Zavrieť

Porady

Je možné dostávať popri príspevku na opatrovanie ZŤP aj podporu alebo niečo iné od štátu?

Dobrý deň, prosím Vás o radu, mám 24 rokov, starám sa o 9 ročného brata po DMO, mama je na invalidnom dôchodku, kvôli transplantácii, čiže sú odkázaný na mňa. Tým, že sa mi nedá zamestnať,lebo brat potrebuje celodennú starostlivosť,som odkázaná na sumu len z príspevku na opatrovanie, z čoho nie som schopná vyžiť. Mamin ani bratov zdravotný stav sa nemení k lepšiemu, naopak sa časom zhoršuje, čiže nie je možný môj návrat do práce. Na mamu sa opatrovateľský zatiaľ vybaviť nedá, vzhľadom na to, že je ešte mobilná a jej ochorenie nevyžaduje opatrovateľké služby, no ona sa postarať o malého nedokáže.
Preto by som potrebovala vedieť, že či neexistuje niečo ako podpora z ÚPRSaV, ktorú by som mohla poberať aspoň aby som vyžila do ďalšieho mesiaca. Ďakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mas 24 rokov, pre narok na davky v hmotnej nudzi sa posudzujete vsetci dokopy, aj so vsetkymi prijmami.
    Teda na narok treba vediet vysku prijmov aj mamy aj tvoj aj vyzivne na brata od jeho otca pripadne sirotsky - ak otec nezije a podla toho sa spocita, ci mate narok.

    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...page_id=363675
    Zuzana Buranova Ja s nimi nežijem v jednej domácnosti, trvalé bydlisko mám inde. Aj tak sa posudzujú všetky príjmy?? Aj mamine?? Ďakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vybaviť opatrovateľský príspevok trvá 2-3 mesiace od podania žiadosti. K žiadosti potrebuješ kopec dokladov, napr.:
    - potvrdenie o príjme všetkých členov domácnosti
    - lekárske posudky opatrovanej osoby

    Popri opatrovaní by si nemala vykonávať zárobkovú činnosť alebo byť zamestnaná.

    Treba zájsť na najbližší UPSVaR a vybaviť si ten opatrovateľský príspevok. Môžu ti priznať sumu maximálne okolo 250 EUR. Problém pre teba asi bude, čo dovtedy, kým to priznajú.

    Existuje ešte príspevok v hmotnej núdzi. Viac o tom je uvedené tu:

    http://www.employment.gov.sk/sk/rodi...nej-nudzi.html

    Skús o to zažiadať.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Ona opatrovatelsky na brata ma a je to jej jediny prijem, na mamu ho zatial vybavit nevedia ... ako pise.
    Chobot Aha, to som prehliadol. Potom nemá ružové vyhliadky. Aj keď schvália opatrovateľský na mamu, už to nebude v plnej výške, lebo už poberá na brata. My len teraz vybavujeme opatrovateľský na dcéru a tŕpneme, ako nám to skresajú, resp. koľko priznajú. Všeobecne je to vraj menej ako rodičovský príspevok.
    Zuzana Buranova Ďakujem, ja ho už poberám druhý rok.
    Chobot Ak už priznali opatrovateľský, neviem, či je nárok na príspevok v hmotnej núdzi. Všetko záleží od celkového príjmu.

    Aký vysoký opatrovateľský vám priznali na brata?

    Možno by sa dalo aj na mamu, ale to by bolo dobré najprv vybaviť ZTP a potom žiadať o opatrovateľský na mamu.
      zbaliť

    Je možné dostávať popri príspevku na opatrovanie ZŤP aj podporu alebo niečo iné od štátu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.