Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať súdne poplatky od Nemeckého súdu? Samozdaniť alebo nie?

SK firma dala na súd Nemeckého odberateľa. Teraz nám bola vystavená od súdu z Nemecka zálohová faktúra, ktorú musíme uhradiť, aby sa začal súd. Na zálohovej faktúre od súdu neuviedli naše IČ DPH. Nevadí, že tam neuviedli naše IČ DPH (určite nám ho ani nedoplnia a myslím, že ani na riadnej vyúčtovacej FA nebude uvedené a ani ich IČ DPH tam nie je)? Stačím to zaúčtovať na účet 314/221? Treba brať tieto súdne poplatky ako dodanie služby, a tým pádom to samozdaniť na základe zálohovej platby? A ako to bude s účtovaním riadnej FA potom, pôjde to na účet 538?


Prosím vie mi niekto uviesť o tom paragraf, ktorý o tom pojednáva, že to netreba samozdaniť? A ak by sa našla nejaká dobrá duša, čo by mi odkontrolovala účtovanie napísané v komentári. Neviem, či je to služba, alebo nie. Lebo zálohová faktúrka bola zaplatená, a ak je to služba, tak daňová povinnosť vzniká platbou.

Prosíííííííím neviem, sa s tým pohnúť ďalej, doplnila som odpoveď z FS. Posúvam.
Naposledy upravil harmonika : 18.12.15 at 03:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nerobíš samozdanenie.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    harmonika Môžem zaplatenú zálohu zaúčtovať 314/221? A po skončení súdu v roku 2016, vystavia riadnu faktúru, ktorú dám na 538/321 a 321/314? Viete mi prosím napísať paragraf ktorý pojednáva o tom, že to netreba samozdaniť?
    harmonika viete mi prosím napísať ten paragraf? A bude to dobre, ak to tak zaúčtujem?
    Tweety aký paragraf? pozri zákon o dph, k žiadnemu dodaniu zatiaľ nedošlo, nemáš čo zdaňovať
    harmonika a ani potom sa to nebude zdaňovať keď skončí súd? Nie je to služba?Alebo ak je to služba, tak podľa mňa daňová povinnosť vzniká aj na základe zaplatenej zálohovej platby pred dodaním služby.
    Jarka Píšete v otazke , ze sa jedná o poplatok súdu, to nie je služba, preto tam nebude samozdanenie.Učtovanie mate podľa mna spravne.
    Tweety Pri poplatkoch žiadna daňová povinnosť nevzniká.
    harmonika Toto mi poslali z FS:

    1. odpoveď z FS
    Dobrý deň,
    nakoľko z otázky nie je zrejmé či sa jedná o zdaniteľnú osobu alebo nie, naša odpoveď môže byť len všeobecná.
    Ak sa nejedná o zdaniteľnú osobu (ktorá nevykonáva akúkoľvek ekonomickú činnosť), potom cezhraničná služba od takejto osoby nie je zdaňovaná u prijímateľa služby (t.j. nebude zdaňovaná slovenskou daňou – nebude samozdaňovaná).
    Ak sa jedná o zdaniteľnú osobu, potom je služba zdaňovaná podľa § 15 ods.1 zákona o DPH, t.j. miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania ( v tomto konkrétnom prípade je to SR). Z uvedeného vyplýva, že ak je služba dodaná zdaniteľnou osobou usadenou v Nemecku a príjemcom je zdaniteľná osoba v SR, príjemcovi služby vyplýva povinnosť tzv. samozdanenia.



    2. Toto som im ja napísala:

    Ďakujem pekne za odpoveď, ale ešte mi nedalo hľadať na internete, a nie som presvedčená, že by súd fakturoval "súdne poplatky - za súdny proces" s DPH. Asi zrejme súdny poplatok za súdny proces nie je služba. Súdne poplatky nie sú predmetom DPH ani na Slovensku ani v štátoch EÚ. Prikladám link: http://www.exekutordemesova.sk/aktua...nych-poplatkov

    Žiadam o odsúhlasenie, či je to správne.

    Ďakujem



    3. Posledná odpoveď z FS:

    Dobrý deň,
    predmetom dane podľa § 2 ods.1 písm. b) zákona o DPH poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou. Súd uskutočňuje súdne služby, ktoré je možné definovať ako právne služby. Ak teda takúto službu poskytuje zdaniteľná osoba, podlieha dani. Ak ich poskytuje nezdaniteľná osoba (súdy niektoré sú a niektoré nie sú zdaniteľnými osobami), nie sú predmetom dane.


    vie sa mi k tomuto prosííím ešte niekto vyjadriť?Prosíííím posúvam
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    harmonika len nechápem potom, že čo mi potom napísali z finančnej správy (doplnila som vyššie).
    Dav Finančná správa dáva všeobecné a mätúce odpovede, ktoré zneistia aj skúseného účtovníka. Nesamozdaňuj a šup-šup, dorobiť DPH a chystať doma šťastné a veselé
    harmonika DAV a teraz nám prišlo oznámenie (nie je to ani zálohová FA ani riadna FA, naozaj len oznámenie s číslom účtu) zo súdu v Nemecku, že máme zaplatiť za tlmočníka (o ktorého sme my požiadali) ktorý bude na súde. Nebude sa samozdaňovať?
      zbaliť

    Ako zaúčtovať súdne poplatky od Nemeckého súdu? Samozdaniť alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.