Zavrieť

Porady

Mam narok na vratenie zalohy???

Zdrawim Vas...Pred istym casom som mal zaujem o kupu auta a dostal sa ku mne kontakt na jedneho pana ktory z Nemecka dovaza auta na objednavku.Zavolal som, dohodli sme sa, pred cestou do Nemecka chcel odomna zalohu aby si bol isty ze to myslim vazne...Zalohu som mu dal 1000euro s tym ze ked auto ake som chcel najde ozve sa mi. Auto aj nasiel a po telefonate som mu prisvedcil ze auto beriem aj ked bola cena dost vysoka, co sa mi nepacilo a tak som mu za nejakych 10-15 min volal spat a ZRUSIL SOM TO!!! V priebehu dalsich 20 min. som mu volal druhykrat a zopakoval som mu ze auto je drahe a nech ho neberie....cely den sa neozval az vecer mi poslal sms ze auto ma a ozve sa ked pride domov!!! Auto doviezol no nezobral som ho, kedze sa mi zdalo pridrahe, nezodpovedalo tomu nacom sme sa dohodli a jasne som mu 2x oznamil moj nezaujem!!! Po viacerych telefonatoch mi nakoniec vratil 200e a 800e ostalo jemu...preto Vas chcem poprosit o radu ci mam narok aj na zvysne peniaz a oplati sa mi v tom vrtat??? Nasa dohoda bola ustna, doklad o zalohe mam.... Za odpoved vopred Dakujem
Naposledy upravil Pito123 : 06.04.15 at 13:11
4 komentárov     zbaliť
kopretinka predpokladám,že dotyčný nemá živnosť.......
Pito123 No to teraz vazne neviem, ale zrejme nie...
lujza.j Preco zvysnu sumu nevratil ako to odovodnil,ze vracia iba 200e....na vydavky spojene na vycestovanie/ak vobec vycestoval/ si mu daval zvlast...alebo.....
Pito123 Vydavky na vycestovanie mali byt zaratane do celkovej ceny vozidla....a to ze vracia iba 200 mi vysvetlil tak, ze on na tom prerobil tak preto si 800 nechava, aby mu to pokrylo aspon cast toho o co prisiel....Lenze jasne som mu dvakrat oznamil ze nemam zaujem....mal by to byt jeho problem ze auto aj tak doviezol....ci?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 498 obč. zákonníka "Na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok."

    Ak ste si to vyslovene dohodli ako preddavok, ten by vošiel pri kúpe do kúpnej ceny, inak ho treba vrátiť (bezdôvodné obohatenie).

    Ustanovenie § 498 zakladá vyvrátiteľnú právnu domnienku, že poskytnutie sumy pred uzavretím zmluvy sa považuje za preddavok. Druhá strana však môže dokazovať, že to bol prostriedok na zabezpečenie záväzku ako odstupné. Bude dokazovať, že zmluva bola ústna, auto doviezol, teda zmluvu čiastočne splnil ...

    Pozri k tomu aj § 497: "Každý z účastníkov si môže vymieniť odstúpenie od zmluvy a dojednať pre ten prípad odstupné. Kto zmluvu splní aspoň sčasti alebo prijme hoci len čiastočné plnenie, nemôže už od zmluvy odstúpiť, ani keď poskytne odstupné."
    Pito123 Dakujem za odpoved....takze v podstate je to take 50 na 50 ....cize mozem byt na tom este viac skodny ako som?

    Mam narok na vratenie zalohy???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.