Zavrieť

Porady

Ako pomôcť 18ročnému študujúcemu dievčaťu,ak sa rodičia ani nikto z rodiny o ňu nezaujíma?

Chodí k nám brigádovať dievčina,ktorú rodičia okašľali pár mesiacov po narodení,pretĺkala sa rôzne po príbuzných,ale keď dovŕšila 18,vyhodili ju,takže sa musí sama o seba starať.Býva na internáte,(cez víkendy je tam načierno,ale na vianoce tam byť nemôže,kolegyňa si ju berie domov)chodí do školy a po škole chodí do práce.Moc toho nezarobí,včera napr. ani nejedla,až poobede,kolegyńa jej dala svoj obed.Chceli by sme jej nejako pomôcť,obehať si to musí sama,ale aspoň poprosím o radu,kde začať......

20.11.2015 doplnenie info
prídavky už budú chodiť na jej meno,dokonca budú vyplatené spätne,ale jej tete,ktorá ju mala v opatrovaní.Začala sa učiť,jej žiacku knižku máme k dispozícii,takže vie,že je pod kontrolou.
Naposledy upravil kopretinka : 20.11.15 at 16:33 Dôvod: doplnenie info
buchač kopreti

Skús/te sa informovať o nejakej pomoci u určitých nadácií.

http://www.nds.sk/uvod
https://www.google.sk/search?client=...est&gws_rd=ssl
kopretinka dík,buchač,lenže ona je už dospelá.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    18 rocne dievca uz nie je skolopovinne. Povinna je 10 rocna skolska dochadzka. Takze do 16 rokov. Mala by sa obratit na UPSVaR- oddelenie statnych socialnych davok, pripadne kurately, nakolko rodicia su jej povinni dovtedy, kym ukonci skolu prispievat vyzivnym, skola jej moze vyplacat socialne stipendium, pripadne stat nahradnym vyzivnym.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Dáša_, luana38, mzdarka renca, terezamaria, branislavp, Anika61, Kabaka123, kopretinka, Dav
    9
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka tak som sa zle vyjadrila,nie je školopovinná,ale chodí na strednú....to štipendium od školy je podmienené prospechom?
    alaya1 nie, to je socialne stipendium.
    kopretinka dík
    kopretinka https://studentskefinancie.sk/strednaskola/stipendium
    je to podmienené prospechom a nedáva to každá škola
    kopretinka Doplnenie info.
    prídavky nikto nepoberá,bola to žiadať,aby vyplácali jej,ale podmieňujú to potvrdením zo súdu,že komu bola pridelená do opatery.Viac sa s ňou nebavili.
    Má súdom stanovené výživné,to sa súdila ešte jej teta,ktorá sa o ňu starala,ale rodičia to nikdy neplatili,otec sa jej vyhráža,že ak by podala TO,tak si ju nájde a spraví jej zo života peklo.
    škola jej štipendium nedá,podmieňuje to hmotnou núdzou.
    alaya1 Ona ma z brigady vyssi prijem, ? Ak iny prijem nema?
    kopretinka iný príjem nemá,koľko môže zarobiť?
    alaya1 to presne ja neviem, opytaj sa tu ekonomov, iste vedia.
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Čo rodinné prídavky? Tie dostáva, resp. kto ich na ňu "berie"? A z čoho si platí internát, dokáže si toľko zarobiť brigádami? Škola jej nie je nápomocná?

    Neviem aký úzkoprsý pako mal potrebu dať sem mínus, lebo je to vraj otázka a nie odpoveď. Tie otázky majú predsa svoj význam a ak sa kopretinke podarí zistiť odpovede, môžeme sa pohnúť ďalej...

    Pre dievča bez príjmu je predsa aj 23,52 € viac ako nič. Ak ich doteraz poberali rodičia či iní príbuzní, komu ich štát posiela teraz? Nech mi ten mínuskovač dá odpoveď, lebo on to určite vie...
    Ak sa o dievča celé roky nestarali rodičia, tak triedna učiteľka musela zaregistrovať, že nechodili na rodičovské schôdzky...
    Keď dievča býva na internáte, tak sú tam nejakí vychovávatelia aj riaditeľ/ka, ktorí za tie roky musia/mali by poznať jej rodinné zázemie, resp. že žiadne už nemá... a takáto situácia by ich nemala nechať ľahostajnými.
    Takže asi toľko z mojej strany...
    Naposledy upravil Oliwa : 05.11.15 at 11:51

    Hlasovalo 13 pouzivatelov

    Užitočné (12)
    Anika61, branislavp, avalik, terezamaria, mzdarka renca, Kabaka123, misoft, alaya1, kopretinka, Dav, Žabinka, ivka70
    Neužitočné (1)
    11
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Otazky treba davat do komentov pod zadanie ......
    branislavp to nie je podstatné, kde treba dávať otázky.
    ivka70 branislavp, to je podstatne, treba dodrziavat definovane pravidla porady, inak tu z toho bude chaos ...
    Dáša_ podľa mňa netreba byť tak striktný - lebo mínus bod niektorých zamrzí. Čo tak sa na to pozrieť inými očami - keby to nebola opytovacia ale oznamovacia veta - Treba zistit, kto poberá prídavky. Tak vtedy je to OK? Vypovedacia hodnota je rovnaká.
    avalik Je rozdiel upresnujuca otazka a nasledna uprava odpovede k danej teme.
    A samostatna otazka (suvisiaca) vyzadujuca inu odpoved (ako tu niektori, vacsinou stari poradaci, zadavaju v style nechcem zakladat novu temu) - tu oznacujem za otazku, nie odpoved a pridavam koment na etiketu.
    kopretinka neviem,kto berie prídavky,ale ona nie.Je možnosť,že ich vôbec nikomu nevyplácajú?
    na rodičovské schôdzky asi chodili tí príbuzní,u ktorých práve bola....
    k tomu internátu-býva na internáte,ale nie je to internát tej školy,kde študuje,tá škola internát nemá,má tam ubytovanie vybavené cez nejakého kamaráta,takže vychovávatelia sa asi nestarajú,nie je to ich žiačka....
    Oliwa Keďže rodinné prídavky vypláca ÚPSVaR, oni by mali vedieť poskytnúť informáciu, či a komu ich vyplácajú. Podmienkou je priniesť potvrdenie o návšteve školy... To, ktoré dostala od školy v septembri, bolo použité na tento účel? Viem, kopretinka, že to nemáš odkiaľ vedieť, ale môžeš sa jej to spýtať... Aj tak je od Teba šľachetné, že máš záujem pomôcť dievčaťu... v dnešnej dobe to nie je tak často vídať... držím palce, nech sa Vám to podarí...
    kopretinka díky.....no popýtam sa,a bude musieť začať asi na tom úpsvare
    Oliwa a ešte keby tak natrafila na nejakú empatickú tetu úradníčku... a nie takú, čo nakričí na človeka, ak omylom otvorí nesprávne dvere, lebo si nevšimol, že "stránky" môžu vchádzať len do dverí, na ktorých je uvedené začiatočné písmeno ich priezviska... teda aspoň u nás to majú tak zavedené, že ABCD jedny dvere, EFGH druhé atď... Ak náhodou C vojde do dverí H - konec-japonec, ako hovorí Lui...
    kopretinka Doplnenie info.
    prídavky nikto nepoberá,bola to žiadať,aby vyplácali jej,ale podmieňujú to potvrdením zo súdu,že komu bola pridelená do opatery.Viac sa s ňou nebavili.
    Má súdom stanovené výživné,to sa súdila ešte jej teta,ktorá sa o ňu starala,ale rodičia to nikdy neplatili,otec sa jej vyhráža,že ak by podala TO,tak si ju nájde a spraví jej zo života peklo.
    škola jej štipendium nedá,podmieňuje to hmotnou núdzou.
    alaya1 Ak ju vychovavala teta, mala ju sudom zverenu do opatery?
    Moze ist ziadat nahradne vyzivne na UPSVaR. Oni to potom budu od otca vymahat.
    kopretinka predpokladám,že tete bola zverená súdom,lebo teta žiadala zvýšenie výživného,čo sa aj stalo,ale nikdy tie peniaze nedostala.čo s tými prídavkami?
    alaya1 Ak sa tieto veci riesili na sude ked bola maloleta, zastupovala jej zaujmy na sude pracovnicka - kuratorka z UPSVaR. Mala by ist za nou,. ona ma jej spis, aj ked je plnoleta, ale ona by ju vedela najlepsie usmernit, lebo toto je komplikovany pripad. Len nerozumiem, preco nebyva u tety, ak jej ju zverili, ona by teda teoreticky mohla na nu tie pridavky poberat kym studuje, mohla by jej ich potom dat, ale asi rodinne pomery to neumoznuju,Snad bude ta uradnicka ludska a pomoze jej zorientovat sa v narokoch a usmerni ju.
    kopretinka dnes som sa dozvedela,že od tety odišla pol roka pred 18,teta ju síce obliekala,aj mala všetko iné,čo potrebovala,ale všetko bolo podľa tety,aj oblečenie,aj účes,dokonca jej nanútila aj školu....nemohla sa ani z domu pohnúť,len do školy a zo školy.Skrátka psychicky to tam nezvládla....
    alaya1 To je smutne, nech skusi u tej kuratorky.
    kopretinka bola u kurátorky,tá jej povedala,že nemá na nič nárok.
    buchač kopretinka (Dnes 00:52) bola u kurátorky,tá jej povedala,že nemá na nič nárok.
    =========================
    ZOPAKUJEM EŠTE RAZ !

    buchač (Včera 19:07)
    Myslím si, že zákon je LEN zákon a nič iné. Tie §§§ sú urobené na väčšinu prípadov, ktoré sú bežnejšieho typu.
    Zákon nepočíta v tej svojej "blahosklonnosti", že aj také prípady sa vyskytujú.
    ------------------------------
    ...a na ten úrad by mala ísť mladá v doprovode SKÚSENEJŠIEHO a STARŠIEHO jedinca, ktorému dôveruje
    kopretinka doplnila som info do zadania
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    18-ročná, študujúca.... rodičia sú stále povinní ju živiť. Keďže je plnoletá a rodičia ju nijako nepodporujú - má možnosť podať na súd návrh na výživné od oboch rodičov a na základe rozhodnutia si toto vymáhať. Keďže nemá žiadny trvalý príjem, súd to možno zohľadní a odpustí jej i súdne poplatky. Existujú i centrá právnej pomoci, kde právnici v takomto prípade pomôžu (sú platení štátom).
    Býva na internáte - existuje i možnosť s vedením internátu v takomto prípade sa dohodnúť o tom, aby tam zostávala i cez víkendy (niektoré vedenia internátov sú ústretové). Ovšem - asi to bude bez stravy!
    Má možnosť si nájsť brigádnicku prácu - zlepší jej to finančné zabezpečenie a nebude to mať vplyv ani na (prípadne) vysúdené výživné.
    Bolo už spomínané - nech sa so svojim problémom obráti na ÚPSVaR.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    korela, terezamaria, branislavp, Kabaka123, Dav, arizona, mzdarka renca
    7
    alaya1 Upresnim, lebo odpoved nie je presna
    1. sudne poplatky v pripadoch vyzivneho sa nevyrubuju.
    2. Pise, ze v internate nemoze zostat cez vianocne sviatky, cez vikendy je tam - nacierno, nakolko nie kazdy internat je v prevadzke aj cez dni volna.
    3.Brigadnicku pracu predsa uz ma, tiez si musi uvazit, kolko moze zarobit ako studentka, aby nemusela platit odvody, lebo to by neutiahla.
    misoft K 3. - do 200€ ako brigádnička a je to potom bez odvodov.
    K 2. - nespomínal som sviatky (logické, lebo vtedy sú VŽDY internáty uzatvorené). Spomínal som víkendy - aby tam nebola na čierno a nemusela sa plaziť kanálom do izby.
    K 1. - máš pravdu - nevyrubujú (mea culpa), ale má možnosť navštíviť okrem úradu i centrum právnej pomoci - sama by podať návrh na výživné na súd asi nezvládla - na to treba predsa len fundovanejšiu hlavu.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Málo infa, veľmi málo infa...a aj to z druhej ruky.

    Ale čajočka má možnosť uchádzať sa o :

    1. Rodinné prídavky
    http://www.employment.gov.sk/sk/rodi...ridavok-dieta/

    2. Ochranný príspevok
    http://www.upsvar.sk/sl/odbor-social...page_id=412683

    3. Príspevok na bývanie
    http://www.upsvar.sk/sl/odbor-social...page_id=412682

    4. Výživné...a to aj spätne
    http://www.hurtaj.sk/vyzivne-na-malolete-dieta.html

    Lenže toto všetko dievča asi nezvládne po všetkých stránkach.
    Najlepšie by bol doprovod dospelého.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka a koľko mám mať infa? veď sa nejedná o mňa,ale o cudziu osobu,takže postupne zistíme,čo sa dá,žiadala som o radu,kde začať.
    1.to musí najprv zistiť,či to niekto na ňu poberá alebo nie
    2.nie je členom domácnosti,nemá domácnosť,ani nie je tehotná ani rodičom dieťaťa,paragraf 7 som nenašla
    3.príspevok na bývanie sa vypláca majiteľovi alebo spolumajiteľovi nehnuteľnosti,čo ona nie je.Vypláca sa na trvalé bydlisko,alebo na zariadenie pre seniorov......nie na internát
    4.nie je maloletá
    alaya1 k 4. ma narok vyzivne je povinny rodic platit do 26. roku veku studujuceho dietata na dennom stud
    iu.
    alaya1 " Najlepšie by bol doprovod dospelého." - dievca je dospele, ale nezaopatrene. 2.a 3. podla mna nema narok.
    buchač alaya1 (Dnes 10:38) " Najlepšie by bol doprovod dospelého." - dievca je dospele, ale nezaopatrene.
    =========================
    Poviem inak, aby ste pochopili.

    Idete so svojim rodičom, ktorý má 60-70 rokov, k lekárovi.
    Je rodič dospelý ? ÁNO - JE
    Potrebuje podľa vašich názorov doprovod ? NIE
    Podľa mňa však v niektorých prípadoch je potrebný doprovod.

    V tomto prípade bolo toto ..."Najlepšie by bol doprovod dospelého"...myslené ako to, že mladá na tých úradoch veľa nevybaví...

    ...alebo ste iného názoru ????
    --------------------------------------

    Poznámka :
    Oliwa (Včera 15:23)
    Oliwa (Včera 15:38)
    Oliw ste čítali asi inak ako mňa....či ???
    -----------------------------------------

    Mimochodom...ten pako, čo ho spomína, tak to som ja.
    Považujem jej príspevok za nulový...a to aj po doplnení.
    alaya1 Myslim, ze som pochopila, ale napisal si dospeleho, tak ona dospela je, aj ked to teraz prekrucas. Mohol si napisat skusenejsieho, ci cloveka vyssieho veku, ako ma ona...Bod 2. 3. jej nepatri, mal by si to upravit, inak je prispevok ciastocne nevhodny, lebo zavadza.
    buchač alaya1 (Dnes 18:46) Myslim, ze som pochopila, ale napisal si dospeleho, tak ona dospela je, aj ked to teraz prekrucas. Mohol si napisat skusenejsieho, ci cloveka vyssieho veku, ako ma ona...Bod 2. 3. jej nepatri, mal by si to upravit, inak je prispevok ciastocne nevhodny, lebo zavadza.
    ====================
    Keďže myslíš, že si pochopila, tak si nemala reagovať na danú vetu.
    ...a neprúcam nič...ja si za svojim zásadne stojím.
    ----------------------------
    Myslím si , že sme tu dospelí a skúsení ľudia, ktorým nie je potrebné všetko vysvetľovať.
    Ja síce občas zaslovíčkujem, ale vtedy ide o iné "problémy".
    -------------------------------
    Bod 2. a 3. jej nepatrí ?
    Povedal kto ? Ty ?

    Myslím si, že zákon je LEN zákon a nič iné. Tie §§§ sú urobené na väčšinu prípadov, ktoré sú bežnejšieho typu.
    Zákon nepočíta v tej svojej "blahosklonnosti", že aj také prípady sa vyskytujú.
    Takže v tomto prípade má rozhodujúce slovo UPSVaR a nie ja alebo Ty, či niekto iný.
    ------------------------------
    ...a na ten úrad by mala ísť mladá v doprovode SKÚSENEJŠIEHO a STARŠIEHO jedinca, ktorému dôveruje.
    alaya1 Bod 2. - dievca ma rodicov, ktori su povinni ju zivit - platit vyzivne, do veku 26 rokov, ak je potomok na dennej forme studia.Ona na dennom studiu je, takze nema narok na tento druh prispevku.
    Bod. 3 - internat nie je zariadenie s trvalym pobytom,nepatri do ziadbnej z citovanych moznosti byvania, takze ani tento druh pomoci jej nepatri.

    Mas pravdu, len zakon o tom rozhoduje a zial, v zakone je to specifikovane tak, ze kym je dieta nezaopatrene a studujuce, rodic je povinny ho podla zakona zivit, ak to nerobi, nastupuje stat, ako nahradny plnitel a stat potom vymaha od rodicov. Bod 1. a 4. jej patri.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Predpokladám, že ÚPSVaR zamestnáva právnika na riešenie aj takého ťažkého prípadu, nielen na posielanie upomienok a vymáhanie dlhov.
    Naivne som si myslela, že robia tiež nejakú inventúru detí a rodinných prídavkov.
    Súhlasím s Jurajom, že pri tomto vybavovaní dievčina potrebuje odbornú pomoc a oporu inej osoby, hádam sa niekto z poraďákov prihlási.
    Kvietoček napíš, ako inak by sme jej mohli pomôcť, alebo prispieť.

    Doplnené:
    Nechcela som tak rovno napísať, ale prečo nie? Napíš jej výšku, veľkosť oblečenia aj číslo topánok.
    Má to ťažké, ale školu by mala dokončiť v každom prípade a po súdoch nemusí behať, skoro všetko sa dá vybaviť poštou.
    Naposledy upravil kukučka : 07.11.15 at 11:13
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka takže ja som zatiaľ zistila,že asi ani to náhradné výživné nedostane,lebo je to podmienené tým,že musí byť exekúcia a foter sa jej vyhráža,že jej urobí zo života peklo....je gembler,má ďalšie dve deti....jej matka má ďalšie min.jedno dieťa,ktoré tiež opustila....dievča sa vyjadrilo,že radšej sa vykašle na školu a bude robiť,že jej to za to nestojí,aby sa vláčila po súdoch a bojovala s fotrom....takže ostávame už len my........v práci sme jej zatiaľ vybavili,že bude dostávať stravné lístky (ako brigádnik nárok nemá) máme fond,do ktorého prispievame,takže sa to bude z toho hradiť.menežérka jej sľúbila,že ked dokončí školu,tak robotu má u nás istú,ale musí sa začať učiť,lebo prepadá-lebo sa nestíha učiť,keďže chodí do roboty :-( veľa času precestuje medzi internátom a školou(prácou) s týmto jej nevieme zatiaľ pomôcť,žiadna ubytovňa tu nie je....
    Včera zase bola celý deň len o jednom suchom rožku,ja som jej kúpila nejaké jedlo...ďalšia kolegyňa sa pokúsi u svojej zubárky vybaviť,aby jej pomohla so strojčekom...´dalšia si ju vezme na vianoce domov...
    Chcem sa poďakovať poraďáčke s nickom "maja"
    http://www.porada.sk/member.php?u=305
    za ponúknutú pomoc (oblečenie,financie) to oblečenie využijem,peniaze zatiaľ nie,uvidíme,že čo sa nám v robote podarí.....
    Ďakujem všetkým.
    alaya1 Neviem, ako ustretova by bola stredna skola, ale vo vynimocnych pripadoch by mohla poziadat o individualny studijny plan, zeby chodila do skoly len na konzultacie a preskusanie, nemusela by tam chodit denne. To vsak je v kompetencii riaditela skoly a nikto iny do toho zasiahnut nemoze. Za vyskusanie snad by to stalo.
    korela Niekto by jej mal pomôcť so školou, doučovanie, psychickú podporu pri učení. Preskúšať, aby dobehla látku a naštartovala sa. Nejaký starší pedagóg by sa snáď mohol nájsť bez väčších problémov.
    Bez školy bude stratená. VŠ si môže urobiť aj diaľkovo. Treba jej obnoviť dôveru v seba.
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    V prvom rade by si mala vybaviť na obci/meste pobyt.V druhom rade by mala podať žiadosť na UPSVaR-e o prídavky: http://www.employment.gov.sk/sk/rodi...ridavok-dieta/
    http://www.employment.gov.sk/files/s..._o_pnd_pdf.pdf
    Mohli by jej to zasielať na poštu,kde by si pre to chodila.Myslím,že by mal s ňou niekto obehať úrady a pritvrdiť (nenechám sa odradiť úradníčkou,ale zájdem za vedúcim odboru a hľadám riešenie).Taktiež by mala podať trestné oznámenie na rodičov za neplnenie vyživovacej povinnosti (myslím,že aj okresný prokurátor je zo zákona povinný konať a dať preveriť skutočnosti;zvlášť ak sa jej otec vyhráža!!!)
    Trestné oznámenie môže podať aj človek,ktorého sa to netýka:
    http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...oznamenie.html
    korela Ja som jeden prípad riešila osobne priamo u prameňa - na Min. soc. prc. a ÚPSVaR sa stiahol.

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Kopretinka ak by ste usporiadali zbierku na nejakú finančnú pomoc-rada prispejem nejakou sumou-nemám síce veľa-ale ''babka k babce''-rada sa podelím/môžem aj oblečenie veľkosť M/
    kopretinka ďakujem,ona je dosť vysoká,nejaké oblečenie pošle maja,tak uvidíme,čo z toho bude vhodné....zas netreba,aby toho mala veľa,stačí primerane....

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    čo tak informovať pani ombudsmanovú?

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    http://www.unicef.sk/kto-sme/prava-d...i-na-slovensku
    Poradenská linka pre deti a mládež 116 111 http://www.ldi.sk/mladez1/116-111/

    http://www.detskyombudsman.sk/potrebujes-poradit
    http://www.detskyombudsman.sk/ty-a-pomoc-statu

    https://alianciazien.wordpress.com/n...omace-nasilie/
    (Násilím je každý čin, ktorého následkom je, že obeť robí niečo, čo nechce robiť, alebo jej bráni robiť niečo, čo chce robiť, prípadne v nej vyvoláva strach.)

    Ako pomôcť 18ročnému študujúcemu dievčaťu,ak sa rodičia ani nikto z rodiny o ňu nezaujíma?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.