Zavrieť

Porady

V roku 2007 som mala priznany predcasny dochodok (5 rokov pred starobnym)

Zaroven som aj pracovala. Potom vlada zakazala sucasne pracovat a poberat pred. dochodok a vyplacanie pozastavila. Ja si myslim, ze som bola 2x ukratena, ked mi priznali predcasny dochodok čo bolo v sulade zo zakonom, ale potom som viac ako rok nedostavala dochodok az do doby, kedy som uz mala narok na starobny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Za obdobie, kedy si nepoberala predčasný dôchodok, by ti pri výpočte starobného dôchodku mali vrátiť tie % za krátenie. Ak si viac ako rok mala predčasný dôchodok pozastavený z dôvodu zamestnania, patrí ti zvýšenie o viac ako 6%.

    V § 69a je napísané:
    Ak poistencovi, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, nebol predčasný starobný dôchodok vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, suma starobného dôchodku podľa odseku 1, na ktorú mal poistenec nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, sa určí na žiadosť poistenca znovu. Suma starobného dôchodku podľa odseku 1 určená podľa § 68 ods. 2 a zvýšená podľa § 82 sa zvýši o 0,5 % za každých začatých 30 dní, počas ktorých netrval nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku; § 82 ods. 16 sa v tomto prípade neuplatní.

    Takže podľa tohoto si mala o určenie prepočítaného starobného dôchodku požiadať sama.
    Pozri aj tu http://www.socpoist.sk/aktuality-o-z...t/48411s54906c

    V roku 2007 som mala priznany predcasny dochodok (5 rokov pred starobnym)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.