Zavrieť

Porady

Ako zachranit svokrovcov pred exekuciou bytu, ktory zalozili svojmu ex-zatovi

Dobry den,

poprosil by som radu ako "zachranit" svokrovcov pred exekuciou bytu, ktory zalozili svojmu ex-zatovi ako dodatocne rucenie k jeho hypoteke. ex-svagor - nazvime ho Darebak, pred svadbou so svagrinou mal hypoteku.

No po svadbe sa "mladi" rozhodli, ze byt vymenia (hypoteka stale bola na ex-svagra a stale je), kedze hodnota NOVEHO bytu bola vacsia, ako STAREHO, banka pozadovala dodatocne rucenie.

Moji svokroci sa rozhodli mladym pomoct a zalozili svoj byt ako dodatocnu nehnutelnost k ex-svagrovmu bytu a tym padom na 1 hypoteku su zalozene 2 byty.

V case zalozenia bytu Darebak jasne deklaroval,ze ich byt bude vynaty z hypoteky, ked sa dorovna vyska HU a cena NOVEHO bytu.

No DAREBAK sa po rozvode rozhodol viac ako rok banku ignorovat a neplatit nic, a ani s nou nekomunikovat. Svokrovcom prisiel list z banky, ze do 15 dni maju zaplatit urcitu dost vysoku sumu, inac to posuniu exekutorovi.

Prosim Vas, co mozme spravit aby sme zabranili exekucii?

Ja vidim mozno nerealnu cestu, ale snad moznu a to:
Pre lepsie pocitanie povedzme ze byt ma hodnotu 58tis eur, HU je 80tis , ak doplatime 22tis banke, mozme vynat byt z hypoteky a zbytok nech si riesi Darebak?

Dakujem
8 komentárov     zbaliť
draik Svokrovci sú aj ručitelia alebo "len" záložní dlžníci?
P.S. Vaša úvaha neobstojí, záloh slúži na uspokojenie celého dlhu, nie iba jeho časti.
request Nie som si isty, ale predpokladam, ze boli zalozni dlznici. Zalozili byt. Zistim viac. No ak sa dorovna vyska HU na hodnotu "NOVEHO" bytu, tak snad by to mohli vybrat zo zabezpecenia HU. Mne to dava logiku.
draik Logika a hlavne postup banky budú úplne iné. Akonáhle neboli uhradené splátky, banka môže pristúpiť a časom pristúpi k vyhláseniu predčasnej splatnosti celého úveru. Ak pohľadávka banky nebude uhradená, banka začne výkon záložného práva, čo znamená predaj zálohu napríklad na dobrovoľne dražbe. Záložné právo je nepochybne vedené na celú pohľadávku z úverovej zmluvy a nie len na časť, navyše výnos z predaja nie je vopred istý. Banka by išla proti sebe, ak by znížila rozsah zálohu, o to viac v čase, keď je jasné, že úver nie je splácaný. Záložný dlžník má voči úverovému dlžníkovi právo postihu, ak došlo k predaju zálohu.
request To znie realne.
Mila123 a prosím ťa kde je Darebáková ex- manželka???? čo ona??
ako sa vysporiadali so spoločným majetkom????
request Darebakova ex-manzelka nebola spolumajitelom bytu, a vysporiadanie maju spravene tak, ze byt a HU ostava na Darebakovi.
buchač Z uvedeného ?

Svokrovcom ostáva asi len platiť, inak exekúcia.
Na druhej strane by som okamžite podal na Darebného žalobu - návrh na vydanie platobného rozkazu.

Ale toto je asi aj vec pre právnika, ktorý sa oboznámi s komplet informáciami.
request Tak to budeme musiet kontaktovat nejakeho dobreho pravnika.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako zachranit svokrovcov pred exekuciou bytu, ktory zalozili svojmu ex-zatovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.