Zavrieť

Porady

Ako prinutim suseda aby dal moj pozemok do povodneho stavu?

Dobry den,

mam nasledovny problem:
Pred priblizne 10 rokmi som ako jeden so spoluvlastnikov pozemku ustne povolil (ustne povolili aj ostatni spoluvlastnici) prechod jednemu susedovi cez nas pozemok na jeho pozemok B. Na jeho pozemok B sa da dostat bud cez nas pozemok alebo este cez jeden pozemok. Vsetky pozemky su orna poda - je to v intravilane. Dokonca sme mu povolili vybudovat spevnenu cestu cez nas pozemok s tym, ze mozno ju niekedy vyuzijeme aj my. Prechod cez pozemok aj spevnenu cestu ma "na cierno" - nema k tomu samozrejme ziadne povolenie.
Pred 3 rokmi sme sa rozhodli, ze si rozdelime spolocny velky pozemok, aby sme mali kazdy svoje. Tak sme teda zasli za susedom, ze ci bude ochotny nam dat vecne bremeno cez jeho dalsi pozemok A, aby sme sa oficialne dostali inou cestou na nas pozemok. My sme mu naoplatku chceli dat vecne bremeno, aby sa on dostal zo svojho pozemku A cez nas pozemok na jeho pozemok B. S tym suhlasil, ale za podmienky, ze mu zaplatime 4000 EUR. S tym sme nesuhlasili, pretoze nas pozemok sa dal rozdelit (sice velmi neoptimalne)
aj bez toho, aby sme vyuzivali prechod cez jeho pozemok A. Bohuzial, cast pozemku, ktoru vyuziva na prechod pripadla mne... :-(
Pred dvomi rokmi som mu poslal preto list, ze nas pozemok si planujeme oplotit, ze prechod cez nas pozemok uz nebude moct vyuzivat. Nakoniec z oplotenia nebolo nic, lebo sme jeho cestu zacali vyuzivat aj my. Kedze ju 10 rokov vyuzival iba on, tak preco nie aj my? :-) To mu zacalo strasne vadit, zacal robit strasne naprieky, len aby ukazal, ze panom je on. Je to pravnik, tak si mysli, ze nikto nad neho nie je. Kedze uz fakt pretiekol pohar mojej trpezlivosti s tym jeho spravanim, rozhodol som sa, ze mu oznamim, ze s prechodom je koniec a nech mi da pozemok do povodneho stavu. S tym pred tromi mesiacmi, sice nechtiac, ale suhlasil. Kedze nadalej drzo vyuziva prechod cez
moj pozemok a ani ho neuviedol do povodneho stavu (nezrusil spevnenu cestu), znovu som ho oslovil. Povedal mi, ze prechod bude vyuzivat nadalej a cestu nezrusi.

Co teraz s tym? Predpokladam, ze pozemok si mozem kludne oplotit. A nemoze proti tomu nic. Myslim, ze by nemal sancu uplatnit § 151o odstavec 3 Obcianskeho zakonnika. Na jeho pozemku sa ziadna stavba nenachadza. Teda aspon predpokladam, ze nema sancu vysudit prechod na jeho pozemok cez moj pozemok.
Ale co s tou spevnenou cestou? Ako ho donutim, aby to odstranil? Vyzvat ho listom a dat mu nejaku primeranu lehotu (3 mesiace)? A ak to do tej doby neodstrani, tak tu spevnenu plochu rozoberiem a pouzijem na svoje potreby? Ako to spravit tak, aby ma v ziadnom pripade nemohol napadnut nejakou zalobou ze som mu znicil jeho majetok i ked na cudzom pozemku?

Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Najlepšie je dať si spraviť GP vymeraním svojej časti pozemku a zároveň po vymeraní ho ihneď podľa vyznačenia oplotiť. Tak by mali spraviť aj Tvoji bratia a dať i dohodu a GP zapísať do nových LV.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    oto.b Ano, GP je spraveny a aj pozemok vymerany. Uz len oplotit... Len chcel som mu dat nejakou cestou vediet, ze ak do datumu XY si nezoberie svoju spevnenu cestu a nenavezie mi tam spat ornicu, ze tak spravim ja. A to bez toho, aby ma mohol zalovat alebo nieco podobne.
    buchač Na jeho pozemok B sa da dostat bud cez nas pozemok alebo este cez jeden pozemok.
    -----------------------------------------------------------------------

    Na svoj pozemok sa ale nejako musí dostať...či ?
    Keďže doteraz chodil cez daný pozemok, mal povolenie...nuž nevidím to ružovo.
    Súdy rozhodnú...
    oto.b Praveze si myslim, ze sa na pozemok nemusi dostat, pokial tam nie je postavena stavba urcena supisnym cislom. Ziadne oficialne povolenie nemal.
    buchač To akože vážne ????
    On sa nemusí a vy hej ???...fúúúha...

    Ale :
    1. Veď ide o ornú pôdu a aj tú je potrebné udržiavať. Čo keď sa na nej bude chcieť realizovať.

    2. Mám dojem, že súpisné číslo sa dáva až po kolaudácii stavby.
    Ak sa rozhodne stavať, prevedie ornú pôdu na stavebný pozemok, čo potom ?
    oto.b Fakt som nenasiel nic, co by ho opravnovalo ziskat pristup na pozemok. Jedine Obciansky zakonnik § 151o odstavec 3, a to sa tyka stavby. Ale nie som pravnik...

    1. Neviem, ale ja by som nekupoval pozemok bez pristupu, ako to spravil on.

    2. Stavebne povolenie nedostane, pretoze nema na pozemok pristup.

    Viem, ze to vidite inak... Ale keby sa niekto rozhodol spravit si cestu na svoj pozemok cez stred Vasho pozemku a roky sa k Vam spraval drzo, arogantne a nadradene, tak by ste to videli inak mozno aj Vy...
    buchač oto, tak poviem...

    Ako by som sa správal ???
    Nuž ako on ku mne, tak ja k nemu...možno aj horšie, ja som občas veľká sviňa
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nuž môj názor. Právo prechodu nemá ten sused nijako právne potvrdený. Nemáš ani VB na LV. On má aj iný prístup. Tak mu to jednoducho zatrhni, nech si na svoj pozemok inú cestu hľadá. Oploť si svoje. Ak bude chcieť prechádzať, tak nech odkúpi časť tvojho pozemku, alebo nech mýto platí.
    Ak on potreboval v minulosti - vy ste boli ochotní i zadarmo, keď teraz vy potrebujete, on chce za prachy. Takže - oplaťte mu to rovnakou mierou.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Riziko je v tom, že vecné bremeno sa dá vydržať. Ak ten pozemok užíval 10 rokov a je právnik, asi myslí práve na toto.
    Tá spevnená plocha mu len nahráva - dokazuje to, že si s užívaním prechodu súhlasil.
    Asi by bolo vhodnejšie teraz ho len odstaviť, oplotiť pozemok a uvidíš, ako bude reagovať. Nedovoľ mu dokázať, že je to už 10 rokov.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    oto.b Prave toho vydrzania som sa obaval, tak som mu pred dvomi rokmi poslal do vlastnych ruk list, ze si to ideme oplotit. Aby nebol dobromyselny v tom, ze to vyuziva. I ked laicky si myslim, ze vydrzanie by bolo velmi komplikovane dosiahnut.
    Mária27 sudcom neverím
    command Vydržť sa da iba v tom prípade že pozemok nema majitela len tak ze vyuzivas nejaky pozemok 10 rokov ho nedostanes.
    Mária27 tak sa vydrží nehnuteľnosť do vlastníctva, tu však ide len o právo prejazdu
    marleau Ja by som poprel, že ste mu dovolili plochu spevniť. Dokaz nemá a keď je on hňup, ja by som anjel nebol. Aký pak Judr?
      zbaliť

    command je offline (nepripojený) command

    command
    Osobne by som mu listom oznamil ze do 3 mesiacov ma dat pozemok do povodneho stavu a potom oplotit + urobit si tam branu ty prejdes. Popripade kup za liazku piesku vysyp do prostred cesty akoze ides stavat a nech prechadza kade chce. Treba piesok samozrejme umiestnit tak aby si sa ty dostal na pozemok ale on an svoj uz nie.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    oto.b Ano, da sa aj tak. Inac ja ten pristup uz nepouzivam. Pristup mam cez 3 m uzku cestu, ktora musela vzniknut zuzenim nasich pozemkov, pretoze pred 3 rokmi sa s nim nedalo rozumne dohodnut.
    command Tak kde je problem treba objednat a da sa povedat ze prechod mu nezakazes a on tam s tvojim povolenim z nejakym strojom ist nemoze nakolko povolenie ma len on.
    misoft Nuž o dôvod viac s ním takto vyjebabrať. A ako command písal, so strojom neprejde - nemá nič na lajstre a ty na pozemok (svoj) cudziemu nemusíš povoliť vstup...
    branislavp Urob plot podľa najnovšieho GP, odstráň spevnenú plochu na právnikove náklady, pošli mu faktúru.
      zbaliť

    Ako prinutim suseda aby dal moj pozemok do povodneho stavu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.