Zavrieť

Porady

CLO a DPH v colnom konaní, DHL

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Som začínajúci účtovník v programe Pohoda a vôbec netuším ako zaúčtovať prijatú faktúru od spoločnosti DHL express za dovoz z Číny. Vo faktúre mám následovné položky:
CLO -40,64 e
DPH- 133,17 e
Poplatok za zábezpeku DHL v colnom konaní - 10e
Analýza DPH - kód A, Sadzba 20% a suma 2 eura.

Celková suma faktúry je na 183,81 e.

Viete mi niekto polopate vysvetliť ako to zaúčtovať do Pohody? Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tatiana5 Asi nie je, keďže nemáme žiadnu reakciu :/ Dokonca ani na školení ktoré som absolvovala mi nevedeli poradiť.

    Ja som to teda zaúčtovala následovne:

    clo - 40,64 e 501/379
    dph- 133,17 343/379
    poplatok v colnom konaní 12e (s DPH) 538/379
    343/379

    Ale ten poplatok som dala na 379 analyticky.

    Neviem či je to správne. "GPG" vy ste ako postupovali?

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    neviem, ako to myslíš -faktúra od DHL za dovoz z číny.. bolo to nazvané faktúra? lebo ja mám síce nie DHL, ale Cargo, a mne poslali kópiu JCD, a prílohu rozhodnutia v colnom konaní -Výmer platieb.. ale princíp je ten istý..
    čo sa týka účtovania, clo vstupuje do obstarávacej ceny, ak to bol materiál tak 501, ak tovar 504/379
    DPH na základe výmeru 343/379
    ten poplatok ja nemám účtovaný, to ti neporadím, ale nemalo to byť tiež súčasť obstarávacej ceny? takže na 501/379, alebo 504/379 v sume 10€? nie som si istá.. píšeš:
    poplatok v colnom konaní 12e (s DPH) 538/379 -nie 12€ ale 10€
    343/379 - ale DPH tam nefiguruje, keď si spočítaš 40,64+133,17+10=183,81€
    a nakoniec úhrada 379/221
    a pozor na nárok na odpočet DPH: zákon o DPH, § 51, (1), písm. d : Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
    gpg ... uvažovala som podobne s tým, že ten colný poplatok som chcela zaúčtovať samostatne ako došlú faktúru DHL 548,343/321 ...

    CLO a DPH v colnom konaní, DHL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.