Zavrieť

Porady

Diskrétne výplatné pásky

Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    decros
    Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.
    V takom prípade už určite nejde o diskrétnu výplatnú pásku.
    Vnútorné predpisy OS SR asi málokto z nás pozná, ale asi postup nadriadeného nie je kóšer.
    Existuje zákon o ochrane osobných údajov, v ktorom by sa azda niečo o tejto otázke dalo nájsť.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    decros
    Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.
    Ja by som to trochu rozviedol v nadväznosti na zákon o ochrane osobných údajov. Pre zjednodušenie budem uvádzať miesto pojmov vojak a armáda pojmy podľa zákona o ochrane os. údajov - dotknutá osoba a prevádzkovateľ.

    V prvom rade by som som sa zameral na účel spracovania os. údajov (OÚ). Prevádzkovateľ musí vopred určiť účel spracovania OÚ - teda v tomto prípade to bude spracovanie mzdy dotknutej osoby. Keďže ten nadriadený je zamestnancom prevádzkovateľa, ktorej dotknutá osoba dala súhlas na spracovanie osobných údajov, nepôjde o neoprávnené poskytovanie osobných údajov.

    Treba sa však zamerať na účel, za ktorým otvoril tú výplatnú pásku. Ak to bolo v súlade s účelom spracovania mzdy (čo si však nemyslím, lebo výplatná páska je už výstupom toho samotného spracovania), tak by to bolo v poriadku. Ak však to otvoril za akýmkoľvek iným účelom, tak to nie je v súlade so zákonom a dotknutá osoba by sa mohla sťažovať prostredníctvom úradu.

    Nezdá sa mi to teda v poriadku, ak nadriadený otvára výplatnú pásku zamestnanca, aj keď o platových pomeroch je určite informovaný, pretože potom zamestnanec nemá informáciu, kto všetko mohol tú pásku vidieť.

    Vlado66 je offline (nepripojený) Vlado66

    Vlado66
    ..neviem ako by ste reagovali ostatní ale toto by mne urobil moj nadriadený iba raz.Celkom iste by to bola jeho labutia piesen.

    ivemar je offline (nepripojený) ivemar

    ivemar
    Suhlasim s tym, ze nadriadeny by nemal otvarat pasku, lebo potom zamestnanec nema istotu, ci ju nevidel aj niekto iny, ale nesuhlasim s touto prudkou reakciou.Nadriadeny nepristupuje k informaciam, ktore by mali byt pred nim utajene, naopak - on je ten, kto rozhoduje o sumach na paske. Urcite vsak ma ine sposoby ako zistit, ci ma zamestnanec vyplatenu zodpovedajucu sumu, a ked kona tak ako je v prispevku uedene, predpokladam, ze kona na zaklade nejakych konkretnych podozreni alebo len z jemu vlastnej podozrievavosti, nedovere k mzdarke a pod. alebo skutocne z nejakych dovodov v armade existuje osobitny predpis, ktory to urcuje. Urcite by nic nemalo branit zamestnancovi zistit dovod takehoto konania - aj v armade sa asi moze pytat priamo svojho nadriadeneho.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    ivemar
    Suhlasim s tym, ze nadriadeny by nemal otvarat pasku, lebo potom zamestnanec nema istotu, ci ju nevidel aj niekto iny, ale nesuhlasim s touto prudkou reakciou.Nadriadeny nepristupuje k informaciam, ktore by mali byt pred nim utajene, naopak - on je ten, kto rozhoduje o sumach na paske. Urcite vsak ma ine sposoby ako zistit, ci ma zamestnanec vyplatenu zodpovedajucu sumu, a ked kona tak ako je v prispevku uedene, predpokladam, ze kona na zaklade nejakych konkretnych podozreni alebo len z jemu vlastnej podozrievavosti, nedovere k mzdarke a pod. alebo skutocne z nejakych dovodov v armade existuje osobitny predpis, ktory to urcuje. Urcite by nic nemalo branit zamestnancovi zistit dovod takehoto konania - aj v armade sa asi moze pytat priamo svojho nadriadeneho.
    V podstate súhlasím. Lenže na výplatných páskach nie sú len zložky platu, ale aj zrážky. V niektorých organizáciach ešte stále funguje (stretla som sa s tým), že na základe dohody o zrážkach z platu si zamestnanec platí napr. pôžičky. Alebo je vydané rozhodnutie o zrážkach z platu (exekúcia, platenie výživného,...). V takýchto prípadoch si myslím, že nadriadený nemusí vedieť, aké má zamestnanec zrážky. Alebo musí?
    Naposledy upravil Ingrid G. : 23.05.06 at 10:47

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ak mal akýkoľvek dôvod na otvorenie disk.výpl. pásky, nemal ju otvoriť. Ak mal podozrenie , že podklady ktoré dal mzdárke nezodpovedajú údajom na výpl.páske, mal požiadať o porovnanie podkladov a konkrétnej výplaty svojho nadriadeného. Ak ho nemá , konzultovať priamo so mzdárkou. Ak je raz výplatná páska diskrétna, mal by ju otvoriť iba zamestnanec , ktorému je určená.(dôvody môžu byť rôzne exekúcie, pôžičky..). Ak zamestnanec ďalej ukáže iným výpl.pásku, je to jeho vec. No viem, že sú firmy, kde zamest. musia o výške platu dodržiavať mlčanlivosť. Viem, že teraz diskutujeme o armáde, ale podmienky by mali byť snáď porovnateľné.

    decros je offline (nepripojený) decros

    decros
    Ďakujem Vam za rady a pomoc. Urcite mi to pomoze pri dozadovani sa vysvetlenia u nadriadeneho. Este raz dakujem. decros

    Diskrétne výplatné pásky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.