Zavrieť

Porady

Aké následky môže mať nepodpísanie dodatku k pracovnej zmluve?

V práci budeme v najbližšej dobe podpisovať nové dodatky k pracovným zmluvám. Dlhšiu dobu uvažujem nad odchodom a v tejto chvíli uvažujem, že tento dodatok nepodpíšem. Môj zámer je odísť čo najskôr.
Chcem sa opýtať, čo v prípade nepodpísania tohto dodatku môže nasledovať?
Predmetom dodatku byť zmena pracovnej pozície, resp. názov terajšej. Inak všetky moje povinnosti a podmienky ostávajú rovnaké.


Napadá ma ku tomu niekoľko otázok:

Má zamestnávateľ povinnosť mi v takomto prípade dať výpoveď z organizačných dôvodov? (s odstupným a ďalšími náležitosťami).
Má zamestnávateľ možnosť ma prepustiť okamžite pre porušenie pracovnej morálky?
Môže to zamestnávateľ uzavrieť, že musím dať sám výpoveď dohodou? (bez odstupného)
Môžeme sa v prípade dohody na odstupnom predsa len dohodnúť?
Môže ma zamestnávateľ ďalej nechať pracovať bez dodatku a tlačiť na to, aby som sa rozhodol odísť sám, na dohodu? (bez odstupného)
Aký je podľa Vás najpravdepodobnejší scenár podľa zákona a ako reagovať na rôzne návrhy v môj neprospech?
Naposledy upravil DanSch : 19.02.15 at 11:07 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pod doplnení zadania dopĺňam aj ja.
    V práci budeme v najbližšej dobe podpisovať nové dodatky k pracovným zmluvám.


    A čo má byť predmetom toho dodatku?



    Má zamestnávateľ povinnosť mi v takomto prípade dať výpoveď z organizačných dôvodov? (s odstupným a ďalšími náležitosťami). - nevieme, čo je obsahom dodatku, nedá sa relevantne odpovedať. Nie, pri takejto zmene nie je zamestnávateľ povinný dať výpoveď. Bude názov pozície podľa doterajšieho pomenovania.


    Má zamestnávateľ možnosť ma prepustiť okamžite pre porušenie pracovnej morálky? pracovnej morálky nie, ale ak porušíš pracovnú disciplínu závažným spôsobom, tak áno. Ale nepodpísanie dodatku k zmluve nie je porušením prac. disciplíny. Nie, ako už uvedené, nepodpísanie dodatku nie je porušenie prac. disciplíny. Je to slobodná voľba zamestnanca.


    Môže to zamestnávateľ uzavrieť, že musím dať sám výpoveď dohodou? (bez odstupného) záleží od obsahu dodatku - ale vo všeobecnosti môže, keď ty chceš skončiť prac. pomer. Ak budeš ty chcieť skončiť PP, tak áno, môžu povedať, že podaj si výpoveď.


    Môžeme sa v prípade dohody na odstupnom predsa len dohodnúť? ak bude mať zamestnávateľ záujem na dohode, tak dohodnúť sa môžete kedykoľvek a v podstate na čomkoľvek. Na dohodu treba súhlas oboch strán.


    Môže ma zamestnávateľ ďalej nechať pracovať bez dodatku a tlačiť na to, aby som sa rozhodol odísť sám, na dohodu? (bez odstupného) zase záleží od predmetu dodatku. V podstate môže. Môže ťa nechať ďalej pracovať. Nátlak je v rozpore so zák. práce, ale nie je vylúčené, že na teba ho bude vyvíjať.


    Aký je podľa Vás najpravdepodobnejší scenár podľa zákona a ako reagovať na rôzne návrhy v môj neprospech? nič si k dodatku neuviedol, nie sme jasnovidci, aby sme vedeli predpovedať, čo sa stane. Ťažko povedať. Záleží od toho, ako dôležité sú tie dodatky pre zamestnávateľa. Ak je to seriózna firma, tak zamestnanci, ktorí dodatky nepodpíšu by mali ďalej pracovať podľa starých zmlúv.
    Naposledy upravil Chobot : 19.02.15 at 11:20
    DanSch vdaka za odpoved, otázku som doplnil. Predmetom dodatku má byť zmena pracovnej pozície, resp. názov terajšej. Inak všetky moje povinnosti a podmienky ostávajú rovnaké.
    Chobot Doplnil som.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nepodpisanie takehoto dodatku k prac. zmluve, ktory meni len nazov pracovnej pozicie, nic neriesi.
    Ci to podpises alebo nepodpises, zostavas stale pracovat na tom istom mieste, len inak pomenovanom.
    A nemas ani ziadny narok "vytrieskat" zo zamestnavatela odstupne, ked chces odist.
    On predsa tvoju poziciu nerusi ani nerusi firmu. Ak chces odist, napis si dohodu o ukonceni PP a ak s nou nebude suhlasit, daj riadnu vypoved.

    Aké následky môže mať nepodpísanie dodatku k pracovnej zmluve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.