Zavrieť

Porady

dedičstvo po otcovi a úhrada poplatkov za pohreb

zomrel exmanzel,mame spolu 16rocne dieta-dcera ,pohreb financovala jeho sestra ,dcera ma zdedit po otcovi dedicstvo 5000 eur ,jeho sestra sa dozaduje vyplatenia celeho pohrebu od mojej dcery ,ma na to narok ? dakujem
Naposledy upravil janko337 : 20.05.15 at 22:56
7 komentárov     zbaliť
Peggynka Za čo chce vyplatiť exšvagriná 700€? Za pohreb?
ivka70 700 eur nie je za komplet pohreb vysoka cena, da sa aj drahsie. Este si mozes preverit, ci si exmanzelova sestra uplatnila prispevok na pohreb na UPSVaR, to je asi 80 eur, ktore jej da stat na uhradu nakladov na pohreb.
Peggynka Nerozumiem zadaniu...zdediť má 5000€,za pohreb chce sestra 700€ a o17:03 píše,že dieťaťu ostane 1000€ ???
ivka70 To si zapocitalala 4000 eur z toho stavebneho sporenia, ktore jej nezapocitali pri rozvode do BSM, predpokladam.
Peggynka Hmm...takže môžme len predpokladať,či aj to sporenie nebola životná poistka...
janko337 stavebne sporenie nebola zivotna poistka ,na sude mi povedali ,ze nemam narok na tie peniaze ,aj ked to bolo pocas nasho manzelstva ,lebo to bolo uzatvorene na manzelovo meno . Pisala som ,ze exsvagrina chce vyplatit 700 eur ,teraz som sa dozvedela ,ze to nie je vysledna suma ,navysuje sa to ,notar ma este nepredvolal .Exsvagrina si uplatnila prispevok na pohreb .
Peggynka Tak jej to treba odpočítať z cifry,ktorú požaduje.700 - 79,67 = 620,33€
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janko337 Dakujem .Este by som chcela k tomu dedicstvu nieco vysvetlit - este pocas manzelstva sme mali stavebne sporenie ,ktore ,sa skoncilo este pred tym ,ako sme sa rozviedli .Ale zial po rozvode mi na sude povedali ,ze na tie peniaze nemam narok ,lebo zmluva bola zalozena na manzelovo meno . Tam bolo cca 4000 eur - teda este pocas nasho manzelstva . Mam aj podklady k tomu stavebnemu sporeniu .Pri tom dedicskom konani budu brat do uvahy aj tieto fakty ??? ze vlastne on si zobral vsetky nase uspory ? ja som z toho nevidela ani cent ? a mojemu dietatu vlastne po nom zostane len 1000 eur ? exsvagrina chce vyplatit 700eur ,mozem sa na dedicskom konani nejako branit ,obhajit ????
    Tweety Ak ste sporenie uzatvorilii počas manželstva, patrilo do BSM.
    janko337 na sude mi povedali ,ze na to narok nemam ,na treti krat ,ako sme tam boli koli BSM / byvaly chodil vzdy s advokatom ,ja sama - nemala som na advokata / som konanie zastavila .Mam podklady k stavebnemu sporeniu ,budu to brat do uvahy pri dedicskom konani ?
    ivka70 Nie, ak stavebne sporenie bolo ukoncene pocas manzelstva, nema uz s dedicstvom nic spolocne.
    Ak z neho ostali nejake peniaze niekde, su predmetom dedicstva, rovnako ako pripadny dlh, ak sa z neho brala pozicka, ale ukoncene stavebne sporenie nie.
    janko337 Dakujem .Tie peniaze zo stavebneho sporenia zostali na stavebnom sporeni .Prosim Vas a co spada do vydavkov v dedicskom konani ,ktore bude musiet zaplatit moja dcera?v akej vyske -cele alebo len nejaku ciastku ? spada do vydavkov kar ,vence ,co kupili ?
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ma, dedici zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu (zo zakona)


    http://najmama.aktuality.sk/poradna-...ovy-na-pohreb/
    Náklady spojené s pohrebom ma doručiť po oznámení začiatku dedičského konania príslušnému notárovi. Tieto náklady sú dedičia povinní zaplatiť. Ak nebudú ochotní tieto náklady zaplatiť dobrovoľne, je tu možnosť podať žalobu na súd.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Treba upresnit ci je aj sestra dedicom alebo ci je viac dedicov ako len vasa dcera. Ak je vyhradny dedic iba vasa dcera tak ANO.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft A ak by dedičov bolo viac, tak každý by sa mal podieľať na pohrebných výdavkoch - rovným dielom.
    marjankaj Nie rovným, ale podľa podielu z dedičstva.
    misoft Rovným dielom, chlapci, rovným dielom.... Pacho povedal.....
    avalik misoft ... (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
    doktor23 Kedže ma dcéru, sestra určite nebude dedičom
    dmc Pri existencii pravoplatneho zavetu moze byt dedicom ktokolvek.
    doktor23 Nemôže. Dcéra je neopomenuteľný dedič, má len 16, tak ani len opomenutie v závete neprichádza do úvahy a vydedenie neplnoletej dedičky by asi tiež na súde neprešlo.
    dmc O.K. prehliadol som vek dietata. Ale pri existencii dalsieho potomka zosnuleho alebo ak sa otec za zivota po rozvode opet ozenil tak dcera "tazatelky" nemusi zdedit celu cast po nebohom.
    marjankaj To všetko sú iba hypotézy. A teda aj hypotetické odpovede. Aj nenarodené dieťa môže dediť. Teda nemusel by sa oženiť, stačí aby splodil ďalšie dieťa. A exmanželka o tom ešte nemusí vedieť.
    dmc presne tak - preto som ziadal od autorky upresnenie informacii - len niekto sa v tom musi .......... za kazdu cenu
    janko337 moj exmanzel ine dieta nema ,moja 16rocna dcera je dedickou,- este pocas manzelstva sme mali stavebne sporenie ,ktore ,sa skoncilo este pred tym ,ako sme sa rozviedli .Ale zial po rozvode mi na sude povedali ,ze na tie peniaze nemam narok ,lebo zmluva bola zalozena na manzelovo meno . Tam bolo cca 4000 eur - teda este pocas nasho manzelstva . Mam aj podklady k tomu stavebnemu sporeniu .Pri tom dedicskom konani budu brat do uvahy aj tieto fakty ??? ze vlastne on si zobral vsetky nase uspory ? ja som z toho nevidela ani cent ? a mojemu dietatu vlastne po nom zostane len 1000 eur ? exsvagrina chce vyplatit vsetky vydavky ,co sa tykaju pohrebu ,mozem sa na dedicskom konani nejako branit ,obhajit ????Prosim Vas a co spada do vydavkov v dedicskom konani ,ktore bude musiet zaplatit moja dcera?v akej vyske -cele alebo len nejaku ciastku ? spada do vydavkov kar ,vence ,co kupili ?
      zbaliť

    pankratz je offline (nepripojený) pankratz

    pankratz
    Má, ale ne celého, len časť podľa rozhodnutia notára.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Čo sa týka nákladov na pohreb švagriná si môže uplatniť v dedičskom konaní výdavky ... hádam si tam dá ozaj len skutočné náklady, myslím, že hocičo jej neuznajú ?? (škoda, že ste sa nejako nedohodli predtým ..)

    Čo sa týka stavebného sporenia - to bolo treba riešiť pri vysporiadaní BSM... ak ste spoločne sporili - tak patrilo do BSM. všetky bankové účty počas manželstva sú spoločné (aj keď je na meno manžela) - čo je tvoje, to je aj moje
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janko337 stavebne sporenie sme uzatvorili este pocas manzelstva a este pocas manzelstva bolo ukoncene ,zial ja som nemala na pravnika a byvaly chodil na pojednavania s advokatom ,na sude mi vzdy povedali ,ze nemam na to narok ,tak na treti krat ako sme boli na pojednavanie ,som uz o to nebojovala ,ukoncila som to .Poprosim Vas - co spada do vydavkov v dedicskom konani ,ktore bude musiet zaplatit moja dcera ? v akej vyske , cele alebo len ciastku ? spada do vydavkov aj kar ,vence co kupili ? bude notar prihliadat na to stavebne sporenie ,co sme este mali pocas nasho manzelstva ?
    Katy a R sestra doloží notárovi doklady - on zrejme skontroluje, ši sú oprávnené. Normálne sa uznávajú aj výdavky na kar - neviem, že či aj v takomto prípade?. samozrejme, môžeš namietať - že či všetko bolo naozaj nutné (preto som písala, že lepšie sa bolo dopredu dohodnúť so švagrinou, aby nejako veľmi nepreháňala .. ale tých 700 eur nie je až taký vysoký výdavok) .
    No a čo sa týka tých spoločných peňazí (vieš vydokladovať)... v podstate polovica mala byť tvoja a polovica mala ísť do dedičstva. .... lenže zrejme sú už minuté ? - ak býval u sestry - môžeš tvrdiť - že minuli na svoje náklady - tak nech sa to zohľadní (započíta) ... ale to len slamky sa chytám (keď si sa predtým na to vykašľala?)
    ivka70 Zbytocne jej davas nadeje o rozdeleni stavebneho sporenia - ked to nevyriesila pri rozdelovani BSM, teraz uz nema sancu. ak peniaze su stale na stavebnom sporeni, su tiez predmetom dedicstva.
    janko337 Peniaze su stale na stavebnom sporeni .On zil u rodicov a jeho sestra tam tiez zije .On a jeho sestra su rozvedeni.Co sa tyka tych vydavkov na kar ,ja si myslim ,ze preco by to mala platit moja dcera ,ved kar robit nemuseli ,bolo to len na ich dobrej voli ,ze ho spravili - ci sa mylim ?
    Katy a R no ja neviem - písala si, že stavebné sporenie je ukončené ... tak ak nie je - pôjde do dedičstva ... no a samozrejme, že môžeš dať námietky k výdavkom - aby boli čo najnižšie - ale u notára ťa usmernia. (a ešte nejakých 70 eur sestra dostala príspevok z UPSVaR - nech sa zohľadní)
    janko337 dakujem
    janko337 dobry den, zistila som zas nejake skutocnosti ,vlastne kontaktovala ma neter exmanzela / zosnuleho / ,ze na pohreb prispela sumou 250 eur a exmanzel byvalej svagrinej / ktora si ziada vyplatenie vydavkov na pohreb / sumou 350eur .Toto mi exsvagrina zatajila .Mohla by som notarovi o tychto pre mna novych faktoch povedat ? je moznost ,ze by to zohladnili pri vyplateni vydavkov na pohreb ? Neter mi povedala ,ze to dosvedci ,ak bude to notar vyzadovat . Exmanzel mal notebook a bicykel ,po pohrebe exsvagrina uprosila moju dceru ,ci by si to mohla nechat,tak sme jej to nechali .U notara nepriznala ,ze si nechala tieto veci .Vzhladom na skutocnosti ,co sa vyvinuli ,chcem to u notara uviest ,lebo vidim ,ze moja exsvagrina chce zarobit na smrti svojho brata .
    ivka70 Naklady na pohreb, ktore sa odpocitaju z dedicstva, budu uplatnene tie, ktore vydokladuju u notara.
    Ak prispela niecim neter a niecim svagrina, doklady maju spolocne, musia sa oni podelit o to, co im bude v dedicskom konani uznane. alebo kazda z nich moze pridat blocky, co platila, ake vydavky na pohreb.
    Ty im len povires, ze to, co si chcu uplatnit, musia predlozit notarke. ziande konkretne sumy od koho boli teba zaujimat nemusia.
    To co bude zdokladovane a notar uzna ak onaklady na pohreb, to dcere z dedicstva odpocita, resp. poveri ju (ci jej zakonneho zastupcu) vyplatit peniaze do nejakeho terminu to,mu, kto si narok uplatnil
    janko337 musim to upresnit - exsvagor / byvaly muz mojej exvagrinej / - 350eur a neter -250eur darovali na vydavky na pohreb - oni tieto peniaze neziadaju vratit v dedicskom konani
    ivka70 Naklady na pohreb posudi notar, a posudi tie, ktore budu podlozene a uplatnene v dedicskom konani.

    Namietat mozes, ak budes dceru zastupovat v dedicskom konani ty. Ale notar vie, co sa za naklady na pohreb povazuje. Urcite neuzna napr. kupu ciernej bluzky pre svagrinu pred pohrebom.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jeho sestra sa dozaduje vyplatenia celeho pohrebu od mojej dcery
    Hm...čo je to CELÝ pohreb...aj to by bolo dobré vedieť.
    Dobre by bolo vedieť, kto objednával pohreb...lebo nie je jedno (aspoň podľa mňa), že za čo sa platí.
    Mám za to, že kar do tejto platby tiež nespadá.
    janko337 Bola som u notara ,ale tam mi asistentka povedala ,ze to sa dozviem od notara ,co vsetko spada do vydavkov .Pohreb objednavala jeho sestra , byvali spolu aj s rodicmi v jednom dome
    Mariana B. 20.05.15 10:40 odstránil(a) z Porady

    dedičstvo po otcovi a úhrada poplatkov za pohreb

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.