Zavrieť

Porady

Zamestnanci - TPP alebo živnosť??

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť?
Máme cca 25 pracovníkov na TPP. Šéf ale rozmýšľa, či by nebolo lepšie keby mali pracovníci živnosť, keby u nás pracovali na živnosť. Vedeli by ste mi povedať výhody resp. nevýhody prechodu z TPP na živnosť? Čo sa oplatí alebo neoplatí zo strany zamestnanca, vs. zamestnávateľa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Zamestnanec - výhody: všetky odvody sú už za neho hradené, nemá s nimi starosť, má preplatené cestovné náhrady, dovolenky, sviatky, pracovný odev ...má tzv.istú prácu

    Zamestnanec - nevýhody: na ruku dostane menej peňazí, má pevný pracovný čas, musí "poslúchať" zamestnávateľa

    Živnostník - výhody: na ruku dostane viac peňazí, sám si určí, čo, kedy a ako bude míňať, prvý rok živnosti neplatí odvody do poisťovní (nakoľko nemal vymeriavací základ), môže však dobrovolne platiť. Nieje pevne viazaný na konkrétneho "zamestnávateľa", môže robiť aj pre inú firmu, môže si urobiť voľno, kedy potrebuje, nemá pevnú pracovnú dobu.

    Živnostník - nevýhody: všetky odvody si musí platiť sám a sám si aj zodpovedá za tieto veci, nemá preplatenú dovolenku, sviatky, nadčasy, pracovné pomôcky a odev si platí sám, ak pre neho "zamestnávateľ" už nemá prácu, musí si sám hľadať inú, musí si viesť účtovníctvo...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    nikulik
    Ahojte, vedel by mi niekto poradiť?
    Máme cca 25 pracovníkov na TPP. Šéf ale rozmýšľa, či by nebolo lepšie keby mali pracovníci živnosť, keby u nás pracovali na živnosť. Vedeli by ste mi povedať výhody resp. nevýhody prechodu z TPP na živnosť? Čo sa oplatí alebo neoplatí zo strany zamestnanca, vs. zamestnávateľa?
    Zamestnávateľ tak rozmýšľa s cieľom ušetriť na odvodoch, preplácania PN a SF....
    Zamestnanec sa jednoducho stane živnostníkom, t.j. platí si odvody sám, nemá nárok na dovolenku...teda stará sa sám o seba zjednodušene povedané. Zároveň upozorňujem na § 7 odst. 4 Zákonníka práce.

    4/ Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Zamestnávateľ ak má zamestnanca, má povinnosť mu dávať prácu, odvádzať odvody, poskytnúť prac.odev, str.lístky, cest.náhrady, preplácať dovolenku, sviatok, zodpovedá za bezpečnosť... pri prípadnej výpovedi má určíté záväzky... Všetko sa riadi Zákonníkom práce...
    Zamestnávateľ ak má živnostníka, zadá mu prácu a za túto si zodpovedá živnostník sám. Zamestnávateľ má iba povinnosť za prácu mu zaplatiť dohodnutú sumu. Žiadne odvody, preplácačky... nerobí. Po ukončení zadaných prác jednoducho nemusí ďalšie práce zadať, alebo nemusí už živnostník pre túto firmu ďalej práce prijať, tým sa vzťah končí. Je to voľnejší, ale aj menej istý vzťah pre obe strany.
    Všetko sa riadi Obchodným zákoníkom...

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Lenže niekedy je predstava zamestnávateľa taká, že pracovník vlastne funguje ako v PP, čiže pevná pracovná doba, poslúcha.....len proste nedostáva mzdu, ale je odmeňovaný na základe faktúr...

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    evina
    Zároveň upozorňujem na § 7 odst. 4 Zákonníka práce.

    4/ Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

    Čo to presne znamená? Niekedy tým vetám v zákone nechápem.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    A treba si dať pozor aj na to aby vászamestnávateľ nepovažoval za zamestnanca čo sa týka povinností (ale práva žiadne) a všetky odvodové a ostatné povinnosti ako živnostník. Len na vysvetlenie: pracovala som vo firme kde mal majiteľ len ľudí pracujúcich na živnosť ale títo mali pevne stanovenú pracovnú dobu, platil ich síce ako živnostníkov a zaobchádzal s nimi ako s poslednými otrokmi na báze "AKO SOM POVEDAL TAK BUDE A DISKUSIA SA NEPRIPÚŠŤA INAK MÁTE VYHADZOV" Dovolenka - neznámy pojem, mať iný názor na riešenie - čo si to len dovoľujete. Vydržala som tam tri mesiace (našťastie nie ako živnostik) a deň pred ukončením skúšobnej doby výpoveď prostredníctvom E-mailu, ktorý bol rozposlaný na všetky prevádzky po celom Slovensku a keďže tam bola aj zahraničná spoluúčasť tak aj do cudziny.Neskôr som sa dozvedela, že som bola moc múúúdra. A takí ľudia pánu majiteľovi moc neštimovali. Ale neľutujem, bola to skvelá životná skúsenosť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nikulik
    Čo to presne znamená? Niekedy tým vetám v zákone nechápem.
    Takto laicky:
    najprv musí zamestnať zamestnancov na PZ, a až potom môže uvažovať nad živnostníkmi. Títo už nebudú na PZ. SZČO pracuje za seba, pre seba, na svoje náklady.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Sany
    Lenže niekedy je predstava zamestnávateľa taká, že pracovník vlastne funguje ako v PP, čiže pevná pracovná doba, poslúcha.....len proste nedostáva mzdu, ale je odmeňovaný na základe faktúr...
    No predstava môže byť, ale potom musí byť aj zakotvená v nejakej vzájomnej zmluve. Už to ale nieje pracovná zmluva. Faktom však zostáva, že živnostníka nemožno chápať ako zamestnanca, hoci jeho výkon práce sa tomu podobá. Živnostník je samostatná jednotka a ich vzťah sa riadi obchodným zákonníkom (zmluva o dielo...)

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Tweety
    Takto laicky:
    najprv musí zamestnať zamestnancov na PZ, a až potom môže uvažovať nad živnostníkmi. Títo už nebudú na PZ. SZČO pracuje za seba, pre seba, na svoje náklady.
    To znamená že musí mať niekoľkých an PZ a ostatní môžu byť SZČO? Lebo naša firma funguje od januára 2004, a zatiaľ máme všetko zamesnancov. Žiadna SZČO u nás nepracuje. Takže ak by sme teraz chceli, nemôžeme mať všetkých SZČO? Musíme mať aj na PZ niekoho?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    No myslím Nikulik že ide hlavne o to, že je predsa absurdné, aby zamestnávateľ ktorý má napríklad predajňu obuvi " zamestnával " predavačky, ktoré majú živnosť! To hovorím z vlastných skúseností. Pre zamestnávateľa je podstatne výhodnejšie mať takýchto žvinostníkov, lebo s nimi nie sú žiadne starosti - žiadne prehľady na DÚ , žiadne výplaty, kontroly z DÚna mzdovú agendu , urobíš jednu faktúru a máš pokoj. Ibaže v takýchto prípadoch ako som vyššie spomínala sa vôbec nedá hovoriť o živnostníkovi - jeho práca by mala byť samostatná, ale ona ako predavačka je " závislá " na majiteľovi, takže skutočne takýto živnostník ma vlastne štatút zamestnanca. Sama chodím ako prísediaca na súd aj čo sa týka personálnych a mzdových tr.činov, ale nestretla som sa ani v súdnej praxi nebol zaregistrovaný prípad, že by niekto napadol takýto postup zamestnávateľa ktorý takto zamestnáva miesto zamestnancov živnostníkov. ČO však nie je môže byť. Poznám totiž prípad keď zamestnávateľ nútil zamestnankyňu upratovačku aby si založila živnosť.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    jana32
    No myslím Nikulik že ide hlavne o to, že je predsa absurdné, aby zamestnávateľ ktorý má napríklad predajňu obuvi " zamestnával " predavačky, ktoré majú živnosť! ................... Poznám totiž prípad keď zamestnávateľ nútil zamestnankyňu upratovačku aby si založila živnosť.
    Ospravedlňujem sa skrátila som. Pozri na príspevok, ktorý som písala pred chvíľou. A viem, že z pôvodného osadenstva u toho "zamestnávateľa" neostal nik.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nikulik
    To znamená že musí mať niekoľkých an PZ a ostatní môžu byť SZČO? Lebo naša firma funguje od januára 2004, a zatiaľ máme všetko zamesnancov. Žiadna SZČO u nás nepracuje. Takže ak by sme teraz chceli, nemôžeme mať všetkých SZČO? Musíme mať aj na PZ niekoho?
    SZČO nemôže u Vás pracovať, môže iba pre vás pracovať, na základe zmluvy , ale nie pracovnej. Nie, všetkých nemôžete mať živnostníkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.