Zavrieť

Porady

Daňové priznanie a uplatnenie NČZD pri dohodách pre vrátenie dane

Pracovala som v mesiacoch:
1.-6. dohoda (študent) - základ dane cca. 4000€
7.-8. na dohodu - základ dane cca. 2000€
9.-12. TPP - základ dane cca. 5000€

Pri prvých dvoch dohodách(t.j. 8 mesiacov) som si neuplatňovala NČZD. Ako zamestnanec na TPP už však áno. V tejto situácii som prvýkrát, pretože predchádzajúce roky som si sama robila DP a mala som štatút študenta VŠ s tým, že som na dohodu nezarobila viac ako bola NČZD, čiže mi bol vrátený daňový preplatok v plnej sume odvedených preddavkov. Všade sa však dočítam, že študenti majú nárok na vrátenie dane, AK nezarobili viac ako je suma NČZD. Tento rok suma mojich príjmov bola vyššia.

Preto moja otázka znie, či mám nárok pri DP na uplatnenie NČZD za tieto mesiace(1.-8.) a ak áno, vzniká mi nárok na daňový preplatok?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nárok na uplatnenie nezd.časti základu dane na celý rok máš VŽDY (pokiaľ nie si dôchodca, alebo nemáš príjmy vyššie ako 19809€)

    Vyplníš DP tak ako po iné roky, s tým rozdielom, že ti vyjde daň, predpokladám však, že preddavky boli vo vyššej sume, takže ešte niečo dostaneš späť - určite však nie celú sumu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    silvia.cabalova A presne o to mi išlo. Pretože všade som sa dočítala, že nárok na vrátenie dane majú študenti, AK nemajú príjem vyšší ako NČZD. Mrzí ma, že sa nerozoberali prípady, ak je príjem vyšší. Čiže ak správne predpokladám, tak nárok na daňový preplatok vzniká, ale už je krátený.
    kn-alka aj tak sa to dá povedať

    počas roka ti strhávali daň a teraz si prepočítaš, či strhli viac alebo menej.

    Ak si si počas roka neuplatňovala nezd. časť po mesiacoch, je pravdepodobné, že ti vyjde preplatok.
    veronikasad Matematika ťa nepustí - spočítaš všetky hrubé príjmy, odpočítaš odvody. Zo základu dane odpočítaš ročnú NČZD a zvyšok zdaníš 19 %. Z vypočítanej dane odpočítaš zaplatené preddavky (máš ich uvedené v potvrdeniach) a zvyšok je daňový preplatok alebo nedoplatok.
    silvia.cabalova Ďakujem vám.
      zbaliť

    Daňové priznanie a uplatnenie NČZD pri dohodách pre vrátenie dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.