Zavrieť

Porady

Predkupne pravo na rodinny dom stojaci na mojom pozemku?

rodinný dom stojí na mojom pozemku ale bol vo vlastníctve inej osoby, ktorá ho predala. Nemal som naň ako vlastník pozemku na ktorom stojí predkupné právo?
Naposledy upravil ivka70 : 20.07.15 at 12:07
marjankaj Aké právo???? A prečo???? Vlastnil si v tom dome nejaký šróbik? A nebodaj ťa aj do katastra zapísali????
taiko Aka je otazka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predkupné právo si nemal. Za okolností v § 135 občianskeho zákonníka si ho však do vlastníctva mohol dostať.

    § 135c

    (1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

    (2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

    (3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Katy a R, terezamaria, ivka70, Tweety, Erzebeth, arizona, marjankaj
    7
    marjankaj No občas sa stáva, že vlastník pozemku povolí stavbu domu na tomto pozemku. A ak sa "rozkmotria" tak vzniká iná situácia. Teda staviteľ mal právo postaviť dom na cudzom pozemku. A ako rozhodne súd, to mi neprináleží posudzovať.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Bohužiaľ, predkupné právo si nemal. Vlastník stavby by mal mať zriadené vecné bremeno na užívanie pozemku pod stavbou a prístupu do stavby. Zvyšok pozemku mu môžeš prenajímať. Aj za vecné bremeno aj za nájom ostatného pozemku máš právo žiadať finančnú odplatu. Vlastník stavby nemá právo užívať viac pozemku, ako je pozemok pod stavbou a prístup k stavbe, ak chce opraviť napr. fasádu, musí ti to oznámiť, a prácu vykonať v primeranom čase a okolie upraviť do pôvodného stavu. Pravda, ak mu pozemok neprenajmeš.
    marjankaj Ale súdiť sa môže. No aký bude výsledok je vo hviezdach.
    Mária uviedla aj paragrafy.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak by si bol spoluvlastníkom nehnuteľnosti( RD), tak by si predkupné právo ma.
    Naposledy upravil Tweety : 20.07.15 at 18:05
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Akej nehnuteľnosti? Domu? Alebo pozemku? Záleží, čo je zapísané na liste vlastníctva.
    Tweety nehnuteľnosť je nehnuteľnosť a pozemok je pozemok
    misoft Môžu byť dva LV - na pozemok pre A a na dom pre B.
    A potom A môže žiadať nájomné od B, alebo B môže skúsiť odkúpiť pozemok od A.
    marjankaj Majka, poštuduj občiansky zákonník
    § 119
    (1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.

    (2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
    Tweety jasné, pozemok je tiež nehnuteľnosť, ale v príspevku išlo o RD, preto som logicky písala o nehnuteľnosti, a propo, nehnuteľnosť-pozemok vlastní
    marjankaj Ja som reagoval na komentár
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    rodinný dom stojí na mojom pozemku ale bol vo vlastníctve inej osoby, ktorá ho predala. Nemal som naň ako vlastník pozemku na ktorom stojí predkupné právo?
    Skôr by sa dalo (v určitých intenciách) uvažovať o predkupnom práve na pozemok...Tvoj pozemok.

    Predkupne pravo na rodinny dom stojaci na mojom pozemku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.