Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP C, samoplatiteľ

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad i komentár nájdete v prílohách napravo.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Za obdobie, kedy bol chorý a poberal nemocenské sa mu kráti minimálny základ. Ak nemocenské nepoberal, minimálny základ sa nekráti. Ak sa kráti minimálny základ a nemal príjem, tak za obdobie samoplatiteľa bude poistné nižšie ako zaplatil predavky, za to obdobie má nárok na vrátenie preplatku. Keďže ale ako zamestnanec mal kolísavé príjmy, tak zo zamestnanie mu vyjde nedoplatok. Treba vypísať RZZP a uvidí, či konečným výsledkom bude preplatok alebo nedoplatok.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

dakujem pan mihal. je to vazne pre samoplatitelov tvrde. aj ked mi nieje celkom jasne, preco si ma dochodce co podnika vyplnit tlacivo C a nie B. a tym padom je vlastne znevyhodneny.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

pipera
dakujem pan mihal. je to vazne pre samoplatitelov tvrde. aj ked mi nieje celkom jasne, preco si ma dochodce co podnika vyplnit tlacivo C a nie B. a tym padom je vlastne znevyhodneny.
Ak podniká a je prihlásený ako SZČO tak vyplňuje B a VZ je základ dane deleno 2,14. C by vyplňoval ak by nebol prihlásný ako SZČO. Súdny znalec podľa mňa mal byť prihlásený ako SZČO v ZP od 1.9. (ale nemám doma zákony, nie som si istá).
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

Ja by som sa chcel opytat, som bol od 1.1. do 31.8. denny student a od 1.9. do 31.12. som externy student. Popritom mam od 22.4. prijmy z podnikania ktore niesu zivnostou a niesom v ZP prihlaseny SZCO kedze nemam zivnost. Moj prijem za tieto mesiace dosiahol 124000. Mam teraz pocitat s hrubymi prijmami ako samoplatitel alebo pocitat vymeriavaci zaklad ako dan.zaklad/2,14
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Podľa toho o aké podnikanie, ktoré nie je živnosťou ide. Citujem zo zákona o ZP platného 1.9.-31.12.2005, ale podobne až na malé výnimky to platilo aj pred 1.9. :

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu

Ak vykonávaš niektorú z týchto činností máš byť v ZP prihlásený ako SZČO.
0 0
pipera pipera

pipera je offline (nepripojený) pipera

ak teda tomu dobre rozumiem, tak ak je to dochodca co podnika a na zivnost robi sudneho znala podnika na zaklade opravnenia prevadzkovat zivnost a tym padom je szco a vyplna tlacivo B. vysvetlila som si to dobre?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
pipera: Dobre.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosím nikto nevie poradiť?
0 0
FijO FijO

FijO je offline (nepripojený) FijO

Pán Mihál poprosím o radu
Už som značne zmätený informáciami od miestnej VZSP. Situácia:

Som študent denného štúdia. Úhrn za posledné 4 mesiace minulého roka predstavuje okolo 56 000,-. Jednalo sa o prácu na dohodu u 4 zamestnávateľov dokopy (samozrejme nie naraz) z ktorej som neplatil žiadne odvody. Mám pred sebou formulár typu S, ktorý mi odporučila zamestnankyňa VZSP ...nakoľko mu vôbec nerozumiem...mám otázky:

1, mám správny formulár ?
2, musím spolu s RZ odovzdať aj iné doklady? napr: Doklad o výške príjmu od všetkých 4 zamestnávateľov? (Pri práci na dohodu sa často stane, že okrem peniazov na účte a údajov pre účely daňového priznania nemám nič iné ...žiadnu výplatnú pásku, prípadne je už stratená)

ĎAKUJEM. Filip
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

FijO
Pán Mihál poprosím o radu
Už som značne zmätený informáciami od miestnej VZSP. Situácia:

Som študent denného štúdia. Úhrn za posledné 4 mesiace minulého roka predstavuje okolo 56 000,-. Jednalo sa o prácu na dohodu u 4 zamestnávateľov dokopy (samozrejme nie naraz) z ktorej som neplatil žiadne odvody. Mám pred sebou formulár typu S, ktorý mi odporučila zamestnankyňa VZSP ...nakoľko mu vôbec nerozumiem...mám otázky:

1, mám správny formulár ?
2, musím spolu s RZ odovzdať aj iné doklady? napr: Doklad o výške príjmu od všetkých 4 zamestnávateľov? (Pri práci na dohodu sa často stane, že okrem peniazov na účte a údajov pre účely daňového priznania nemám nič iné ...žiadnu výplatnú pásku, prípadne je už stratená)

ĎAKUJEM. Filip
Nie som síce p. Mihál, ale skúsim odpovedať. Nevidím dôvod, prečo Ti pracovníčka VŠZP dála práve tlačivo S(nejde tu o žiadny súbeh). V Tvojom prípade postačuje C. Doklad o výške príjmu Ti predpokladám zamestnávateľ nevystaví, pretože ten sa vystavuje pre klasických zamestnancov, ktorým sú zrážané preddavky za ZP. K ročnému zúčtovaniu nie je potrebné prikladať žiadne doklady o výške príjmu -treba ich mať len doma odložené pre prípad kontroly zo strany zdravotnej poisťovne. Ak nemáš ani výplatné pásky, tak by som si ich opätovne vyžiadala.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
0 0
maxac maxac

maxac je offline (nepripojený) maxac

somij
Podľa toho o aké podnikanie, ktoré nie je živnosťou ide. Citujem zo zákona o ZP platného 1.9.-31.12.2005, ale podobne až na malé výnimky to platilo aj pred 1.9. :

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu

Ak vykonávaš niektorú z týchto činností máš byť v ZP prihlásený ako SZČO.
no je to prijem z Oriflame, ked som si pozeral tak je to nejaka zmluva o zasielkovom predaji
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maxac
no je to prijem z Oriflame, ked som si pozeral tak je to nejaka zmluva o zasielkovom predaji
Kde si ten príjem uviedol v daňovom priznaní?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
Prosím Vás nikto mi nevie poradiť
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Opatrovateľský príspevok je vyplácaný podĺa zakona o Sociálnej pomoci a myslím si, že spadá pod §6/2 písm.b) zákona o dani z príjmov - príjem z činnností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním - a teda by mal ísť do vymeriavacieho základu SZČO pre ZP.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

somij
Opatrovateľský príspevok je vyplácaný podĺa zakona o Sociálnej pomoci a myslím si, že spadá pod §6/2 písm.b) zákona o dani z príjmov - príjem z činnností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním - a teda by mal ísť do vymeriavacieho základu SZČO pre ZP.

Peňažný príspevok za opatrovanie podľa § 9 ods.2 písm. b je oslobodený od dane z príjmu, tak by nemal vstupovať do § 6 daňového priznania.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
Volala som na ZP a bolo mi povedané že má urobiť tlačivo X, XB,XD
XB zo živnosti
ak mala príjem presahujúci 13000 od 1.9.05 do 31,12.05 za opatrovanie tak
XD prísp. za opatrovanie od 1.9.2006 do 31.12.2006
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ona bola zamestnancom? D vyplňuje iba zamestnanec, ak má príjem podĺa §6 popri zamestnaní. Ak je to zdaniteľný príjem, potom treba zahrnúť do B, ten kto robí B už nikdy nerobí D, všetko zahrnie do B. Ale neviem, či je to zdaniteľný príjem, ako píše Katarína.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Moju odpoveď nevidím, takže skúsim zopakovať - D vypĺňa iba zamestnanec ak má popri zamestnaní príjem podľa §6. Ten kto vypĺňa B nikdy nevypĺňa D, všetko zahrnie do B. Takže D urćite nie !!!
Ale ako píše Katarína, je to zdaniteľný príjem podĺa §6 ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať