Zavrieť

Porady

Je povinnosť mať ERP ak nevykonávam danú činnosť, ale mám ju zapísanú v ORSR ako živnosť?

V ORSR máme zapísaných asi 30 živností, medzi nimi aj výskum trhu a verejnej mienky, čo je jedna z činností, pri ktorých treba mať ERP. Spoločnosť sa ale venuje prioritne prenájmu kancelárskych a nebytových priestorov, pri ktorých ERP nepotrebuje. Chcem sa spýtať, či treba mať ERP, aj keď momentálne neprevádzkujeme výskum trhu a verejnej mienky, prípadne je to cca raz za rok či za dva? Čo ak niekedy v budúcnosti bude poskytnutá takáto služba a bude uhradená v hotovosti? Bude sa treba nejak narýchlo zaregistrovať pre ERP? A potom ju budeme musiet používať na všetky príjmy (napr. tie nájmy) alebo len pre ten výskum trhu?

A keď spoločnosť poskytuje právne služby, ktoré podliehajú zákonu o ERP a prijíma peniaze v hotovosti, zaregistruje sa pre ERP, vydáva cez ňu príjmové bločky a jedného dňa poskytne službu, ktorá nepodlieha ERP - bude sa musieť vystaviť bloček aj pre túto službu alebo stačí obyčajný manuálne vypísaný?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §2
    h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,
    § 3
    Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou

    (1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)
    AndreaK. ok, takže ak to už správne chápem, aj keď prijímame tržby v hotovosti (za nájom), keďže nejde o tržby za vymedzené služby, nemusíme mať ERP. Ale keby sme niekedy v budúcnosti prijali tržbu v hotovosti za ten prieskum trhu napr., tak bezodkladne ju musíme evidovať v ERP - čiže asi čo najrýchlejšie poriešiť kúpu ERP. Najrozumnejšie je teda asi dbať na to, aby nám takéto služby vždy hradili cez účet, aby sme nemuseli mať starosti s ERP.

    A mohli by ste mi prosím poradiť aj k mojej druhej otázke? že keď už budem registrovať tržby za právne služby cez ERP a zrazu poskytnem službu nepodliehajúcu ERP, budem musieť tak či tak vystaviť bloček cez ERP alebo stačí manuálne vypísať? Potom by ale asi nesedelo číselné poradie bločkov, neviem či by sa potom mali spraviť dva číselné rady - jeden pre bločky z ERP a druhý pre tie ostatné... či sa to vôbec tak môže
    marjankaj Ak sa tá služba nenachádza v zozname, tak sa na tú službu nevzťahuje povinnosť registrovať tržbu v ERP.
    §2
    j) službou služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností2) uvedená v prílohe č. 1,

    w.zakonypreludi.sk/zz/2008-289

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    neviem, odkiaľ cituje bomo, ale v niekdajšom materiály DRSR k ERP bolo toto:

    "Povinnosť používania ERP sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:
    - na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa prílohy č. 1 zákona o ERP,
    - prijímajú tržby, pričom tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok."

    V súčasnej dobe je na stránke FRSR toto ( https://www.financnasprava.sk/sk/pod...pouzivanie-ERP ):

    "Používanie ERP sa vzťahuje na každú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby, pričom za predaj tovaru alebo za poskytovanie vymedzených služieb prijíma tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.
    To znamená, že povinnosť používať ERP sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý súčasne spĺňa tieto podmienky:

    - vykonáva podnikateľskú činnosť,
    - prijíma tržbu na predajnom mieste,
    - predáva tovar alebo poskytuje službu. "

    ... obsah výkladu je podľa môjho názoru zhodný, to znamená, že ak neposkytuje/nepredáva danú službu/tovar, resp. neprijíma tržby - tak nesplňa všetky podmienky a nemusí mať ERP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Bomo citoval zo zákona o ERP. Ale nesprávny paragraf.
    A teda aj jeho záver je chybný.
    bomo Citoval som správny paragraf, ale môj záver bol nesprávny, pretoze som na stránke FS prehliadol slovíčko "súčasne".
    marjankaj Ty ani nevieš citovať. V zákone slovíčko "súčasne" nie je.
    bomo Citoval som z tej istej stránky FS, ale prehliadol som slovíčko "súčasne", takže Tvoja odpoveď je správna.
      zbaliť

    bomo je offline (nepripojený) bomo

    bomo
    To je dobrá otázka. Zákon o ERP hovorí, zákon sa vzťahuje že na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu. Z toho vyplýva, že ak túto službu máte medzi živnosťami, tak ju poskytujete a teda povinnosť sa na Vás vzťahuje, aj keď v danom momente túto službu žiaden Váš zákazník nevyužíva.

    Finančná správa ďalej uvádza, že používanie ERP sa vzťahuje na každú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby. Aj z tohto tvrdenia mi vyplýva, že ak je dotyčná služba v zozname živností, na ktoré máte oprávnenie, tak poskytujete dané služby, a teda máte povinnosť používať ERP.

    To je ale len môj výklad, možno si vo Vašom konkrétnom prípade obhájite nepoužívanie ERP (lebo logicky to dáva zmysel). Asi by stálo za to, požiadať finančnú správu o výklad v tomto prípade...
    marjankaj Zákon sa síce na tie osoby vzťahuje, ale neprikazuje im mať ERP.
    marjankaj Robíš si srandu? Ako v tomto vtipe?

    Policajti si predvolali Deža na oddelenie:
    - Dežo, priznaj sa! Ty si pálil!
    Dežo nesúhlasne zavrtí hlavou:
    - Nepálil.
    Policajt sa však nedá a pokračuje:
    - Ale prístroj máš!
    Dežo previnilo sklopí oči:
    - No, mám.
    Policajt celý rozradostený:
    - No, tak vidíš, zaplatíš pokutu 500 korún!
    Dežo sa zamyslí a po chvíli na stôl položí dve päťstovky. Policajt sa diví:
    - A tých ďalších 500 korún je za čo?
    - Za znásilnenie. Policajtovi sa hrôzou zježili posledné vlasy:
    - Neblázni Dežo, koho si znásilnil?
    - Nikoho. Ale prístroj mám!

    Je povinnosť mať ERP ak nevykonávam danú činnosť, ale mám ju zapísanú v ORSR ako živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.