Zavrieť

Porady

Kupná zmluva - živnostník a občan

Môže živnostník niečo kúpiť od občana a dať si to do účtovníctva, môže preto uzatvoriť s občanom (nepodnikateľom) kúpne zmluvy napr. na nejaké náradie a tak podobne a zahŕnuť si ich do výdavkov?

Je to nejako obmedzené napr. výška sumy alebo môže nakúpiť aj za 10 000 €? Bude z toho musiť ten nepodnikateľ zaplatiť daň?

A čo v prípade ak by to náradie kúpil od dôchodcu?

Ďakujem za všetky rady.
Naposledy upravil Ludmiiilka : 16.10.15 at 09:26
5 komentárov     zbaliť
avalik A kto bude ten obcan? Nejaky jeho pribuzny? Preco si naradie nekupi nove v obchode a aj s dvojrocnou zarukou?
Ludmiiilka Nie to nie...je to nejaký pán "vynálezca" ktorý robí nejaké šikovné stroje na uľahčenie roboty a on by si chcel taký kúpiť. On to robí len ako hobby, je to taky domáci kutil, starý pán na dôchodku.
Tweety avalik :lebo špekulant,?
veronikasad Ludmilka, takéto zmluvy sa neuzatvárajú kvoli zníženiu nákladov ...
Ludmiiilka Ďakujem ja viem...on už má ževraj niečo iné od neho už dávnejšie kúpené ale nemá to v účtovníctve a teraz by chcel kúpiť čosi ďalšie a chce vedieť či si to tam môže dať..veď ak nie tak to do účtovníctva nedá
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak reálne nakúpil od občana, tak áno, môže. Občan nebude platiť daň z predaja.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ludmiiilka Ďakujem. Neobmezene? Občan nemusí zdaňovať takýto príjem? A môže to uhrádzať v hotovosti aj keby to bolo nad 5 000 €?
    Tweety platí zákon o obmedzení platieb v hotovosti ale tu prijíma občan nie živnostník
    Ludmiiilka ďakujem, myslela som si
    Žabinka v zákone o hotovostných platbách nejde len o príjem hotovosti nad 5000€, ale aj o výdaj hotovosti..
    § 2
    Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
    § 4
    (1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak.
    (2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
    občan síce prijíma, ale FO-podnikateľ odovzdáva.. čiže nemôže v hotovosti..
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    No keby som bol na kontrole a v dokladoch by som videl, že pán podnikateľ nakúpil od Jožka Mrkvičku automatické hrable za 5.000 EUR .... neviem neviem, ako by som sa na to pozeral.

    Ak ten Jožko takéto stroje vyrába a predáva ich, tak už ide o podnikateľskú činnosť.

    Ale je to možné. Vedel by som si predstaviť aj to, že by s Jožkom uzatvoril Dohodu o vykonaní práce, kde by Jožko mal pre neho vyrobiť takéto náradie. Tam sa môžu dohodnúť na akejkoľvek cene - vlastne by išlo o mzdu. Akurát, že by pán podnikateľ musel platiť aj odvody.
    Ludmiiilka Ja netuším o aký stroj ide a myslím si že to hrable nebudú, keďže živnostník má zváračské práce

    Kupná zmluva - živnostník a občan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.