Zavrieť

Porady

školský úraz? synovi v škole zlomil spolužiak nohu.

synovi v škole zlomil spolužiak nohu, učiteľ vzal syna okamžite na lekárske stredisko, zavolali manželke a privolali aj políciu. Postup školy sa mi zdá v tejto situácii adekvátny, ALE:

- kto je zodpovedný za úraz, keďže sa stal v škole a teda do akej miery zodpovedá škola za tieto úrazy, keďže som sa dozvedel, že žiak ktorý spôsobil synovi zlomeninu je už dlhodobo známy ako problematický a konfliktný. Akú zodpovednosť má v tomto prípade školský dozor?

- od koho máme vyžadovať tzv. "bolestné"? Resp. na čo máme nárok v takomto prípade?
3 komentárov     zbaliť
buchač Spomínaš problematického žiaka...

Nebolo by dobré kvôli objektivite načrtnúť situáciu, že ako došlo k úrazu ?
Aspoň len tak náznakovo, pohľad z tej jednej strany...tá druhú verziu sa asi nedozvieme.
jslancik myslíš, že je to všade ako v manželstve? Že sú za problémy vinné obidve strany? ako žena, tak aj svokra
Lennyx uff, zlomenina sa nepotvrdila, je to "len" vyvrtnute Nebol som pri tom a nerád niekoho obviňujem - chlapci sa vraj pobili... viem, viem, ťažko mi je byť nestranný, ale na rozdiel od môjho chlapca, má ten druhý povesť násilníka a už napadol aj iných! chcel som len vedieť do akej miery je za toto všetko zodpovedná škola... ďakujem Vám všetkým za pochopenie a podporu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    Každý registrovaný a neregistrovaný školský úraz, ktorý zapríčinil dieťaťu poškodenie zdravia, musí škola alebo poisťovňa odškodniť. Ak škola nemá uzavreté príslušné poistenie, vykonáva odškodnenie úrazov z rozpočtu školy, alebo odškodnenie vykoná jej zriaďovateľ. Takže je potrebné zistiť, či má škola zabezpečené úrazové poistenie žiakov. Väščina škôl ho má uzatvorené.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lennyx teda to môžeme brať ako školský úraz?
    Papierniková podľa môjho názoru určite áno
    Lennyx nechcem za každú cenu obviňovať školu, chápem že jeden pedagóg čo ako skúsený nemá šancu dozrieť na X žiakov... A ako som už spomínal, škola sa ihneď po tom incidente a vlastne až do teraz chová adekvátne situácii, avšak nemôžu sa diviť ani našim reakciám a obvineniam pod vplyvom šoku, ktorý sme zažili.
    Ďakujem za názor a ochotu pomôcť
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    To už nie je úraz...to je ublíženie na zdraví.

    Ale keďže sa jedná o maloletého, tak ten nie je právne postihnuteľný, nakoľko je zodpovedný len ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.

    Úraz - odškodné by mala hradiť škola z poistenia.

    Zodpovednosť by mali aj niesť rodičia, vrátane povinnosti zaplatiť nejaké bolestné, pretože ako zákonní zástupcovia si nesplnili svoju povinnosť, t.j. nenaučili rešpektovať základné morálne pravidlá.
    =====================================
    Zodpovednosť školy ?
    Poviem inak. Neexistuje, aby jeden - dvaja pedagógovia počas dozoru zvládli X žiakov. Také prirovnanie by sa dalo použiť...." Aj na futbalovom ihrisku je 22 hráčov a 3 rozhodcovia a aj tak tam prichádza k likvidačným zákrokom ."
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik otázka je, ako sa to stalo... Je rozdiel, či mu po nej ***** bejsbalkou, alebo ho iba naháňal. "niekto niekomu zlomil nohu" zahŕňa nespočetne veľa scenárov.
    buchač Mne je to jasné, že je veľa scénarov.
    Ja som dal len ten ideálny prípad...jeden nevinný a druhý šikanista.

    Len som zvedavý na reakciu rodiča......a aj na objasnenie situácie.
    Lebo (ako vravíš) je veľa scénarov a to zlomenie nohy sa určite neprivodilo len tak. Tam musela byť použitá solídnejšia sila.
    jslancik decko decku nedokáže svojou silou zlomiť nohu. muselo použiť rozum/resp. nepoužiť Napr použiť páku - do dverí, alebo potknúť, alebo prejsť autom, alebo
    Lennyx chápem, ale: pošlem dieťa do školy, tam je konfliktný žiak o ktorom je to známe, nemal by predsa len školský dozor dávať viac pozor na takéhoto "známeho experta"
    - pôjdem do extrému, čo ak by došlo k usmrteniu? som ešte v šoku, preto takéto úvahy (stalo sa to dnes)... aj ja som chodil do školy a pamätám si čo všetko sa dialo za chrbtom učiteľa, ale nikdy nedošlo ani zďaleka až k takej vážnej situácii. Momentálne to rieši polícia a keďže zo strany agresora to nebol jediný atak, pravdepodobne pôjde do nejakého reedukačného zariadenia. Muselo dôjsť až k vážnemu zraneniu môjho syna, aby sa to takto riešilo? Na čo sa čakalo? kým sa niečo také stane...? Vážne nemohla škola už skôr urobiť nejaké opatrenia???
    buchač Citujem :
    Lennyx
    .." aj ja som chodil do školy a pamätám si čo všetko sa dialo za chrbtom učiteľa, ale nikdy nedošlo ani zďaleka až k takej vážnej situácii...."

    Odpovedám : ...pochopíš video ???


      zbaliť

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Pri uraze mal byt spisany zaznam o uraze a ziaci su v skole poisteni. Bolestne ziadaj od poistovne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lennyx Áno, ďakujem - napätie už trochu opadlo, zranenie nakoniec nieje až tak vážne ako sa zdalo. Ale predsa, bol to šok a ktovie akoby som reagoval, keby to bolo naopak a zranený by bol ten druhý... chcel by som sa na to dívať triezvo a posúdiť situáciu reálne, je to však ťažké ak sa ma to priamo týka.
    veronikasad Tému si zakladal o 15-tej, až po 6 hod. si sa dozvedel, že nejde o zlomeninu ?
    Lennyx nie nie, viem to už skôr, ale bol som mimo netu....
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Kedysi bol ucitel pre deti aj rodicov cosi ako "panbozko". Mal respekt pred detmi,aj pred rodicmi.
    Dnes si hocijaky sopliak dovoli vulgarne nadat ucitelovi...ver, ze ten, co sklopi usi je ucitel...robi sa, ze nic nepocul,alebo nevidel...

    Kedysi, ked ucitel povedal rodicom, ze ich dieta nieco vyviedlo, tak rodicia to doma riesili,dali za pravdu ucitelovi, decko dostalo taku "rucnu-strucnu" od rodicov, ze si to zapamatalo na hodne dlho...
    A dnes? Dnes pride rodic vynadat ucitelovi,alebo sa rovno na neho stazovat a ani len neprizna, ze jeho dieta moze byt zle,drze, ci nevychovane.

    Dnes maju ucitelia dost obmedzene moznosti,aby nejake dieta navrhli na presetrenie psychologovi. "Vdacime " za to modernym metodam vychovy,pristupu k detom, atd.

    Tiez si treba uvedomit, ze jeden pedagog, ktory ma dozor nemoze ustrazit stado rozdivocenych,hyperaktivnych deti,alebo stat pri jednom,problemovom ziakovi kazdu prestavku. Zial, taka je doba...

    Ak dieta malo uraz, mozes si ziadat preplatit nejake odskodne z jeho poistky,alebo z poistenia od skoly.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lennyx Aj rodič bol pred časom žiakom a akosi na to zabudol... Teraz sa díva takmer vždy jednostranne, najprv sú na vine iný žiaci, potom učiteľ a až nakoniec jeho potomok. Musím sa priznať, že v prvom momente som mal takéto myšlienkové pochody aj ja. Žena volala v panike, čo sa stalo: "synovi v škole zlomili nohu idem za ním do nemocnice!!!"
    No čo by Vám v tento moment napadlo? Ja som bol práve 50 km mimo v práci, ale mal som pripojenie na net a tu som našiel podobnú tému - hneď som písal. Keď som prišiel domov a zistil som toho viac, už sa pohľad na danú situáciu menil. Základná idea ale ostáva: Posielam dieťa do školy aby sa tam niečo naučilo a nie aby ho tam zmrzačili...
    veronikasad Stále si ale nenapísal aký bol podiel tvojho syna na tomto incidente. Lebo len tvrdenie že tvoj syn je bezproblémový a chlapec, ktorý mu mal zlomiť nohu je problematický a konfliktný mnohokrát nie je objektívne ... Ako ku zraneniu došlo ?
    Lennyx No dobre teda: môj chlapec je vždy vysmiaty optimista, v kolektíve obľúbený, je za každú srandu. Narazil na chlapca, ktorý je frustrovaný z nejakého dôvodu, došlo k škriepke. Ten druhý kopol môjho do oblasti členku tak silno, že môj padol v bolesti na zem. Pribehol učiteľ. vzal chlapca na ošetrenie, volal manželke atd... Noha menila farbu z červenej do tmavo modrej a opuchla. Bolo podozrenie na zlomeninu, ďalej to už vieme...
    Zdá sa Vám to objektívne, ak to píšem ja ako jeho rodič??? Bola privolaná polícia, zrejme vypočuli aj svedkov a z týchto informácii viem, že to v prípade útočníka nebol jediný prípad. Môj chlapec je teraz doma, leží - resp. sedí s natiahnutou nohou fixovanou v nejakej dlahe, mrzí ho že prišiel o tohtoročné veľkonočné sviatky...
      zbaliť

    školský úraz? synovi v škole zlomil spolužiak nohu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.