Zavrieť

Porady

Prevod neodpísaného auta zo živnosti na s.r.o.

Dobrý deň.
Prosím o radu k problematike, ako postupovať pri prevode neodpísaného auta zo živnosti do s.r.o..
Živnosť je zrušená k 28.2.2015. Vznik s.r.o. je k 1.3.2015 - peňažný vklad spoločníka vo výške 5 000 €. SZČO v roku 2014 kúpila auto vo výške 8 000 €, odpis v roku 2014 vo výške 1 666,67 €. K 2.3.2015 by si chcel toto auto previesť do s.r.o.
Prosím Vás, čo je lepšie, predať toto auto ešte ako SZČO 28.2.2015 do s.r.o., alebo darovať toto auto 2.3.2015 ako fyzická osoba?
Z článkov, ktoré som čítala je podľa mňa lepšie darovať auto, pretože pri predaji auta by bolo potrebné robiť znalecký posudok.
Ako postupovať z hľadiska zákona o účtovníctve a z hľadiska dane z príjmu pri darovaní auta na strane darcu a taktiež na strane obdarovaného?
Ďakujem za odpovede :-).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neviem o tom, že musí byť znalecký posudok.
    Pri darovanom majetku príde sro o možnosť auto odpísať.
    Uprednostnila by som predaj za zostatkovú cenu.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bubacb http://www.podnikajte.sk/start-podni...medzenym.xhtml ... tu je to pekne rozpisane, takze znalecky podla mna potrebuje a pri darovani nepride podla uvedeneho o možnosť odpisovať...takže priklonime sa predsa k tomu darovaniu :-)
    KEJKA ano, pekne napísané, odporúčam prečítať viackrát.
    bubacb hmmm...tak nie je to správne? ... tak ako by som mala postupovať pri predaji za zostatkovu cenu, ak vas mozem poprosit...aj vo vztahu darcu a taktiez obdarovaneho...dakujem velmi pekne :-)
    bubacb Dobrý deň "KEJKA".
    Prosím Vás, je možný predaj auta, aj keď SZČO zrušila živnosť 28.02.2015 a sro vznikla až 1.3.2015? Lebo to by musela byť FA vystavená už 28.02.2015 na sro, ale sro vznikla až 01.03.2015. Je možný takýto postup?
    Či szčo musí auto vyradiť z podnikania k 28.02.2015, t.j. stáva sa majetkom FO (nepodnikateľa) a až ten to môže predať sro?
    Prosím Vás, ak môžete, napíšte mi, ako mám postupovať z účtovného a daňového hľadiska, aby to bolo čo najvýhodnejšie (chcem si aj uplatňovať daňové odpisy ako sro).
    Ďakujem veľmi pekne za ochotu.
    Consultix Pozri si moj prispevok, nakolko som toho nazoru, ze pri predaji majetku spolocnikom do spolocnosti je potrebny znalecky posudok. V Tvojom pripade dokonca aj schvalenie VZ a ulozenie do ZL.
    Ak sro vznikla 1.3.2015 nemoze nadobudat majetok pred tymto datumom. Nasledne su mozne vsetky ukony: darovanie, predaj, kapitalizacia.
    Pri darovani mozes majetok samozrejme odpisovat, ale subezne s tym uctujes aj o vynosoch v casovom rozliseni, takze si zaklad dane neznizis, te to +/- rovnaka suma.
    Prepdaj je zlozity z dovodu, ktory som popisal v mojej odpovedi.
    Ostava moznost kapitalizacie. O podmienkach som pisal tu: http://www.porada.sk/t270874-sukromn...ml#post2761580
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak by SZCO, resp. FO predavala majetok do spolocnosti, kde je zakladatelom, alebo spolocnikom, v hodnote vyssej ako 10% ZI, tak znalecy posudok je nutny. Ten znalecky posudok je dokonca povinnost ulozit do Zbierky listin. Ak od vzniku spolocnosti nepresli 2 roky, takato zmluva musi byt schvalena VZ.

    Obchodny zakonnik:
    § 59a
    (1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
    (2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.
    Najjednoduchsim riesenim je kapitalizacia vozdila. Teda nenavratny vklad vozidla do vlastneho imania spolocnosti. Tento vklad sa ocenuje reprodukcnou obstaravacou cenou (cena, za aku by sa dal dany majetok obstarat). Nasledne spolocnost moze takyto majetok odpisovat.
    68danka toto platí od kedy?
    Consultix Uz viac ako 13 rokov. Ucinnost novely ObchZ c. 500/2001 Z. z. od 01.01.2002
    Dobrý deň, platí toto všetko aj v r. 2020?
    Keď SZČO chce predať auto vlastnej s.r.o.-čke,musí byť vyhotovený znalecký posudok?


    Ďakujem.

    Prevod neodpísaného auta zo živnosti na s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.