Zavrieť

Porady

Ake mam povinnosti pri predaji ilustracii a fotografii cez eshop?

Som grafik, fotograf a mam normalne zamestnanie (HPP). Chcem si privyrabat. Existuju weby/eshopy, zahranicne aj slovenske, ktore mozu predavat moje ilustracie/fotky (digitalne verzie/data) bud na neomezene pouzitie, alebo ich budu tlacit na svoje vyrobky. Za mesiac sa nemusi predat ani jedna a dalsi mesiac mozno 20. Ja z toho mam nasledne nepravidleny zisk. Cize mozem dostat 0 alebo zopar centov za mesiac.
Musim si zalozit zivnost na Slovensku ci v zahranici? Mam nejake povinnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    V tomto prípade by bolo vhodné vedieť, či tým, že uvedieš svoju fotku, grafiku na web uzatváraš nejakú zmluvu s eshopom. Ide o to,že v tomto prípade sa nejedná o predaj fotky a pod. ale o poskytnutie licencie na použitie podľa autorského zákona. Na to by si nepotreboval mať živnosť. Ale vedieš si evidenciu príjmov, príp. výdavkov a dávaš do daňového priznania §6 ods.4. Pre to, aby sa to ale dalo takto posúdiť treba poznať zmluvné podmienky s portálom.

    Kabaka123 je offline (nepripojený) Kabaka123

    Kabaka123
    oprava

    pozri toto

    http://www.etrend.sk/podnikanie/prik...na-rizika.html

    http://www.etrend.sk/financie/ako-sp...ne-odvody.html

    Som zamestnanec a popri práci som si založil živnosť. Príjmy však budem mať nepravidelné. Čo musím nahlásiť v Sociálnej poisťovni? Mám povinnosť to oznámiť zamestnávateľovi? Ako to bude s podávaním daňového priznania

    Zamestnávateľovi túto skutočnosť zo zákona oznamovať nemusíte, môžete to mať však upravené v pracovnej zmluve alebo v inom internom predpise. V Sociálnej poisťovni nenahlasujete nič, voči tejto inštitúcii máte povinnosti v prípade ak váš príjem za rok 2013 prekročí sumu 4 830 eur. Vtedy sa stávate od 1. 7. 2014 povinne nemocensky poistenou osobou, prihlásite sa do 8 dní na tlačive SP Registračný list FO, vypočítate si výšku odvodov a začnete platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V lehote na podanie daňového priznania si v zamestnaní nedáte urobiť ročné zúčtovanie dane z príjmov ale požiadate zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň, vyplníte si daňové priznanie typu B, kde budú uvedené príjmy zo zamestnania aj zo živnosti a uhradíte prípadnú daňovú povinnosť.

    http://www.porada.sk/t10049-chcem-si...ako-na-to.html
    Naposledy upravil Kabaka123 : 12.03.15 at 05:39
    maleolens Ja si nezriadujem eshop a nebudem predavat hmotnu vec. Iba chcem vyuzit sluzby tych cudzich, ktore nevlastnim ani nemam podiel. Ak predaju nejaku moju ilustraciu (kludne aj 1000x tu istu), tak z toho dostanem napr. 3 % za predanu kopiu.
    Kabaka123 no jasné... neprečítala som poriadne otázku

    Ake mam povinnosti pri predaji ilustracii a fotografii cez eshop?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.