Zavrieť

Porady

platiť alebo neplatiť?

v januari mi bola ak fyzickej osobe vystavená faktúra za svadbu, ktorú som uhradil bez akéhokoľvek omeškania( mam aj vyúčtovanie aj prijmovy lístok) a považoval som to za vybavené......, ozvali sa mi teraz po troch mesiacoch že zabudli zaúčtovať DPH a že mám prísť doplatiť ešte zvyšné DPH Som povinný to zaplaťiť ????? je možné ,že na to prišli až tak neskoro... Poradte prosím
6 komentárov     zbaliť
Mária27 Mali ste dohodnutú presnú cenu? Podľa zákona o cenách ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty
veronikasad Majka, čo je v tomto prípade osobitný predpis ? Čo v prípade, ak ide o neskorú registráciu platitela DPH (prekročenie obratu) a DPH musí doplatiť DU. Je to nákladom dodávatela, alebo mu ju musia doplatiť odberatelia ?
Mária27 ja vám nechám odborníkom o dph - zato som to dala len ako kometár, že v prípade, ak ju neupozornili, mohli ho aj podviescť
veronikasad Majka, vôbec nemusí isť o podvod. Firma prekročila obrat, neskoro sa zaregistrovala za platitela DPH. Zaregistruje sa dodatočne, ale DPH-čku musí odviesť od dátumu prekročenia obratu. Podla môjho názoru, ak na fa uviedla že nie je platitel DPH a službu vyfaktúrovala bez DPH, nie je oprávnená spätne žiadať dofakturáciu od odberatela, aj keď ju sama musí DU odviesť.
Mária27 Ja to beriem z hľadiska zákazníka - dohodli sa na cene, on ani nemusí vedieť, čo je to DPH.
KEJKA súhlasím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Pokiaľ máš od nich faktúru aj potvrdenie o platbe, zostáva otázka, či na faktúre je ičDPH a vyčíslená DPH.
    Tiež je dôležité, ako ste sa dohodli a či tá cena je podložená nejakou zmluvou, dodacím listom apod.
    V zásade platí zo zákona o cenách, že ak nie je inak dohodnuté, cena pre občana je konečná cena. Ja len uvádzam vyššie možnosti, z ktorých by bolo možné odvodiť, že si o ich omyle mohol vedieť (fakturovaná čiastka je nižšia, ako ste sa dohodli, resp. zazmluvnili apod.)
    Určite by som sa ohradila - odvolala na faktúru a zákon o cenách.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Skús si zistiť, či firma v čase konania svadby bola registrovaná ako platitel DPH. Ak ide o neskorú registráciu vinou firmy, DPH ktorú musí firma odviesť je nákladom firmy.
    Ak v čase konania firmy bola registrovaná ako platitel DPH a ide len o nesprávne vystavenú fa, DPH si povinný doplatiť.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Pozri si, či na faktúre je cena s, alebo bez DPH. Ak si neplatil aj s DPH, tak musíš doplatiť.
    veronikasad aj v prípade, ak dodávatel neskoro zistil že prekročil obrat a musí DPH spätne odviesť ?
    sosak Predsa je povinný údaj na faktúre, či je, alebo nie je firma plátcom DPH !

    platiť alebo neplatiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.