Zavrieť

Porady

Dedenie

V rámci dedičského konania boli nahlásené pasíva aj aktíva po nebohej. Dedičské konanie sa stalo právoplatným. Ja ako dedič som nepožiadala o konvokáciu t.j.nahlásenie veriteľov prostredníctvom súdu/ a teraz sa mi ozvali veritelia /home kredit a Quatro/. Poraďte mi prosím ,čo s tým mám robiť. O týchto veriteľoch som nemala ani tušenie, veď sa v rámci dedičského konania neohlásili. Po odrátaní pasíva som zdedila určitú hodnotu, no nepokryje hodnotu dlhov u veriteľov. Ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Za dlhy dedičstva dedič zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva. Ak bola hodnota dedičstva 10 000, dlhy 8 000, zodpovedáš už len do výšky 2 000. Bolo by potrebné vedieť podrobnosti aj so sumami
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Zle počítaš. Aktíva 10000. Pasíva 8000. Ak dedí sama - musí splatiť pasíva (dlhy) - celých 8000 - hodnota dedičstva je vyššia.
    Naopak - aktíva 8000 - pasíva 10000 - splatí opäť 8000, tých 2000 je pre veriteľa strata. Dlhy sa splácajú LEN do výšky nadobudnutého dedičstva - nikdy nie viac (teda veriteľ nemôže žiadať od dediča, aby doplatil dlh ZO SVOJHO majetku pred dedením.)
    doktor23 Alžbetka písala, že už nejaké dlhy zdedila ... to je tých 8 000, ktoré už zaplatila (samozrejme, uvádzam to ako príklad). Takže teraz, po skončení dedičského konania, ak sa prihlásia ďalší veritelia, zodpovedá už len do výšky rozdielu medzi aktívami a pasívami.
    Dúfam, že som to vysvetlil dostatočne.
    tannenkau kto vie, či napokon sa oplatilo dediť
    misoft doktorko - pokiaľ sa prihlásia s dlhmi PO ukončení dedičského konania - môže ich ona poslať do teplých krajín - pasíva (dlhy) musia byť prihlásené do dedičského konania.... inak majú smolu..... Veď takto by sa mohol o 5 rokov znova niekto prihlásiť s nejakým dlhom a pýtať... tůdle!
    Ak veritelia neprihlásili pohľadávky - nemajú nárok....
    marjankaj Stačí trochu pogoogliť.
    http://www.etrend.sk/financie/kto-mu...aveny-dlh.html
    "Doktorko" nezvykne trepať do vetra.
    doktor23 Ďakujem za podporu
    misoft Aby si pochopil: napr. zdedí 8000€ a k tomu dlh 10000€. Keďže prijala dedičstvo, prijala i dlhy! Musí zaplatiť - ale len do vyšky prijatého dedičstva -t.j. 8000€! Nie viac! Ak sa prihlási iný, už nedostane ani cent! Pretože by platila nie zo zdedeného majetku, alezo svojho osobného - a to je neprípustné - ona predsa nedlhovala!
    marjankaj Misoft, ak meníš zadanie, tak zadaj samostatnú otázku. V zadaní to takto nebolo.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.