Zavrieť

Porady

Rozdelenie domu na dve bytové jednotky bez nového stavebného povolenia

Dobrý deň. Potrebujem rozdeliť a zapísať na katastri rodinný dom na dve bytové jednotky. Dom bol postavený tak, že stačí zamurovať jedny prechodové spoločné dvere a plne spĺňa náležitosti RD s dvoma bytovými jednotkami. Na katastri potrebujú kolaudáciu pre RD s dvoma bytovými jednotkami. Na stavebnom úrade chcú žiadosť na stavebné povolenie a následne prebehne kolaudácia. Ide mi o čas a o dáke rýchlejšie riešenie, pretože toto by trvalo 2-3 mesiace. Viete mi niekto poradiť? Za odpoveď vopred ďakujem.
ivka70 Kam sa tak ponahlas?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ZA 2-3 mesiace to neurobíš. Najprv potrebuješ projekt (1-6 týždňov v závisloti od vyťaženosti projektanta). Potom si vybavíš stavebné povolenie (2-9 mesiacov, záleži od okolností). Potom samotná stavebná úprava - dajme tomu to urobíš za 2 týždne. Potom kolaudácia (1-3 týždne) a následne zápis do katastra - 1 mesiac. Tak si to zrátaj.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Podľa mňa by pri troške súčinnosti a ochoty postačoval nasledovný postup :

    1. Ohlásenie stavebnému úradu na zamurovanie priechidu cez priečku. Účelom úprav bude legitímne uvedené, že sa tým vytvoria dve samostatné bytové jednotky. Nejedná sa o zmenu v užívaní stavby, stále je to budova na bývanie.

    2. Podľa mňa na kataster sa predkladá aj znalecký posudok. (netvrdím to na 100%). Ten už bude vypracovaný na skutkový/požadovaný stav. Mal by vyriešiť rozdelenie spoločných častí a zariadení domu, resp. podielov.

    3. Stavebný úrad/obec/mesto by som požiadal o stanovisko/potvrdenie, že stavba RD má 2 byty. Odpoveď by bola taktiež podkladom pre kataster.


    Záver :

    Do týždňa, pri troche ochoty nie je čo riešiť. Kto nie je zadubený a .... tak s tým nesmie mať problém. Samozrejme, že sa môže niečo nové vyskytnúť, ale čo ide dnes ľahko a bez problémov.



    Miloš Mičega - CIMOM TN
    Ondrej Kozlovsky ano znalecky posudok treba dolozit

    Rozdelenie domu na dve bytové jednotky bez nového stavebného povolenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.