Zavrieť

Porady

práca v Nemecku-opatrovateľka na živnosť, vystavenie E 101

Chcela by som sa informovať ak by s tým mal niekto skúsenosť od 1.1.2015 prechádzam na živnosť, budem zamestnaná v SR, ale budem pracovať v Nemecku..musím požiadať o vydanie formulára E 101 avšak podmienkou aby Vm ten dokument vystavili je, že musíte dva mesiace vykonávať na živnosť prácu tu na Slovensku...vystaviť faktúru a príjmový doklad...až vtedy Vám vydajú ten formulár...má s tým niekto nejaké skúsenosti...je to úplne choré, keďže pracuje už vonku viac ako osem rokov...kde ja mam na Slovensku vykonávať dva mesiace túto činnosť...ak by s tým už niekto mal skúsenosti budem vďačná za každú reakciu...ako ste to riešili ?ĎAKUJEM
avalik upresni budes aj zamestnana v SR - na pracovnu zmluvu s miestom vykonu prace na SK a budes vyslana do Nemecka na PC? a sucasne budes mat zivnost?
Moninka33 budem zamestnaná v SR teda mam slovensku živnost ( tu v SR je moja agentura, ale budem pracovat cez nich vonku v nemecku...ja potrebujem len zistit ako opatrovatelky riešia fakturu kt. treba predožit aby mi vystavili e 101.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak pracuješ na živnosť nie si "zamestnaná" ale poskytuješ služby, na ktoré máš živnostenské oprávnenie. Agentúra nie je tvoj zamestnávateľ ale tvoj obchodný partner - sprostredkovateľ. Nie si chránená ako zamestnanec. Ako živnostník zodpovedáš sama za svoje podnikanie a dodržiavanie zákonov - či už SK alebo nemeckých, keďže plánuješ poskytovať svoje služby tam.

    V žiadosti o vystavenie PD A1 z dôvodu vyslania samostatne zárobkovo činnej osoby na územie iného členského štátu EÚ v zmysle článku 12 (2) nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 sa uvádza:

    "... Uplatnenie inštitútu vyslania vyžaduje, aby SZČO
    ...
    b) pred vyslaním obvykle vykonávala podstatné činnosti na Slovensku, a to najmenej dva mesiace pred vyslaním; ak je toto obdobie kratšie, výkon podstatných činností sa posúdi s prihliadnutím na všetky ostatné okolnosti a so zreteľom zabrániť obchádzaniu právnych predpisov sociálneho zabezpečenia, ... "

    SP teda posúdi a určí legislatíve ktorého štátu budeš podliehať v oblasti sociálneho zabezpečenia.

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Vystavený formulár E 101 resp. v súčasnosti PD A1 si mala mať už pred prvým vycestovaním do Nemecka. Nie je mi jasné, ako si tých osem rokov vonku fungovala. Zrejme si nebola iba v Nemecku, pretože pri takej dlhej dobe výkonu činnosti v Nemecku na slovenskú živnosť by si bola mimo zákon. Ak si doteraz nemala vystavený predmetný formulár, neregistrovala si sa zrejme ani na príslušnom nemeckou živnostenskom úrade v stanovenej lehote. Takto robí veľká časť opatrovateliek, ktoré sú "cez agentúru na slovenskú živnosť", je len otázkou času, kedy sa ľady pohnú, vlastne už sa hýbu, pretože od 1.1.2015 je povinnosť slovenských živnostníkov, ktorí majú určenú príslušnosť k právnym predpisom SK, nahlasovať svoj zahraničný príjem Sociálnej poisťovni...čiže hlásia všetci s E 101, PD A1...čo sa týka Nemecka tu sú podmienky vyslania zamestnancov aj výkonu živnosti : https://www.vz-nrw.de/mediabig/157221A.pdf nie je tam riešené zdanenie, na to si sa nepýtala
    Naposledy upravil xeva : 25.12.14 at 22:47

    práca v Nemecku-opatrovateľka na živnosť, vystavenie E 101

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.