Zavrieť

Porady

Skúšobná lehota, PN a výpoveď

Adka
Dobrý deň, dala som túto otázku v predchádzajúcom príspevku, žiaľ bez odpovede. Naozaj by som chcela vedieť, či môžem ukončiť pracovný pomer v skúšobnej lehote, pokiaľ je zamestnanec PN, prípadne pokiaľ je PN kvôli pracovnému úrazu. Mám niekoľko zamestnancov, ktorí odpracovali u nás 1 týždeň a hodili sa na "maródku". Nechce sa im chodiť do práce a ja netrpezlivo čakám, kedy sa ráčia vrátiť a ukončím im PP, lebo PN-ka predĺžuje skúšobnú lehotu. Teda tak som to vedela doteraz.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
A prečo nie dnešný dátum? veď si písala , že 15.2., Pošli to s doručenkou do vlastných rúk.
Tweety, asi ja som ju ovplyvnila. Myslíš, že by to bolo v poriadku, aj ked "sa má doručiť spravidla aspon tri dni pred dnom, ked sa má PP skončiť"
tie slovíčka "má" a "spravidla" si trochu protirečia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brčko Pozri príspevok
Tweety, asi ja som ju ovplyvnila. Myslíš, že by to bolo v poriadku, aj ked "sa má doručiť spravidla aspon tri dni pred dnom, ked sa má PP skončiť"
tie slovíčka "má" a "spravidla" si trochu protirečia
Na platnosti to nič nemení, to nie je taxatívne určené, že to musí byť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
Na platnosti to nič nemení, to nie je taxatívne určené, že to musí byť.
Takže "má", neznamená "musí" je fajn sa dať poučiť skúsenou mzdárkou.

Ešte je možno dobré poznať takúto možnosť doručenia, ked chcete urýchliť prípadné vrátenie zásielky.
Ak doporučenú zásielku s doručenkou do vlastných rúk pošlete "s úložnou lehotou napr. 7dní" (obvyklá je 18dní), tak sa v prípade, že to neprevezmú, zásielka vráti rýchlejšie. A ZP niečo také nevylučuje.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem veľmi pekne za rady. Človek sa vždy niečo nové, poučné a zaujímavé dozvie, ak sa takto pekne "rozvíri" diskusia.
Pošlem to dnes k 15.02.. Mám aj svedkov, že mi to skončenie odmietla prevziať a keď to pošlem ešte poštou s doručenkou "do vlastných rúk", tak by to malo byť v poriadku. Ešte raz vďaka.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pracovníčka v skúšobnej dobe bola DPN 1,5 mesiaca. Môžeme jej predĺžiť skúšobnú dobu o čas tejto DPN?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VERONIKA6 Pozri príspevok
Pracovníčka v skúšobnej dobe bola DPN 1,5 mesiaca. Môžeme jej predĺžiť skúšobnú dobu o čas tejto DPN?
Zo zákona sa jej predlžuje skúšobná doba o dlžku PN.

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

smith Pozri príspevok
Zo zákona sa jej predlžuje skúšobná doba o dlžku PN.

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Dobrý večer, prosím poraďte mi.
Od 1.7. zamestnankyňa, 3 mes. skúšobná doba, 5.8. nástup na PN-ku v súvislosti s tehotenstvom. Chceli by sme ukončiť PP. Z vyššie uvedených príspevkov je mi jasné, že môžeme ukončiť PP aj počas PN-ky nakoľko sa na to vzťahuje par. 72 ZP. Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca, takže podľa ZP platného do 31.8 by sme jej mohli dať výpoveď aj po návrate z PN-ky. Ale ako si máme vyložiť nový ZP platný od 1.9.? Budeme jej dať môcť výpoveď aj potom alebo nie?
Ešte sme neabsolvovali odborný seminár k tejto téme, takže nám to nie je jasné.

Ďakujem všetkým za rady.

L.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím poraďte mi.
Od 1.7. zamestnankyňa, 3 mes. skúšobná doba, 5.8. nástup na PN-ku v súvislosti s tehotenstvom. Chceli by sme ukončiť PP. Z vyššie uvedených príspevkov je mi jasné, že môžeme ukončiť PP aj počas PN-ky nakoľko sa na to vzťahuje par. 72 ZP. Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca, takže podľa ZP platného do 31.8 by sme jej mohli dať výpoveď aj po návrate z PN-ky. Ale ako si máme vyložiť nový ZP platný od 1.9.? Budeme jej dať môcť výpoveď aj potom alebo nie?
Ešte sme neabsolvovali odborný seminár k tejto téme, takže nám to nie je jasné.

Ďakujem všetkým za rady.

L.
v skúšobnej dobe môžete ukončiť pracovný pomer (neide o výpoveď, treba to správne formulovať) bez uvedenia dôvodu, aj počas PN-ky.

Alebo s touto zamestnankyňou chcete skončiť pracovný pomer vo výpovednej dobe predlženej o prekážky v práci ?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ja si myslím, že do konca tohto mesiaca by sme to mohli stihnúť. Len tak ma zaujímalo, ako to je chápané podľa toho nového zákonníka práce, či sa jej môže dať potom tá výpoveď alebo nie.

Ďakujem za urýchlenú reakciu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Ja si myslím, že do konca tohto mesiaca by sme to mohli stihnúť. Len tak ma zaujímalo, ako to je chápané podľa toho nového zákonníka práce, či sa jej môže dať potom tá výpoveď alebo nie.

Ďakujem za urýchlenú reakciu.
Ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe môžeš aj podla starého, ale nie "dať výpoveď". Na PN zamestnancov a tehotné pracovníčky sa vzťahuje zákaz výpovede.

Dať výpoveď (okrem zákazu výpovede) môžeš aj v skúšobnej dobe - ale bol by to nezmysel.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobrý večer,
chcela by som požiadať o zhodnotenie takejto pracovnej zmluvy:
- PZ je uzavretá na dobu neurčitú s 3-mesačnou skúšobnou dobou
- v ďalšom článku tejto PZ je však uvedené, že PP môže byť ukončený podľa !59 ods. 1 písmeno a),b) a c)

Písmeno d) skončenie PP v skúšobnej dobe je zámerne vynechané a zamestnávateľ sa vyhráža všetkým, ktorý chcú PP ukončiť v skúšobnej dobe postihmi, lebo vraj musia aj tak dodržať 2 mesačnú výpovednú lehotu.
Čo v takomto prípade robiť???
Ďakujem za radu.
Strakulka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

strakulka22 Pozri príspevok
Dobrý večer,
chcela by som požiadať o zhodnotenie takejto pracovnej zmluvy:
- PZ je uzavretá na dobu neurčitú s 3-mesačnou skúšobnou dobou
- v ďalšom článku tejto PZ je však uvedené, že PP môže byť ukončený podľa !59 ods. 1 písmeno a),b) a c)

Písmeno d) skončenie PP v skúšobnej dobe je zámerne vynechané a zamestnávateľ sa vyhráža všetkým, ktorý chcú PP ukončiť v skúšobnej dobe postihmi, lebo vraj musia aj tak dodržať 2 mesačnú výpovednú lehotu.
Čo v takomto prípade robiť???
Ďakujem za radu.
Strakulka
To, že to nie je uvedené v PZ, ešte neznamená, že takto v SD nemôžete skončiť PP, zamestnáv. sa môže vyhrážať koľko chce, ale platí ZP, ktorý takéto skončenie PP umožňuje.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Ďakujem Tweety za radu. Tiež si to myslím. Nemôže predsa so ZP manipulovať tak, ako mu to vyhovuje a nechcené časti proste ignorovať.
pekný deň všetkým poraďákom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

strakulka22 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety za radu. Tiež si to myslím. Nemôže predsa so ZP manipulovať tak, ako mu to vyhovuje a nechcené časti proste ignorovať.
pekný deň všetkým poraďákom.
Pre každého zamestnávatela platí zákonník práce v plnom rozsahu. Nad rámce ZP môže isť len o plnenia, ktoré sú pre zamestnancov výhodnejšie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať