Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie za byt

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Skoro ma porazilo, keď som tento týždeň preštudovala vyúčtovanie za byt. Doplácame 9000 Sk, za teplú vodu. Pričom šetríme, z toho majú teplárne aj celozávodnú cca mesiac. Je to do porazenia. Vôbec mi to nesedí. Ako ste na tom ostatní?
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie nemáš nárok na nasporené peniažky z FO. Je to dané zákonom o SVB. Nasporené peniaze sú viazané k obnove spoločných priestorov a nie k majiteľovi, resp. na obnovu bytu. Pre lepšiu predstavu: peniaze sa šetria na obnovu spoločných priestorov a na základe uznesenia zo schôdze vlastníkov na iné.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara
Prosím Vás, ako je to v prípade, že predávam byt, mám za určité obdobie nasporené peniaze na fonde opráv, je povinný byt.podnik tieto peniaze vrátiť?
Pýtam sa, pretože mi to jedna známa povedala, že by som si mala dať pri predaji bytu na to pozor a tieto prostriedky vymáhať. Ako to je ? ĎAKUJEM
Možno si to zle pochopila. Ja tiež ľudí upozorňujem, aby si dávali pozor na výšku fondu opráv, ale pri kúpe bytu.

Ľudia sa pri kúpe zvyknú pýtať rôzne veci, ale na toto zabúdajú. Pritom je to dosť podstatný údaj. Je rozdiel, keď má dom v pôvodnom stave na fonde 2 milióny alebo nič. Ak príde k nejakej generálnej oprave (napr. strechy, rozvodov vody) a nie je vo fonde nič, tak nového majiteľa bude stáť ten byt možno o 100 až 200 tisíc viac, lebo to bude musieť v krátkom čase investovať.

Ale Ty ako predávajúci to môžeš veľmi šikovne použiť ako argument pri predaji bytu a obhajovaní stanovenej ceny, ak máte dostatočne vysoký fond.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No fond je dostatočne vysoký. Len ona mi spomínala, že to majú členené na fond opráv vchodu, bytu atď. V tomto prípade, doniesla účtenky na bytovú správu a tie peniaze jej vyplatili. Takže neviem. Je mi, ale divné, že za obdobie, ktoré som byt užívala sa ani vo vchode ani pre byt (napr. balkón) nerobilo, ja mám teraz našporené do FO a nič z toho. Inak sa ešte chcem Vás odborníkov na túto oblasť opýtať ako je to s prízem.bytom, už som tu raz túto tému otvorila. Ja mám prízemný byt, ale nemám zľavu na nájme. Aké podmienky sú pre toto stanovené, pýtala som sa na bytovom, tam mi pani povedala, že je to komplikované, že by mi s tým musel súhlasiť celý barák.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Zálohové platby za byt sú členené v podstate na 3 časti:
- platba za služby spojené s užívaním bytov
- platba za správu
- platba do fondu opráv
Vyúčtovavajú sa len platby za služby spojené s užívaním bytov, druhé dve sa nevyúčtovávajú (nevracajú) prechádzajú do ďalšieho roka. Nový majiteľ ďalej pokračuje v zálohových platbách, ktoré pri správe domu a pri fonde opráv zvyčajne zostávajú nezmenené (kým združenie nerozhodne inak), môže sa pre nového majiteľa zmeniť platba za služby spojené s užívaním bytov (napr. z dôvodu počtu osôb a s tým súvisiaca spotreba).
Čo sa týka zľavy v nájme, ako prízemný byt nedá sa hovoriť o nejakých zľavách, jedine pri kúrení, v prípade, že už idete podľa novej vyhlášky pri rozpočítavaní tepla, máte vyregulované, máte termostaty a merače, dá sa zohľadniť koeficientom poloha bytu. Ak máte výťah, je to diskutabilné a už sa tu o tom hovorilo, tiež je možná výnimka v prípade platenia za energie (nie za opravy), ale s tým musia súhlasiť vlastníci bytov. Iné úľavy ma ani nenapadajú, tam sa nedá moc špekulovať. Je to síce prízemný byt, možno bez balkóna ale v podstate taký ako aj na vyšších poschodiach. Preto úľavy môžu byť len v tých prípadoch, ako som hovorila. Možno niekoho napadne aj niečo iné.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara
No fond je dostatočne vysoký. Len ona mi spomínala, že to majú členené na fond opráv vchodu, bytu atď. V tomto prípade, doniesla účtenky na bytovú správu a tie peniaze jej vyplatili. Takže neviem. Je mi, ale divné, že za obdobie, ktoré som byt užívala sa ani vo vchode ani pre byt (napr. balkón) nerobilo, ja mám teraz našporené do FO a nič z toho. Inak sa ešte chcem Vás odborníkov na túto oblasť opýtať ako je to s prízem.bytom, už som tu raz túto tému otvorila. Ja mám prízemný byt, ale nemám zľavu na nájme. Aké podmienky sú pre toto stanovené, pýtala som sa na bytovom, tam mi pani povedala, že je to komplikované, že by mi s tým musel súhlasiť celý barák.
Tá známa, keď doniesla účtenky správcovi tak jej to preplatili, lebo bol asi nejaký nakup v rámci údržby domu (napr. náhradné žiarovky do spoločných priestorov, nákup zámku do kočíkarne a pod.). Len tak jej z fondu nemôžu nič vyplatiť, musí to byť riadne účelovo zdokladované.

Nie Ty máš na fonde našetrené peniaze, ale celý váš dom. To, že sa tam nič neurobilo, je chybou samotných vlastníkov. Buď im chýba iniciatíva alebo sa nevedia dohodnúť na spoločných investíciách.

S tým prízemným bytom - to, čo platíš, je súhrnom viacerých zálohových platieb za energie, na fond odpráv, odmeny správcovi a iných platieb. Z týchto nie je možné poskytnúť zľavu za prízemný byt, lebo ten je taký istý ako ostatné byty. Jedine tá elektrina za výťah, ale len keď to odsúhlasí väčšina.
Naposledy upravil Chobot : 13.06.06 at 13:31
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chobot
dara, asi sa v problematike veľmi nevyznáš, lebo splietaš rôzne pojmy. Ak si vlastníkom bytu, tak o nájme je úplne scestné hovoriť. Ako vlastník platíš zálohové platby na služby, spotrebu, odmenu správcovi, do fondu a rôzne iné veci. Čiže ten Tvoj "nájom" sa skladá z rôznych položiek. Z ktorej z nich by si chcela mať "zľavu" kvôli prízemnému bytu? A prečo?

Tá známa, keď doniesla účtenky správcovi tak jej to preplatili, lebo bol asi nejaký nakup v rámci údržby domu (napr. náhradné žiarovky do spoločných priestorov, nákup zámku do kočíkarne a pod.). Len tak jej z fondu nemôžu nič vyplatiť, musí to byť riadne účelovo zdokladované.

Posledná vec: rozčuľuješ sa, že pre dom sa nič neurobilo. Uvedomuješ si, že je to aj Tvoj dom? Najprv sa opýtaj seba, čo si navrhla, aby sa v dome urobilo? Dala si zstupcovi vlastníkov niekedy návrh, že bolo by dobré urobiť to a to, alebo nahlásila si niekedy, že trebárs brána už vyžaduje výmenu? Ľahké je kritizovať druhých, najmä keď od vlastníka bytu nevyjde žiadna iniciatíva.

Poznám to veľmi dobre. Som vo výbore vlastníkov. Čokoľvek navrhneme, všetko sa skritizuje a nič neschváli (až na pár výnimiek). Sami od seba ľudia nič nenavrhnú ale za chrbtom šomrú, že oni by to urobili inak. Na schôdzi sme vyzvali ľudí, že kto má záujem, môže byť tiež vo výbore vlastníkov a pomáhať pri správe. Myslíš, že sa niekto prihlásil?
Hoci je to veľmi tvrdo vyjadrené, súhlasím s tým, čo je v tvojom príspevku napísané. Ľudia chcú len aby sa im stále peniaze vracali, to že sa nič neinvestuje práve preto, že mnohokrát ich to nezaujíma, všetko potom ide dolu vodou, treba potom investovať na havárie, opravy, to nikoho nezaujíma. Len číslo preplatku na konci vyúčtovania, prípadne kde a ako by sa dali zo zálohových platieb získať peniaze späť.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No comment Chobot, nebudem sa vyjadrovať, nepatrím k tým čo frflú a o nič sa nestarajú. Nebudem sa do tejto debaty zapájať, lebo asi si potrebuješ niečo dokazovať, človek keď nevie, sa pýta aby sa dozvedel a dobré je niekoho len kritizovať, absolútne nemôžeš posúdiť situáciu v našom dome, myslím, či sa ja konkrétne starám o veci a podobne, nič také som tu nepísala, ale asi máš patent na rozum. Nech sa Ti darí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dara
No comment Chobot, nebudem sa vyjadrovať, nepatrím k tým čo frflú a o nič sa nestarajú. Nebudem sa do tejto debaty zapájať, lebo asi si potrebuješ niečo dokazovať, človek keď nevie, sa pýta aby sa dozvedel a dobré je niekoho len kritizovať, absolútne nemôžeš posúdiť situáciu v našom dome, myslím, či sa ja konkrétne starám o veci a podobne, nič také som tu nepísala, ale asi máš patent na rozum. Nech sa Ti darí.
Ospravedlňujem sa tvrdosť. Uznávam, že to vyznelo dosť ostro (keď som to prečítal po sebe), hoci to nebol zámer. Chcel som Ťa len upozorniť na terminológiu a vysvetliť to. Nemám vo zvyku na niekoho slovne (ani fyzcky)útočiť. Takže upravil som príspevok, aby nevyznieval tak ostro.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý deň, dnes som našla túto tému a rada by som sa spýtala, či si myslíte, že je v poriadku ak nám vo vyúčtovaní za byt spotrebu teplej vody prepočítali za mesiace 1.-8.2005 koeficientom 1,15 a za mesiace 9.-12.2005 zázračne stúpol koeficient na 1,889, to znamená, že namiesto nami spotrebovanej vody - 12m3 nameranej meračom v byte nám vyúčtovali takmer 24m3 , čo je vo finančnom vyjadrení cez 2000,- Sk. Je možné, aby v priebehu roka boli takéto rozdiely v koeficiente a je vôbec možné, aby bol koeficient tak vysoký . Ďakujem za reakcie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

petra:-)
Dobrý deň, dnes som našla túto tému a rada by som sa spýtala, či si myslíte, že je v poriadku ak nám vo vyúčtovaní za byt spotrebu teplej vody prepočítali za mesiace 1.-8.2005 koeficientom 1,15 a za mesiace 9.-12.2005 zázračne stúpol koeficient na 1,889, to znamená, že namiesto nami spotrebovanej vody - 12m3 nameranej meračom v byte nám vyúčtovali takmer 24m3 , čo je vo finančnom vyjadrení cez 2000,- Sk. Je možné, aby v priebehu roka boli takéto rozdiely v koeficiente a je vôbec možné, aby bol koeficient tak vysoký . Ďakujem za reakcie
Koeficient vyjadruje celkovú spotrebu za objekt prepočítanú na jednotlivé hodnoty namerané pomerovými meračmi v bytoch. Preto sa môže stať, že niekde je spoločný odber, ktorý musia zaplatiť všetci (napr. u nás má upratovač k dispozícii teplú vodu, ktorá sa rozpočítava všetkým).

Príklad:
Na spoločnom halvnom merači pri vstupe do domu bola nameraná spotreba 160 m3. V jednotlivých bytoch (je ich napr. 5) boli namerané nasledovné hodnoty:
byt č. 1 - 30 m3
byt č. 2 - 20 m3
byt č. 3 - 25 m3
byt č. 4 - 40 m3
byt č. 5 - 15 m3

spolu: 130 m3

Z toho je evidentné, že "niekde" sa spotrebovalo ešte 30 m3, ktoré však musia vlastníci bytov zaplatiť. Preto sa im to rozráta tak, že vydelí sa celková spotreba s nameranou v jednotlivých bytoch:
160:130=1,23

Preto sa potom každá spotreba vynásobí týmto koeficientom

byt č. 1 - 30 x 1,23 = 36,9 m3
byt č. 2 - 20 x 1,23 = 24,6 m3
...

Toto je len zjednodušené vysvetlenie pre teplú vodu, v praxi je to komplikovanejšie. Pre studenú vodu je postup tiež podobný.

U vás sa asi niečo muselo stať na prelome 8. a 9. mesiaca (zmena ceny, výmena vodomerov a pod.), keďže máte dve obdobia. Je to ale podozrivé, že ten koeficient v druho období stúpol. Treba si dať pozor, či nie je niekde nelegálny odber, alebo či niekto nemá pokazený vodomer, ktorý nemeria (potom tú spotrebu zaplatíte všetci) alebo či niekto nemá podozrivo nízku spotrebu (že by nejako zámerne "zasekol" vodomer). Určite treba po tom pátrať, lebo potom platíte zbytočne veľa.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Vďaka za reakciu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Zákon 182/1993 hovorí:
§ 8a
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy obsahuje najmä
a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia dis-ponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).
(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.
(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.
(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

dara
Prečítaj si bod 5 paragrafu 10. Záleží ešte na tom, čo máte v zmluve o spoločenstve schválené. Nevieš čo mali v zmluve tam kde bývala tvoja známa. Treba si to prečítať a až potom ....
My máme napríklad stanovené koľko platíme do FO ale sme 3 vchody s rôznymi veľkosťami bytov. Za každý vchod je to iná suma. Ďalej sme sa dohodli na tom, že každý vchod si hospodári s vlastnou časťou FO (to je s tou, ktorú do FO zaplatili všetci bývajúci v príslušnom vchode). Je však stanovená minimálna suma ktorá tam musí zostať za každý vchod, ak by bolo treba riešiť náhodou nejakú haváriu za celý dom. Na určitých častiach sa však podielame platením podľa podielu plochy bytov za celý vchod. (napr. strecha) FO vedieme po jednotlivých vchodoch.
Neviem či sa v tomto dá vyznať píšem to tak úchytkom.
0 0
ludur ludur

ludur je offline (nepripojený) ludur

Chcela by som sa opytat co si myslite, resp. co naisto viete o tom ako prebieha vyuctovanie pri zmene spravcu. Totizto u nas je od februara novy spravca a ten tvrdi ze vyuctovanie mal spravit este ten stary lebo v r.2005 nas spravoval este on. Takze vyuctovanie nemame. A najvacsi gol je to - a to je to co ma najviac zaujima, ze tvrdi, ze preplatky nam nedaju lebo peniaze nie su a mame podat trestne oznamenie na byvaleho spravcu a vymahat to od neho. Podla mna je to blbost. Co vy na to?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

ludur
Chcela by som sa opytat co si myslite, resp. co naisto viete o tom ako prebieha vyuctovanie pri zmene spravcu. Totizto u nas je od februara novy spravca a ten tvrdi ze vyuctovanie mal spravit este ten stary lebo v r.2005 nas spravoval este on. Takze vyuctovanie nemame. A najvacsi gol je to - a to je to co ma najviac zaujima, ze tvrdi, ze preplatky nam nedaju lebo peniaze nie su a mame podat trestne oznamenie na byvaleho spravcu a vymahat to od neho. Podla mna je to blbost. Co vy na to?
Ak nový správca začal spravovať dom od februára tohto roku, tak za rok 2005 vyúčtovanie musí urobiť bývalý správca. Nakoľko podklady má k vyúčtovaniu bývalý správca (faktúry, prehľad platenia platieb a pod.), je pravda, že nový správca nemá z čoho vyúčtovanie urobiť. Ak tvrdí, že preplatky vám nedajú, neviem, kto vám to povedal, musí už vedieť, že nejaké sú. Alebo na základe čoho to tvrdí? Čo sa týka vyúčtovania, za rok 2005 ho robí bývalý správca vrátane poukázania preplatkov vlastníkom bytov a takisto sa musí postarať o to, aby boli zaplatené aj nedoplatky zo strany vlastníkov bytov. Musí predsa nejako uzavrieť účtovné obdobie. Takisto vám musí vrátiť zostatok fondu opráv na váš účet, ktorý už spravuje váš nový správca. Pozor na to, aby nedoplatky nestrhli z tohto účtu, lebo to s oblubou robia mnohí správcovia a potom si nový správca musí nedoplatky vymáhať sám (čo je protizákonné, hlavne v tom zmysle, že fond opráv slúži na tvorbu peňazí na opravy a údržbu domu) a nedoplatky si musí riešiť správca, ktorý to mal v danom období na starosti.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

ludur
Chcela by som sa opytat co si myslite, resp. co naisto viete o tom ako prebieha vyuctovanie pri zmene spravcu. Totizto u nas je od februara novy spravca a ten tvrdi ze vyuctovanie mal spravit este ten stary lebo v r.2005 nas spravoval este on. Takze vyuctovanie nemame. A najvacsi gol je to - a to je to co ma najviac zaujima, ze tvrdi, ze preplatky nam nedaju lebo peniaze nie su a mame podat trestne oznamenie na byvaleho spravcu a vymahat to od neho. Podla mna je to blbost. Co vy na to?
Mal by vám to spraviť starý správca, ale budete mu to musieť zaplatiť. Ale ak dal novému podklady mohol by to urobiť aj nový, v tom by nemal byť problém. Záleží to od toho akú máte s ním dohodu. Všetky vaše peniaze by mali byť na vašom účte. Akurát ten starý správca by nemal mať k tomu prístup. O tom všetkom ako si to odovzdali a prevzali by mal byť zápis. Ja v tom nevidím až taký problém.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som tiež preberala správu k 01.06. minulý rok a vyúčtovanie som robila za rok 2005 ja. Veď všetky účtovné veci /faktúry, platby, atď./, som prebrala, naštudovala, nahádzala do sw a OK. Žiadna reklamácia. Akého správcu ste si tam potom vybrali? Ak je skúsenejší mal mať znalosti, že vyúčtovanie bude treba urobiť. Veď na to je zákon. Neviem si predstaviť, keby som toto povedala členom. Je to jednoducho jeho povinnosť!
0 0
grexoft grexoft

grexoft je offline (nepripojený) grexoft

dieliky na merači ukazujú ako bol radiátor horúci, ale nie aký výkon vydal. 20cm radiátor môže kúriť celú zimu na plno a v izbe je zima. Ale 2 metrový radiáro stačí zapnúť na 30% a máte horúco. Preto to nie je ukazovateľ spotreby, je to len číslo ako dlho bol radiátor funkčný. Správca si určite premeriaval všetky radiátory v dome a podľa jeho plochy sa vypočítava výkon ako aj spotreba tepla. To znamená, že keď Vás sused mal tú istú spotrebu na meračoch, ale má menšie radiátory, tak zákonite spotreboval menej tepla.
Čaute
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim


grexoft
dieliky na merači ukazujú ako bol radiátor horúci, ale nie aký výkon vydal. 20cm radiátor môže kúriť celú zimu na plno a v izbe je zima. Ale 2 metrový radiáro stačí zapnúť na 30% a máte horúco. Preto to nie je ukazovateľ spotreby, je to len číslo ako dlho bol radiátor funkčný. Správca si určite premeriaval všetky radiátory v dome a podľa jeho plochy sa vypočítava výkon ako aj spotreba tepla. To znamená, že keď Vás sused mal tú istú spotrebu na meračoch, ale má menšie radiátory, tak zákonite spotreboval menej tepla.
Čaute
Lepšie si to preštuduj, už sa tu o tom písalo nemáš parvdu v tom, že dieliky ukazujú teplotu radiátora a ani vtom ako dlho bol radiátor funkčný.
0 0
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9



Nechápem ale jednu vec. Ak sú pomerové merače len informatívne, prečo sa musia ciachovať? Veď ak sú ciachované, mali by byť aj fakturačné.Nehovoriac že ciachovanie si platíme. Či fakturačné meradlo sa inak ciachuje? Vlastníci sú povinní správcovi kedykoľvek sprístupniť svoj bytový priestor na kontrolu, ak sa nemýlim tak je to niekde zakotvené.No a rozdiely v dodávke, by podľa logiky mal znášať dodávateľ. Alebo sa mýlim? To aj na rozliate mlieko, rozsypanú múku, cukor v predajni sa skladajú spotrebitelia? Aj elektro rozvodné závody Vám fakturujú straty pri prenose elektriny? Viem že "podnikavci" sú a budú, ale ak by im niekto "našil" zaplatiť plné zistené rozdiely, raz a navždy si už rozmysleli takto gazdovať zo spoločného.


0 0
penci22 penci22

penci22 je offline (nepripojený) penci22

Mam prosbu a niekolko mozno jednoduchych otazok ohladne vyuctovania. Nemam cas na vypisovanie a hladanie, proste nie je nad to ked Ti vie niekto poradit po telefone. O nedoplatkoch sa tu uz moc popisalo ale ja chcem len
jednu vec vediet, dopracovat sa k tomu istemu cislu na vyuctovani ako bytove druzstvo. Spocitat si zalohy a odpocitat tu zahadnu sumu ktoru som spotreboval. Nebojte nic zavolam mam vela volnych minut. Najde sa tu niekto kto mi pomoze. Vopred dakujem. Moj mail na ktory mozete poslat tel. cislo alarms@seznam.cz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať