Zavrieť

Porady

Existuje minimálna materská aj pre zamestnanca?

Dievčina robila celý rok len na skrátený pracovný úväzok s príjmom mesačným cca 200 eur. Je tehotná, v auguste má termín pôrodu. Podľa mňa by mala mať materskú minimálne 270 eur.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla teba? Keby si jej ju vyplacala ty?
    Preco by mala mat narok na vyssiu matersku ako zarabala cely rok za mesiac???

    Nie, neexistuje minimalna materska, vzdy sa pocita z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho bolo platene nemocenske poistenie.
    Existuje ale vyrovnavacia davka, o ktoru si musi poziadat na UPSVaR, ak jej materska nedosiahne vysku rodicovskeho prispevku, tak do vysky RP jej budu doplacat (myslim, ze az od narodenia dietata)
    Keby ukoncila PP a zamestnala sa este aspon na 90 dni s vyssim prijmom a bez PN, tak by si vysku materskej zvysila.
    veronikasad Ivka, nie vyrovnávajúca dávka, ale doplatok rodičovského príslevku, ktorý si môže - tak ako píšeš - uplatniť až od mesiaca, kedy sa dieťa narodilo.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ako dostane 270 zo 70% z 200? Minimálne materské neexistuje.
    Ak nebude mať nič iné, dostane materské cca 140 €, od pôrodu sa jej bude doplácať rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi RP a materským.
    Navýšiť by sa to dalo iba skončením tohoto zamestnania a vznikom nového (aspoň deň medzera medzitým) u toho istého zamestnávateľa - ale s vyšším príjmom. Potom podľa toho, či ba mala pred materskou zaplatených 90 dní, alebo nie, by sa materské určilo buď zo skutoćných VZ (zaplatneých 90 dní) alebo skutočných VZ najviac z 429 € (nezaplatených 90 dní).
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    IvetaH Prepánajána, to sú mi veci. Ja neviem kde som vyčítala tých 270€, ale by som odprisahala, že som to čítala v zákone. Tak prosím takto mi to poraďte:
    do 31.7.2014 SZČO, od 1.8.2014 pozastavená živnosť a zamestnaná na tých pár hodín až doteraz. Ak sa zamestná ešte teraz aspoň na tri mesiace za inú mzdu, bude mať nárok na materské z toho nového pracovného pomeru. A ten pracovný pomer na skrátený úväzok má ukončiť alebo pokračovať aj tam?

    Ja som si asi 270 € poplietla s 270 dňami. Až som červená po korienky vlasov.
    Jana Motyčková To szčo je pasé. Ak chce mať materské z nového zamestnania, musí to staré ukončiť až potom sa znovu zamestnať s vyšším príjmom. A v novom musí mať pre materskou zaplatených 90 dní. Výhodou je v tomto prípade, ak je to u toho istého zamestnávateľa, lebo ak by napr, z dôvodu PN tých 90 dní nestihla, tak jej to materské dajú aspoň z 429 € - predpokladám, že v minulom roku nemala niekde inde dlhšiu dohodu a pod.. Ak by to bolo u toho istého zamestnávateľa, musí medzi tými zamestnaniami byť aspoň jeden deň, nemôžu nadväzovať.
    Katy a R a aby to SP neposúdila ako "účelovú zmenu" (len kvôli výške materskej)
    Jana Motyčková To je vždy riziko doťahovania sa so SP.
    IvetaH Ďakujem pekne, vyzerá to, že bude zamestnaná v inej firme, hlavne kvôli tehotenstvu - farby, laky - strašne jej to smrdí a podľa mňa aj škodí.
      zbaliť

    Existuje minimálna materská aj pre zamestnanca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.