Zavrieť

Porady

Vratenie kaucie este pred nastahovanim a zacatim platnosti zmluvy.

Kamoska sa stahuje do BA, podpisala zmluvu s platnostou od 15.12.2015 a dala kauciu vo vyske 600e. No zistila ze ten byt jej uz nevyhovuje, je tam hlbkova spina a ine veci ktore si pri obhliadke nevsimla. Podpisala zmluvu no po tychto veciach ked prebrala kluce od bytu a sla tam poriadne tak uz tam nechce byvat. Ale boji sa ze jej prepadne kaucia. Neviete ako to je ci ma narok na jej vratenie este predtym nez ta zmluva zacne platit ? Zmluva teda este neplati. Je nastavena tak ze kaucia prepadne ked vypoveda najom skor ako o rok. Ale ta zmluva este nezacala asi platit....

Dakujem za odpovede.
7 komentárov     zbaliť
bjuty smis prečo si myslíš, že podpísaná zmluva ešte neplatí ?

vela ludí stále nechápe, čo je to kaucia...
nordic No, moc veru neviem. V zmluve je to ze kaucia sa nevracia pokial najom bude kratsi ako jeden rok. Teda pokial vypovie zmluvu skor. je to tak ? Alebo ako to mam cca chapat ? Nieje dolezite to co je v zmluve ako to co sa "vseobecne" hovori o kaucii ? A preco si myslim ze neplati zmluva ? pretoze je na nej uvedene datum ucinnosti od 15.12.2015
ivka70 Zmluva je platna, len nastahovat sa nastahuje 15.12.
Ale zmluva je podpisana a jej vypovedanie sa riadi tym, co je v zmluve dohodnute + Obciansky zakonnik
nordic Cize napriklad ked najomca (majitel bytu) odovzda byt v nevyhovujucom stave. Tak najomnik nema ziadnu sancu na vypovedanie zmluvy bez toho aby prisiel o kauciu ?
ivka70 Ale to ma, samozrejme, presne podla zmluvy.
Cize ak dovod na vypovedanie zmluvy je aj neodovzdanie bytu v stave uzivaniaschopnom, tak sa tento bod zo zmluvy vyuzije. Treba dokazat, ze to tak je. (ze je tam nejaka hlbkova spina .... to asi dost padny dovod nebude, ak by v byte netiekla voda, nesla elektrina a pod., padala by omietka ...to uz sa da povazovat za neobyvatelne)

Obavam sa ale, ze kamoska podpisala, ze je oboznamena so stavom bytu a ze ho tak dostane odovzdany.
nordic jj, asi to tak bude. kazdopadne dakujem vsetkym za odpovede. uz v tom mam jasno.
bjuty smis zmluva je platná od podpisu...
pokial nie je nejako špeciálne ošetraná a uvedená platnosť zmluvy, či žepodla mna nemá nárok na vrátenie kaucie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vo všeobecnosti zmluvy sú platné podpisom oboch zmluvných strán. Ten dátum 15.12.2015 bude asi nie začiatok platnosti zmluvy, ale začiatok nájmu. Ak teraz odstúpi od zmluvy, tak v podstate poruší zmluvnú povinnosť nevypovedať zmluvu do 1 roka a asi o tú kauciu príde.

    Presnejšie by sa ale dalo povedať len keby sme videli znenie zmluvy. Nárok na vrátenie kaucie by mala, len keby to v zmluve bolo vyslovene uvedené.
    nordic Okej. Dakujem. Aj ostatok ludi co odpisal pisalo takto isto. Takze asi mate pravdu. Nuz... ma smolu. Bude ju to stat asi 600 eur.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ma dohodnute v zmluve, ze ma narok na vratenie kaucie pred zaciatkom zmluvy?
    Ak nie, plati zmluva a ak sa vobec nenastahuje, kaucia prepadne.
    Je vlastne vypovedanie zmluvy skor ako o rok.

    Hlbkova spina sa da odstranit, ine veci .... podla toho, co su ine veci.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nordic To teda znamena. Ze kaucia prepadne v prospech vlastnika bytu aj napriek tomu ze zmluva nezacala este platit ? Pretoze zmluva by mala byt platna od 15.12.2015 - 15.12.2016. Chapem to spravne ? Iba sa pytam.
    buchač Prepadne a veru chápeš správne...
    nordic oukej. len to som potreboval vediet. dakujem za odpoved. Nastastie sa ma to netyka, len som jej chcel dat nejaku odpoved.
      zbaliť

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    zmyslom tej kaucie bolo práve zabrániť takýmto prípadom...
    aby majitel bytu neškodoval, ked si to nájomník na poslednú chvílu rozmyslí....alebo teda, ked nájde niekde špinu .
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nordic hmm. chapem. takze ten najomca aj ked dovod ma, nema ziadnu sancu je tak ? Ked prenajimatel odovzda byt v nevyhovujucom stave napriklad ? Ako najomnik nema ziadne svoje prava?
    buchač Ono je a nie je dôvod.

    Pri prehliadke si každý má možnosť pozrieť dané.

    Ale má možnosť, ba dokonca aj právo domáhať sa nápravy na súde. Ale tam je potrebné všetko aj náležite dokázať.
    nordic Uz rovno riesit sud este predtym nez tam zacne byvat. Ale chapem no. Nuz, urobila chybu. Bude ju to stat najmenej 600 eur
    bjuty smis jedinú šancu vidím ísť za prenajímatelom a skúsiť sa sním dohodnúť...ideálne by bolo zohnať iného nájomníka....
      zbaliť
    kopretinka 08.12.15 06:43 priradil do Porady

    Vratenie kaucie este pred nastahovanim a zacatim platnosti zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.