomínaš náklady ? A problém zamestnávateľa nech ťa netrápi, on si to už dá do poriadku.
    Pekný deň...

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    No tak, aby sme si úplne porozumeli...Ja som nikde nenapísal, že ja som zamestnancom tej firmy. Ja účtujem tú firmu... A samozrejme, tým pádom ma zaujíma pohľad zamestnávateľa, jeho daňové výdavky

    Prajem pekný deň.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Manual
    Dial. známku mu zamestnávateľ nemá dôvod preplatiť. On to všetko má v paušáli 6,20
    Podľa môjho názoru nemá všetko obsiahnuté v paušáli. Dialničná známka nemá nič spoločné s amortizáciou vozidla, ktorá je zohľadnená v paušáli. V platbe národnej dialničnej spoločnosti je obsiahnutá úhrada za užívanie a údržbu dialnic.

    A ostatné závisí od dohodnutých podmienok a podmienok používania súkromného vozidla na služobné účely.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Zastával som ten istý názor a v r. 2005 aj som tak účtoval. V DUPP 5/2006 v listárni str. 243 však "odborníci" zastávajú iný náror. Preto moja odpoveď bola taká-aká bola. Zamestnávateľ mu ju preplatiť samozrejme môže, ale ako ten náklad zaúčuje zamestnávateľ, to sa musí rozhodnúť každý sám.
    Pekný deň...
    Naposledy upravil Manual : 30.04.06 at 08:31

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Spomínaná otázka sa netýka zamestnanca a súvisiacich vedľajších výdavkov pri pracovnej ceste.

    A zároveň v zadanej otázke nie je citovaný žiadny §. T.j. doporučujem brať spomínanú odpoveď v DÚPP s rezervou a bez všeobecnej aplikácie na iné prípady.

    Dialničná známka - vlastný autumobil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.