Zavrieť

Porady

Stavebné úpravy v bytoch - susedia môžu nesúhlasiť?

Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
Cila
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Elena Navrátilová Pozri príspevok
K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ivka70 Pozri príspevok
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad
U nás sú jadrá z umakaru a musí byť vyjadrenie statika. Je to vyjadrenie stavbára. Nie murára ale stavebného Ing. ktorý aj projektuje. S ohlásením na stavebnom úrade súhlasím ale musí mať aj súhlas v zmysle zákona 182/1993, ktorý som citovala vo vyššie uvedenom príspevku. Záleží tiež ako je umiestnené jadro. A má sa meniť o prízemia. Tiež by ma zaujímalo ako je možné že na vyšších poschodiach majú súhlas statika aj napriek tomu, že na nižších poschodiach jadrá vymenené nie sú.
Samozrejme... nič nemusí byť kým sa nezačne niečo diať so statikou domu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemáš to ľahké ale vždy sa dá dohodnúť a nevidím problém aby Ti nevyhoveli. Predsa len takéto postihnutie vyžaduje aj špeciálne prostredie aj
špeciálnu starostlivosť čo sa týka potrieb dieťaťa alebo dospelého. V opačnom prípade ich ľudskosť je niekde inde... Držím palce aby ste sa dohodli a našli riešenie vhodné pre všetkých. Veď ani tá prestavba netrvá dlho.
0 0
tonito tonito

tonito je offline (nepripojený) tonito

Viem preco som pouzil tieto slova aj ked je pravda ze som to mohol napisat na xxx sposobov.Verim ze sa tu stale najdu taky ktory sa pozeraju na cely problem iba z jednej strany.Nepoznate moju situaciu a preto sa nemozete objektivne k celej zalezitosti vyjadrit.Urcite sa najdu domovnici seriozny, ktory vedia jednat diplomaticky a takych ludi si vazim.Ale najdu sa aj taky,ktory jednaju z ludmi povysenecky a vulgarne ako som to zazil ja.Nebudem sa dalej vyjadrovat a ak som mojim prispevkom niekoho urazil tak sa mu ospravedlnujem.
ps:ja som bol z bytu doslova vystvany len preto pretoze mam postihnute dieta, ktore je ine ako zdrave deti.

Prajem pekne sviatky.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

ivka70 Pozri príspevok
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad
Ivka , áno umakartové jádro nie je nosné ale vieš že existujú aj iné jádra ako umakartové?! Ak si Ing.-stavar , musíš vedieť o tom viac.A čo Ti hovorí nosnosť stropných panelov?! ako budú reagovať ak priečky ak sú na viac poschodiach nad sebou odstrániš?! Postav si karty a ksús jednu spodnú vybrať. Netvrdím, že aj panelák železobetónový sa poskladá ako ti karty, ale určite k priehybu dôjde. A nehovoriac o škodách z nesprávne volených techník a neodborne prevádzaných prác. Veľmi veľký omyl sa urobil v stavebnom zákone, s tzv. ohlasovacou povinnosťou. Je to naozaj na hlavu postavené zabudli tvorcovia na mnoho vecí - a šili to horúcou ihlou a nedomysleli všetko. A ak prejde novela o tom, že stavebné úrady zrušia už sa o tom špekuluje) a stavebné povolenie alebo iné práce súvisiace so stavbami bude môcť vydať aj starosta obce, to potom bude najblbší gól tvorcov legislatívy. Potom prečo nemôže murár operovať,ak má o tom šajnu, kde sa ktorý orgán nachádza aj miesto,nástroje,náčinie a iné potrebné k tomu úkonu má?
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

tonito Pozri príspevok
Viem preco som pouzil tieto slova aj ked je pravda ze som to mohol napisat na xxx sposobov.Verim ze sa tu stale najdu taky ktory sa pozeraju na cely problem iba z jednej strany.Nepoznate moju situaciu a preto sa nemozete objektivne k celej zalezitosti vyjadrit.Urcite sa najdu domovnici seriozny, ktory vedia jednat diplomaticky a takych ludi si vazim.Ale najdu sa aj taky,ktory jednaju z ludmi povysenecky a vulgarne ako som to zazil ja.Nebudem sa dalej vyjadrovat a ak som mojim prispevkom niekoho urazil tak sa mu ospravedlnujem.
ps:ja som bol z bytu doslova vystvany len preto pretoze mam postihnute dieta, ktore je ine ako zdrave deti.

Prajem pekne sviatky.
Tonito, nože no, veď sa neurážaj, nik z nás sa neurazil za Tvoje slová, a ako Jozef I písal, máš právo vyjadriť svoj názor, len treba veľmi zvažovať slová, čo píšeme. Podľa tvojej reakcie tuším si aj zatrpknutý. Nie nevieme a nemôžeme posudzovať Tvoju situáciu a to, že máš dieťa ZTP, alebo ZTPS, viem ja sama pochopiť, lebo ja také dieťa-teraz je už žena mám a mohla som byť zlá na ľudí okolo seba, aj mne ubližovali,ale som nikomu nikdy ja za to neubližovala a nespôsobné prívlastky dávala. Bolelo to určite ako to Teba bolí. Preto Ti dám jednu radu, mysli pozitívne, a hlavne k srdcu pridaj aj rozum.Aj so mnou jednali povýšenecky ba až do plaču, ale som si povedala, čas ukáže, čas zahojí. No a ver mi, že tu na porade sú fantastickí ľudia, ktorí Ťa vedia pochopiť, len svoje slová formuluj ináč. Ak chceš a nájdeš pozri tému" schôdza v bytovke" alebo "bez zástupcu bytov", tam mňa osobne naučili, že musím zvažovať slová aj podporili podržali, keď som bola na pokraji so silami.
Tak a teraz prosím, nie že na nás zanevreš a povieš si, kašlem na všetko, aj na celú PORADU- vedz že nie každý je zlý a verím, že nielen pekné sviatky Ti môžem zapriať, ale aj si spoločne imaginárne pripijeme na Štastný Nový rok.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Priečky sú zásadne nenosné. Ak sa umakartové jadro vymení za iné, tak sa nové posudzuje, či nie je ťažšie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Práve preto je dôležité aby sa jadrá menili do prízemia.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sthruska Pozri príspevok
Priečky sú zásadne nenosné. Ak sa umakartové jadro vymení za iné, tak sa nové posudzuje, či nie je ťažšie.
No písala som to aj v inej téme, ale v mojom paneláku dvaja vlastníci nad sebou vymenili umakart za betonové kvadre, ledva fučali, keď ich po jednom nosili do výťahu...hlavne, že boli lacné, od zamestnavateľa, bolo to ešte za sociku...asi zadara panel v pivnici drží len na železách, celý je odtrhnutý po obvode...
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//A ak si ten poctivý prerábateľ objedná iba statické posúdenie svojho bytu (jednej bunky-karty z panelákovej stavby) - statik NEBUDE počítať celý barak.
Má brať do úvahy všetky zmeny, ktoré majú vplyv na statiku domu. Že sa tak nerobí je už iná vec. Potom sa ale nečudujme.
0 0
popo13 popo13

popo13 je offline (nepripojený) popo13

Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

slavica Pozri príspevok
....tak to sa máš na čo tešiť. Prepáč, že neodpoviem, ale v podstate je toho strašne veľa a neviem, či ti to stojí za to...popozeraj si najskôr príbuzné temy...
Slávka a to je čo za odpoveď? Tým si mu veru nepomohla.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

popo13 Pozri príspevok
Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc
Kto spravuje váš dom - správca alebo máte vlastné SVB?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

popo13 Pozri príspevok
Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc
Dúfam sa jedná o vchodové dvere do bytu, nie domu/ najskor ma napadlo, že si na prízemí vedľa vchodu/ Dá sa to, pokiaľ nebudeš mať v dome neprajníka. Ale ak chceš oficialne aj meniť spoluvlastnícke podiely , tak to ti neradím


ps: svoj predošlý príspevok som vymazala, kôli nepochopeniu.
Naposledy upravil Halli : 15.04.10 at 22:23
1 0
popo13 popo13

popo13 je offline (nepripojený) popo13

bytový dom spravuje správca (SBD)
a dvere sú vchodové do bytu a nie do domu, ide o to, že mám vchod do bytu na konci chodby v ktorej je taký vyklenok v ktorom mám vchod do bytu a o ten výklenok si plánujem zväčšiť byt. Slo by len o jednu priečku a posunutie vchodových dverí. Spoluvlastnícke podiely neplánujem meniť. Ide o tom, že sused vedla mňa stým moc nesúhlasí, a ja ho chcem obísť cez väčšnový súhlas ostatných vlastníkov. je vôbec niečo také možné? Bude mi v prípade že nechcem meniť spoluvlastnícke podiely stačiť len súhlas nadpolovičnej väčšiny ?
V pripade že by som si to spravil bez akehokolvek odsúhlasenia susedov (ako napr. ostatní susedia na iných poschodiach) - predpokladám, že susedia ma môžu donutiť k zrušeniu priečky ?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

popo13 Pozri príspevok
bytový dom spravuje správca (SBD)
a dvere sú vchodové do bytu a nie do domu, ide o to, že mám vchod do bytu na konci chodby v ktorej je taký vyklenok v ktorom mám vchod do bytu a o ten výklenok si plánujem zväčšiť byt. Slo by len o jednu priečku a posunutie vchodových dverí. Spoluvlastnícke podiely neplánujem meniť. Ide o tom, že sused vedla mňa stým moc nesúhlasí, a ja ho chcem obísť cez väčšnový súhlas ostatných vlastníkov. je vôbec niečo také možné? Bude mi v prípade že nechcem meniť spoluvlastnícke podiely stačiť len súhlas nadpolovičnej väčšiny ?
V pripade že by som si to spravil bez akehokolvek odsúhlasenia susedov (ako napr. ostatní susedia na iných poschodiach) - predpokladám, že susedia ma môžu donutiť k zrušeniu priečky ?
Presne tento prípad mám na jednom mojom paneláku, sused robil prieky a vyhrážal sa ...mali podpisy od takmer všetkých okrem neho...pozor na to. Treba to riešiť aj ohlásením na stavebnom úrade. A suseda treba presvedčiť po dobrom...ja som to zvládla, neviem ako to zvladne Váš správca. Ak ti mám ale poradiť, urob to citlivo, nie nasilu, dohodni sa odkiaľ-pokiaľ...nemám rada ak sa veci riešia až "po funuse" a zachraňuje sa čo sa dá...aj medziľudské vzťahy.To všetko som musela riešiť. Je to aj tak viacmenej neoprávnený postup, lebo sa ti mení plocha bytu a taktiež podiely na spol. priestoroch. Dúfam, že si budeš za tú plochu aspoň platiť do FO a zmení sa ti plocha na výpočet kúrenia.Všetko s citom , lebo inak sa ti to vráti aj s úrokmi.
Naposledy upravil Halli : 15.04.10 at 22:29
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Možno architekt, projektant nevidel, čo vidia vlastníci bytov???
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Možno architekt, projektant nevidel, čo vidia vlastníci bytov???
No Sitečko v tých desiatky rokov rovnako stavaných "králikarňach" sa teda tí architekti ozaj nepretrhli
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
No Sitečko v tých desiatky rokov rovnako stavaných "králikarňach" sa teda tí architekti ozaj nepretrhli
Ahóóój, Slavka!

Nóóó, a keby tých králikáreň bola a za tú cenu, čo stáli. Teraz stavajú vlasy. A tiež králikarne, len ta cena už nejak nesedí!!! S toho môže jeden, možno viac padnúť na riť. Je to nejaké padnuté na hlavu.

Ide o to, že ak pred vchodovými dvermi bytu naplánoval spoločný priestor, ktorý mohol byť už pri naplánovaní, priestor bytu. Vlastníci vlastne dorobia to čo mohol on už pri projekte. Spoločný priestor prihradia k svojmu bytu.

Bez problémov? S problémami?
0 0
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

Planujeme v byte odstranit nenosnu panelovú priečku. Ako postupovat? Potrebujem posudok statika a suhlas spravcu domu? Može mi spravca alebo ostatní majitelia bytov "zakázať" takuto úpravu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať