Zavrieť

Porady

Kolko mozem mat notebookov na zivnost a odpis auta?

Zdravim chcem sa spytat som zivnostnik a mozem mat na seba napisane 2 notebooky ? A o auto ma zaujima co ak ho kupim teraz v decembri? Odpusu mi celu stvrtinu za rok ? Ci mam pockat uz do januara? Ako je to vyhodnejsie ? Dakujem velmi by mi pomohlo ak by mi to niekto vysvetlil
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Živnostník bez zamestnancov bude ťažko zdôvodňovať 2 firemné notebooky. Dokonca pri prípadnej kontrole môže byť spochybnené aj 100% využívanie 1 notebooku len na pracovné účely a môže byť dorúbená daň z 20% ceny notebooku.§ 19 zákona o dani z príjmov. Samozrejme záleží od predmetu činnosti živnostníka a je možné aj využívanie 2 notebookov, ktoré si podnikateľ bude vedieť obhájiť pred prípadnou kontrolou. Medzi profesie s odôvodniteľnými 2 ntb by som zaradila napr. účtovníkov, fotografov, grafikov, IT-čkárov, stavbárov, architektov, a tomu podobné profesie.Medzi tých 80% alebo 100% budú patriť napr. automechanici, kaderníčky. Čo sa týka auta, odpísať sa môže len počet mesiacov, koľko je vozidlo zaradené v majetku firmy, čiže auto kúpené v decembri: cena auta deleno 4 roky, to deleno 12 mesiacov a z toho sa uplatní len 1 mesiac.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vantage12 Dakujem za tvoju odpoved posunula ma dalej a k.tomu autu mam este otazku ak by som ho kupil teraz v decembri to znamena ze by som ho odpisal do novembra 2019? Rovne 4 roky od mesiaca po mesiac takto sa to odpisuje?
    vantage12 Inac povedane je rozdiel medzi tym ked si kupim auto dnes alebo 2 januara napr. ? Mozem tym nieco stratit alebo sa to iba posunie dalej?
    mondes Posunie sa to ďalej.
    vantage12 Takze je to jedno tie 4 roky odpisem za kazdym hej? Vies to urcite?
    Dav áno, 4 roky od mesiaca zaradenia
      zbaliť

    gertuda je offline (nepripojený) gertuda

    gertuda
    No taky zakon, ze nemoze mat 2 nobetooky je protiustavny a diskriminacny.
    Ja mozem obhajit nekonecne vela notebookov - jednoducho nechcem drat jeden, potrebujem zalozny, diverzifikacia prace, bezpecnost s internetbankingom, kde jeden vyuzivam len vyhradne na bankove prevody. jeden mozem mat na reklamu (promo) na Fazbuku a podobne. Druhy na maily. Treti moze byt linux.. Cize fakt sa rehocem na zakonoch SR.. Tym padom by malo byt zakazane odposovat viac ako 1 par obuvy, pretoze ved co, s univerzalnou obuvou sa mozem dostat kamkolvek, aj na kamcatku.. To je dalsie poleno pod nohy zivnostnikov.. A to bol tiez dovod, preco som svoju zivnost odovzdal naspat uradom. Dakujem, neprosim.

    PS: Hlavne ze tazko preukaze relevanciu jedneho, ale v pripadnej reklamacii mu to firma (predajca) moze reklamovat a opravovat aj pol roka! Vivat LOOOVNESKO

    Kolko mozem mat notebookov na zivnost a odpis auta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.