Zavrieť

Porady

Daňové priznanie zamestnanca, ktorý bol 4 mesiace PN

Chcem sa opýtať ako mám postupovať pri vypĺňaní daňového priznania ak bol zamestnanec 4 mesiace PN. Môj klient si ho vypĺňa sám, aby mu bola vrátená časť sumy, ktorá mu prislúcha za obdobie praceneschopnosti. Neviem, či mám použiť tlačivo A alebo B. Viem, že klient potrebuje potvrdenie od sociálnej poisťovne o počte dní PN. Od zamestnávateľa už má Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO. Som začiatočníčka v tejto oblasti, tak preto mám z toho trochu chaos. Ešte nemám dostatočnú prax, tak preto sa obraciam s prosbou o radu na vás. Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    MHamarova Áno, iba so závislej činnosti
    Tweety Aj pri RZD mu bude prípadný preplatok vrátený. Nepožiadal oň?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vyplna DP typu A, potvrdenie o praceneschopnosti do vlastneho DP nepotrebuje, nemocenske davky nie su zdanitelny prijem.

    Zamestnanec ma este stale do 16.2. moznost poziadat si posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dani a nemusi v takom pripade robit DP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MHamarova Ďakujem za odpoveď. Lenže ten klient tvrdí, že mu zamestnávateľ nevyplatí prípadný preplatok na poistení, aj keď mu s najväčšou pravdepodobnosťou prislúcha, lebo bol PN 4 mesiace.Alebo sa mýlim ja a aj zamestnanec a zamestnávateľ mu musí preplatok vyplatiť?Som z toho trochu domotaná.
    ivka70 Ak sa obava, ze mu zamestnavatel nevyplati preplatok na daniach (nie na poisteni), tak je pre neho bezpecnejsie podat DP.
    Zamestnavatel je povinny to vyplatit zo zakona, ale zasa natahovat sa kvoli tomu naozaj nema zmysel.
    Tweety Zamestnáv. vráti preplatky na dani na základe RZD,
    MHamarova RZD musí robiť zamestnávateľ, alebo ho môže urobiť aj zamestnanec, ak má iba toto jedno zamestnanie??
    Tweety RZD robí zamestnávateľ na základe žiadosti zamestnanca. AK nepožiada o RZD, a vznikla mu povinnosť podať DP, podá si ho sám.
      zbaliť

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Zamestnávateľ je povinný na základe žiadosti zamestnanca spraviť ročné zúčtovanie dane, vzniknutý preplatok vyplatí zamestnancovi v mzde.

    Ak zamestnanec nepožiada (nechce požiadať), dostane od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzda a spraví si daňové priznanie typu A.

    K daňovému priznaniu NIČ iné nepotrebuje, len to potvrdenie od zamestnávateľa. (teda ak si neuplatňuje daňový bonus na dieťa).

    Jedná sa o dane, preplatok na poistnom voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovne nevzniká. Žiadne iné potvrdenie zo sociálnej ani zdravotnej poisťovne k daňovému priznaniu NETREBA !!!
    Naposledy upravil kn-alka : 11.02.15 at 11:05
    MHamarova Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Pokúsim sa klientke vysvetliť, že najrozumnejšie bude, ak jej všetky potrebné úkony vykoná zamestnávateľ.

    Daňové priznanie zamestnanca, ktorý bol 4 mesiace PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.