Zavrieť

Porady

Ako citujem knihu ktorá obsahuje samostatne kapitoly teda každa kapitola od iného autota, ako to uvediem v pouzitej literature?

Ak som cerpal z x kapitol uvediem x odkazov ? Ako je to s uvádzaním strán v akom prípade ich uvádzam v bibliografických odkazoch? Ak ich uvediem tak uvádzam rozsah kapitoly resp. článku alebo len rozsah stran z ktorych som cerpal ? napr kapitola je od 42-52 a ja som cerpal len zo stran 48-49

Prosim o radu
Dakujem
Naposledy upravil lajka252 : 01.04.15 at 14:30
ivka70 Svojho konzultanta BP ci DP si sa pytala?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    standardne citujete autorov -
    Ak kazdu kapitolu napisal niekto iny, tak kazdu kapitolu z ktoej sa cerpalo zvlast
    Ak ide o identickych autorov, moze sa citovat aj cela kniha

    Po upresnení autorom:
    Cituje sa celá kapitola. Nie len strany, ktoré sa použili.
    Naposledy upravil Andy Kralik : 02.04.15 at 12:10
    lajka252 a ako je to so stranami musim uvadzat cisla stran lebo nie v každej praci su uvedene
    Andy Kralik Keby som v citacii nemal uvedene cisla stran , povazoval by som citaciu za neuplnu. Ale ked publikacia nie je cislovana, hold, cisla si nevymyslis...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa autorského zákona je to súborné dielo.

    zák 618/2003

    § 6
    (2) Autorom súborného diela ako celku je fyzická osoba, ktorá vybrala alebo usporiadala jeho obsah; práva autorov diel takto vybraných alebo usporiadaných v súbornom diele nie sú dotknuté.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Andy Kralik Autorsky zákon sem nepleť. Ten s tým nič nemá. Cituješ poľa iných pravidiel.
    Keď cituješ celú knihu, autori sú zostavovatelia.
    Keď cituješ konkrétnu kapitolu, tá má svojich autorov. Zostavovateľov uvádzaš ako editorov-autorov diela.
    Napr..
    Mrkvička, J., Kaleráb J.: Čo nám rastie na záhrade. In Kapusta F., Kel F., (eds) Potreby pre záhradkárov.........
    Mária27 Vždy sa musíš riadiť autorským zákonom. Základ je v § 6 - aj autor súborného diela má svoje práva, ak cituje z jeho knihy.
    Preto som ho priložila, že sa tam nachádza viac ustanovení o súbornom diele. Pozri napr. §§ 17, 18, 34
    Andy Kralik Miešaš hrušky s jablkami. Citovanie neriesi autorstvo a autorsky zakon neriesi citovanie. Pre citaciu plati statna technicka norma STN ISO 690
    V citacii uvadzas kto je primarnym autorom kapitoly - primarbna zodpovednost a ked ide o suborne dielo musis sucasne uviest v akom subornom diele to vyslo a kto je autorom.
    Citovat autorov suborneho diela ak citujes jeho kapitolu a ta ma inych autorov je nespravne.
    Mária27 Norma upresňuje zákon - je v nej presne citácia autora s uvedením súborného diela a autora, z ktorého sa čerpá.
      zbaliť

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    Ak ide o DP alebo BP tak si pozri stránku : centrálny register záverečných prác

    http://crzp.sk/


    Metodické usmernenia, alebo smernice si otvor...

    Ako citujem knihu ktorá obsahuje samostatne kapitoly teda každa kapitola od iného autota, ako to uvediem v pouzitej literature?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.