Zavrieť

Porady

Chcem si založiž živnosť popri zamestnani, ako na to?

Alebo inac, obcas sa mi vyskytne prilezitost privirobit si popri zamestnani (ide hlavne o fotenie, graficke navrhy, audiovizualna cinnost, poradenstvo v oblasti pocitacov a pod.). Zatial to boli iba drobnosti, tak som sa tym nezaoberal, ale v poslednej dobe sa zvysuje dopyt. Nechcem mat z toho nejake problemy a tak by som rad postupoval tak aby to bolo v sualde so zakonom (aposn trocha). )

Chcel by som si zalozit zivnost. Mam zhruba perhlad, ako na to, ale netusim co potom.
Od akeho rocneho primu to cele ma vobec zmysel?
Ake ine pravidelne vydavky budem mat? (opakujem som zamestnany a zamestnavatel odvdza vsetko co ma)
Akym najednoduchsim sposobom viest uctovnictvo?
Co vsetko archivovat?
Ake naklady si budem moct priznavat?

Som v tejto oblasti uplne nulovy, teda kazda dobra rada je vitana.

Dakujem
Usporiadat
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Keby si si zalozil zivnost tak by si odvadzal do jednotlivych poistovni 2 x. T.j. raz Ti stiahne odvody zamestnavatel a druhykrat odvadzas do poistovni zo zivnosti, samozrejme uvedene by platilo az od juna 2006. Iba do zdravotnej poistovne by si si uvadzal minimum, t.j. 910 Sk do 31.12.2005.Uctovnictvo by si si nemusel viest, ak by si uplatnoval vydavky vo vyske 25% z prijmu. S archivaciou si zatial nelam hlavu!
Ak by si si zmapoval, ze budes mat dobre naklady napr. mobil, auto, najom + nakupeny tovar alebo sluzby, tak by si viedol riadne uctovnictvo. Zalezi iba od Teba, ci chces byt zivnostnik alebo budes pracovat na "zmluvy o dielo" alebo podobne zmluvy, ktore si aj tak musis zdanit. Neviem, ci som Ti pomohla alebo len viac zamutila hlavu?
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

Susan
Zalezi iba od Teba, ci chces byt zivnostnik alebo budes pracovat na "zmluvy o dielo" alebo podobne zmluvy, ktore si aj tak musis zdanit. Neviem, ci som Ti pomohla alebo len viac zamutila hlavu?
aj s FO, ktora nema zivnostensky mozem uzavriet zmluvu o dielo? a ta FO z toho bude patit iba dan a ja si to mozem dat normalne do nakladov?
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

No velmi pekne dakujem za reakciu. Ci si mi pomohla to neviem, snazim sa v tom zorientovat a zvolit si cestu, ktora by bola pre mna najrozumnejsia.
A uz len fakt, ze mam platit 910 Sk mesacne sa mi velmi rozumne nezda ).

Teda bolo by mozne robit to co som spominal tebou navrhovanou formou ... zmluva o dielo a v marci to potom zdanit? Nakolko by to ovplynovalo alebo suviselo so zdanovanim mojich prijimov v zamestnani?
Do akej sumy mozem taketo zmlvy o dielo vykonavat (rocne)?
Co este by som potreboval vediet a urobit, aby to bolo "zakonne" v poriadku.
Dakujem
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Podľa mňa zdravotné poist. 910 Sk nebudete musieť platiť hneď (keďže ste v riadnom prac. pomere a zamestnávateľ za vás zdrav.poistenie platí). Až od 7/06, podľa toho, aký zisk budete mať zo živnosti v roku 2005.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

iva
Podľa mňa zdravotné poist. 910 Sk nebudete musieť platiť hneď (keďže ste v riadnom prac. pomere a zamestnávateľ za vás zdrav.poistenie platí). Až od 7/06, podľa toho, aký zisk budete mať zo živnosti v roku 2005.
áno presne tak, zdravotné sa bude platiť až keď bude po 1.daňovom priznaní, keďže ste zamestnaný, tak nemusíte teraz hneď začať platiť, to by bol prípad, keby ste bol "čistý" živnostník, ani sociálka sa zatiaľ platiť nebude, až podľa príjmu z prvého daňového priznania, a to len vtedy, ak prekročíte hranicu príjmu, tá je teraz vo výške 78 tis. Sk
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

Dakujem za Vase reakcie ...
Teda ak tomu spravne rozumiem ...
ak by som si este tento mesiac vybavil zivnostensky list, kludne mozem zacat pracovat s tym, ze si budem odkladat vsetky doklady o prijmoch a vydajoch. Na konci roka to dam spracovat nejakej sikovnej uctovnicke a ona mi povie kolko mam z toho zaplatit dan.
Nic ine ma nateraz netrapi?
Potom podla toho aky som mal prijem z tejo oblasti (nie v ramci zamestnania) budem platit mesacne odvody (do zdravotnej minimalne 910Sk a este do socialnej). Ak by bol prijem pod tych .. nateraz 78 000 .. neplatim nic ???
Opravte ma prosim v tom co chapem zle ... Dakujem
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

maniny
Dakujem za Vase reakcie ...
Teda ak tomu spravne rozumiem ...
ak by som si este tento mesiac vybavil zivnostensky list, kludne mozem zacat pracovat s tym, ze si budem odkladat vsetky doklady o prijmoch a vydajoch. Na konci roka to dam spracovat nejakej sikovnej uctovnicke a ona mi povie kolko mam z toho zaplatit dan.
Nic ine ma nateraz netrapi?
Potom podla toho aky som mal prijem z tejo oblasti (nie v ramci zamestnania) budem platit mesacne odvody (do zdravotnej minimalne 910Sk a este do socialnej). Ak by bol prijem pod tych .. nateraz 78 000 .. neplatim nic ???
Opravte ma prosim v tom co chapem zle ... Dakujem
.
Skoro dobre,ale nahlásiť sa do zdravotnej poisťovne ti asi vzniká -/ neviem presne opravte ma ak nie/ už pri založení živnosti a oni určia preddavky, ktoré budú nula.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

do zdravotnej sa nahlásiť treba ísť, do sociálky netreba, keďže ste zamestnaný, no a samozrejme na daňový úrad sa treba ísť registrovať - čiže keď budete mať živnostenský list - tak treba ísť do zdravotnej poisťovne a na daňový úrad, pokiaľ si budete zakladať podnikateľský účet, tak to urobte predtým, ako sa zaregistrujete na daňovom úrade, aby ste im ho ihneď vedeli nahlásiť, a nemuseli tam kvôli tomu chodiť nadvakrát

tento rok nebudete platiť žiadne poistné, po 1.daňovom priznaní do zdravotnej určite čosi platiť budete, výška závisí od príjmu, do sociálky budete platiť, len ak prekročíte hranicu príjmu
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

Dakujem ...

Este k tomu danovemu priznaniu ... Ako to bude s danovim priznanim v zamestani a s danovim priznanim zo zivnosti ? Samostatne v zamestnani ako doteraz a samostatne zo zivnosti?

Luckasari: uviedli ste, ze ... po 1.daňovom priznaní do zdravotnej určite čosi platiť budete, výška závisí od príjmu ... To cosi je minimalne tych 910 mesacne ???
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

daňové priznanie - typ B, z práce si vypýtate potvrdenie o zdaniteľnej mzde, a ten príjem si zahrniete do daňového priznania ... nebude vám robiť vaša mzdová ročné zúčtovanie dane

tým som myslela, že zdravotné sa bude platiť, teraz je to tak, že pokiaľ je človek zamestnaný tak platí toľko, koľko mu vyjde z príjmu, takže to môže byť aj menej, ako 910 Sk, lebo teraz to nie je presne určená platba, ako tomu bolo doteraz, ale je to preddavok
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Momentálne je to tak, že ak napr. v roku 2004 skončite so ziskom napr. 50.000, tak potom od 7/06 do 6/07 budete platiť preddavky na zdrav.poistenie 50.000/24 * 14% - to je 292 Sk mesačne. Možno sa to do toho 7/06 nejakou novelou zmení, ale pán Mihál nás určite bude všetkých o tom informovať.

Vlastne teraz neviem, či aj v júni 2006 by ste mal za rok 2005 doplatiť jednorazovo zdrav.poistenie ? Niečo sa tu písalo, že novelou od 1.9.05 zrejme ročné zúčtovanie zdrav.poistenia bude dobrovoľné, tak teraz neviem.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Takze co sa tyka danoveho priznania budes si robit len jedno. To znamena ze v tvojom hlavnom zamestnani ti mzdarka vystavi potvrdenie o vyplatenej mzde a ty si na zaklade tohto potvrdenia zaratas prijem do danoveho priznania, pripocitas k tomu prijem z podnikania a zaplatis vypocitanu dan - laicky povedane. Samozrejme tú dan si znizis o vysku dane ktoru si zaplatil u zamestnavatela. Co sa tyka toho poistenia z podnikania. Aj ked podnikas popri zamestnani tak sa do zdravotnej poistovne nahlasit musis - a to do 8 dni od zaciatku podnikania,ale platit ziadne odvody skutocne do 1.7.2006 nebudes - predpokladam ze zivnost otvoris tento rok. Od 1.7.2006 na zaklade danoveho priznania za rok 2005 ti bud vznikne povinnost platit - ak bol tvoj prijem za rok 2005 vacsi ako 78 000 Sk. Pozor do tohto prijmu sa nepocita prijem od hlavneho zamestvatela ale len prijem zo zivnosti a berie sa do uvahy prijem neznizeny o vydavky ! Ak bude tento prijem viac ako 78 000 Sk tak budes platit zdravotne poisteni ale nie je pravda ze to musi byt 910,- Sk! Pozor to plati len pre tych ktori maju zivnost ako hlavnu cinnost. Ty toto poistenie si vypocitas z danoveho zakladu uvedeneho v danovom priznani - teda mozes platit 300, 500 Sk proste kolko ti na zaklade vypoctu vyjde. Ten vypocet je doslova : vyska danoveho zakladu :12 : 2 x 14% = poistne. Ak budes v strate tak vlastne nezaplatis nic, takisto ak ti vyjde poistne na mesiac menej ako 100 Sk tak nebudes platit. Co sa tyka Socialnej poistovne tak tam sa nemusis nahlasovat, tam pojdes prvy krat az po podani danoveho priznania za rok 2005. Dufam ze som aspon trochu pomohla a nezmotala ta . ak budes mat este nejake dotazy napis, pracujem v tejto sfere, viem vela veci poradit, aj ked mam trochu problem sa orientovat na tejto stranke lebo som ju nasla len vcera.
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

jana32: .. to bola vycerpavajuca odpoved .. musim ti za nu podakovat.

Nie som este presvedceny ci do toho ist alebo nie.
Chcem sa este spytat ci je stanovena nejaka rocna hranica prijmu, ktory nie je nutne priznavat a nasledne zdanovat?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Je stanovená. Je to súčet všetkých príjmov, teda aj mzdy v práci, aj príjmu zo živnosti, aj dohoda keby bola - pre rok 2005 je to polovica zo sumy 87 936 Sk, teda suma 43 968 Sk. Ak CELKOVÝ PRÍJEM (naozaj za všetky činnosti, živnosti, zamestnania, atď.) neprekročí túto hranicu, nevzniká povinnosť podať daňové priznanie.
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

No pokial ide o celkovy prijem, teda aj zo zamestnania, tak je to mimo misu. Tak asi jedinou schodnou cestou bude ta zivnost.

Este by ma zaujimal vas nazor na vykonavanie takychto cinnosti, ako fyzicka osoba formou zmluv o dielo, pripadne dohody. Preco ano alebo preco nie (pripadne vyhody a nevyhody)
Dakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Predpokladam ze mas na mysli dohody o vykonani prace? Takze ak ide o zmluvu o dielo je to pre toho pre ktoreho pracu vykonavas vyhodnejsie lebo prakticky nema s tebou ziadne starosti, ty mu podla dohody vystavis fakturu on ti zaplati, navyse si myslim ze tieto zmluvy o dielo davaju sirsie moznosti dojednania podmienok. Co sa tyka dohody o vykonani prace, tam si limitovany jednak poctom odpracovanych hodin - nesmie to byt viac ako 300 hodin rocne / spolu za vsetky zmluvy / , dalej zamestnavatel pre ktoreho vykonavas pracu musi za teba z dohody odvadzat dan a urazove poistenie co pre neho znamena viacej papierovania.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Maniny, ak z akejkolvek cinnosti mas len prilezitostne prijmy do 5x zivotne minimum = 22900 za tento rok, neuvadzas to v ziadnom priznani a vobec nezdanujes. Ak by si mal viac, pridaj sa k nejakej firme a za nejaku drobnu protisluzbu vegetuj pod ich menom. Az zistis, ze si vazne dobry, urobis si vlastne meno pod vlastnou firmou. Ja som vsetkych svojich klientov, co mali zivnost, prehovorila na sro, tam aspon nerucia celym svojim majetkom, neplatia astronomicke odvody. Ma to vela vyhod, aj ked uznavam, naklady na zalozenie su okolo 12 tisic.
Nech sa ti dari!
Naposledy upravil Vevey : 15.07.05 at 14:34
0 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

Co myslis tym
"ak z akejkolvek cinnosti mas len prilezitostne prijmy do 5x zivotne minimum = 22900"

Skusme takyto priklad:
Ak som zamestnany, dostavam plat, ktory bude za rok dajme tomu 400 000, ten mam pekne zdaneny o nic sa nemusim starat.
Popri tom si budem robit to co ma bavi a sem tam z toho nieco kvapne dajme tomu do roka tak 20 000.
Nic nemusim priznavat zdanovat?
Alebo tych 20 000 musim priznat a zdanit???
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Nie, tych 20.000 nemusis ani zdanit, ani nikde uviest. Za predpokladu, ze ten prijem mozno oznacit za prilezitostny, co sa mi zda v tvojom pripade priliehave. Ale napr. taka upratovacka keby to zarobila popri zamestnani, ale bolo by to 1.500 mesacne pravidelne kazdy mesiac, tak toto nie je prilezitostny, aj ked je do 22.900.
0 0
Lorman99 Lorman99

Lorman99 je offline (nepripojený) Lorman99

Chcel by som si popri zamestnaní založiť živnosť,alebo s.r.o.Jednalo by sa o výrobu internetových stránok a predaj pc komponentov.Keďže je pomaly koniec roka,nepočkať a založiť až po novom roku?Posuniem si tým zdaňovacie obdobie?Podľa prečítaného mi to vychádza tak,že ak by som to spravil teraz,tak by som musel zdaňovať o rok skôr.Poraďte prosím...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať