Zavrieť

Porady

3 komentárov     zbaliť
pizzanoel Pokiaľ prácu nemôžeš vykonávať zo zdrav.dôvodov resp. si zdravotne nespôsobilá na výkon práce, tak zamestnávteľ je zo zákona povinný ti poskytnúť iné vhodné prac.miesto v ramci svojej organizácie avšak ak také má... ak nie tak je opravnený s tebou skončiť prac.pomer zo zdrav.dôvodov...
marjankaj Tak-tak. Zákon ju ochráni. Aj keď si to takto nepredstavovala.
marjankaj Ešte by mohla robiť riaditeľku. Tá nemusí s kriedou prísť do styku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    tomu sa hovorí alergia na robotu. Každý o tom počul, ale nikto to nezažil. Ale keď počujem slovo "krieda", svrbia ma ruky.
    Ak má aj alergologička rovnaký názor ako ty - že nemôžeš vykonávať svoju prácu, tak máš vyhraté. Papier doruč zamestnávateľovi a ten ťa musí preradiť (resp. umožniť vyučovanie bez kriedy).
    Ak papier nemáš, tak sa s tým musíš vysporiadať sama. Napr. podobrotky sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by si mohla vyučovať iba v triedach s nie-kriedovými tabuľami. Aspoň čiastočne by ti to mal umožniť, v rámci svojich možností. Napr. my v škole sme mali učiteľku, ktorá tiež z nejakého dôvodu nepísala na tabuľu. Mala jednu prenosnú plastovú tabuľu, a po ňu chodil pred hodinou vždy niekto, po hodine odniesol do kabinetu.
    V prípadoch, kedy nebude možná tabuľa na fixky, sa musíš naučiť eliminovať písanie na tabuľu. Neviem, na akej škole a stupni učíš, ale všade sa dá zvyknúť si.
    A riešenie pre tieto extrémne prípady, keď budeš musieť použiť tú kriedu, je zaobstarať si nejaké pekné rukavičky (predpokladám, že alergia sa prejavuje predovšetkým pri kontakte). Nehanbiť sa za to, neskrývať to - žiaci si to tak či tak všimnú. A nie je to nič, za čo by si sa mala hanbiť. Normálna vec.
    Respirátor by bol asi priveľa Takže čo najmenej vdychovať prach z kriedy... Umývanie tabule výlučne namokro, a najlepšie po hodine resp. pred hodinou.
    NiaGirl Učím matematiku a tam mi to veru riadne vadí. Zle sa mi dýcha a po chvíli kontaktu s kriedou to aj počuť na hlase a dusí ma.Nedá sa mi nepísať na tabuľu a aj ten prach, keď žiaci na ňu píšu mi vadí. Požiadala som o bielu tabuľu, ale riaditeľovi musím dať oficiálne žiadosť s papierom od doktora a neviem, o aký zákon sa môžem oprieť. Na informatike s týmto problém nemám. Tam máme biele tabule.

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    Aj ja som mala alergiu na prach a kriedu-a neraz sa stalo, že kvôli záchvatu kašľa som musela opustiť počas hodiny triedu, čo bolo dosť nepríjemné. Vyriešila som to takto. Používala som tenšie okrúhle kriedy biele, NEPRAŠNÉ, kompaktné, ktoré sa dávali do veľkej "versatilky" na kriedy. Tieto kriedy sa neprášia a nedržia sa v holej ruke. Samozrejme deti boli poučené, že nesmeli používať suché handry na zotieranie tabule, ale len vlhké (namočené a dobre vyžmýkané)

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Kontaktuj vášho bezpečnostného technika. Používanie kriedy by mohol byť rizikový faktor spôsobujúci chorobu z povolania, mali by ste to mať riešené v rámci BOZP. Ak nie, tak sa to tam dá doplniť - ako opatrenie na vylúčenie rizika napr. používanie bielych tabúľ s fixami. Zároveň to určite príde vhod aj žiakom, nie len tebe.
    NiaGirl Jemu som to hovorila ako prvému. Presne ma to napadlo, ale hovoril mi, že on s tým nič nemá. Tak neviem potom.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dnes ludia trpia alergiami na rozne typy alergenov. Su ich stovky... Najlepsie je sa im vyhybat,ale nie vzdy je to mozne, lebo sa s nimi stretavame v beznom zivote vsade okolo nas.
    Vtedy pomoze liecba tabletkami,ktore dokazu alegiu utlmit. Sploupracuj so svojou alergologickou,ona ti dokaze nasadit vhodne lieky.

    Medzitym mozes ziadat od svojho zamestnavatela,aby ti aj on vysiel v ustrety,ale to mozno nejaky cas potrva,lebo zial, skola-ucitel a krieda patria odjakziva k sebe...realita bude asi taka, ze kvoli jednemu alegrikovi celkovo kriedu na vasej skole nezakazu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Veď môžeš aj s alergiou učiť, či? Lekársky posudok je taký,že nemôžeš? Ak nemôžeš, zamestnáv. by ťa mal preradiť.
    NiaGirl Áno chcem učiť ďalej. Baví ma to. Lekársky posudok mám a keďže mi to robí veľmi zle na dýchacie cesty, musím s tým niečo robiť, aby som nebola stále PN a na liekoch. A hlavne aby ma žiaci rozumeli, počuli a nemuseli znášať moje hrozné kašľanie. Potrebujem zistiť v akom zákone je toto riešené - a či vôbec.
    Tweety To, čo som napísala rieši ZP.

    denis_m6 je offline (nepripojený) denis_m6

    denis_m6
    Tiez si myslim ze ak nejde o chronicku alergiu na kriedu, pri ktorej ti doktor neodporuca byt s nou v kontakte, isto sa da najst sposob ako sa vyhnut kriedam, napriklad projektor, meotar (ak to este existuje ) popripade netrapit deti pisanim kilometrov textov na tabulu, ale zalezi asi aj na ktorom stupni ucis, nepisat na tabulu pri prvakoch si moc dobre neviem predstavit...
    NiaGirl Presne tak, chronické a nemám byť v kontakte s chemickými látkami... ale hlavne so školskou kriedou. Mám s tým problém len na matematike. Druhý predmet učím informatiku a tam píšem málo a mám bielu tabuľu.
    denis_m6 tak potom je cas zmenit sposob pisania na hodine, zohnat daku plastikovu tabulu na ktoru sa pise fixkami a je to.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ja mam alergiu na prach, co s nou. Ak mas alergiu na kriedu, uc bez pisania na klasicku tabulu. je viac inych variant.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Skúste požiadať zamestnávateľa či by vám nezakúpil prenosnú bielu tabuľu so stojanom .
    NiaGirl Už som to hovorila vedeniu. Len musím napísať oficiálnu žiadosť a potrebujem sa oprieť o nejaký zákon. A netuším, o ktorý sa môžem. Preto hľadám radu.
    judita1971 Je smutné, že na Slovensku, keď človek niečo chce musí písať oficiálne žiadosti a hľadať oporu v zákone aj pri takých veciach. Sťažujeme sa na byrokraciu a pritom si ju vytvárame aj tam, kde to vôbec nie je potrebné. Je len na rozhodnutí vedenia, aby zohľadnilo Vašu potrebu a našlo finančné prostriedky na kúpu tej tabule.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Môžeš učiť telesnú výchovu. Tam by ti krieda vadiť nemala.
    marjankaj Takže nevhodné? A čo má podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa? Alebo učiť matematiku v skafandri?
    A čo by ste poradili šoférovi, ktorý oslepne a napriek tomu by chcel šoférovať: Nech ide robiť vodiča autobusu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.