Zavrieť

Porady

materska SZCO 2016

Dobrý deň! Chcem sa informovat ked mam prijem zo živnosti mesacne 1200 eur , či sa mi materska vypocita z tohoto prijmu alebo zo ciat. zakladu dane podla DP. Od 2009 do marec 2015 som bola zamestnana. Zivnost mam od 1.4.2015. Od dec 2015 platim dobrovolne poistne z vz 470 eur
Naposledy upravil Katka1989 : 10.02.16 at 09:24
Jana Motyčková A ešte kedy je pôrod? Prípadne ešte v tom zamestnaní si bola do konca marca 2015? Nebolo tam žiadne neplatené voľno ani PN a pod.?
Katka1989 Porod je v oktobri a nie nebola som pn ani nic ine
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vám vznikne povinné poistenie szčo v SP od 1.7. (ak podáte DP do 31.3.). Z tohoto sa bude počítať materská pravdepodobne takto (predpokladám že výdavky budte mať puašálne) : ak ste mali príjem 1200x9 mesiacov, základ dane (1200-420)x9 =7020 ešte mínus poistné (to ma momentálne nezaujíma), VZ na SP = 7020/1,486/12 = 393,67, čiže VZ bude minimálny 429 €. Dávka bude cca 70% zo 429 eur = cca 300,30 €.
    Dobrovoľné poistenie zanikne vznikom povinného a preto ani z toho nárok na materské nevznikne.
    Máte možnosť niekoľkých variant :
    1. to vyššie napísané, nič viac, v takom prípade môžete už dobrovoľné poistenie zrušiť, a nemusíte ho viac platiť
    2. Ak si dobrovoľné poistenie necháte, aby trvalo aspoň 26 týždňov a ak si posuniete termín na podanie DP, povinné poistenie szčo vám vznikne až 1.10., tým pádom Vám vznikne nárok na materské (pred 1.10.) z dobrovoľného poistenia a to bude cca 70% z 470 = cca 330 .
    3. DP podáte v riadnom termíne. Dobrovoľné poistenie si ponecháte do 30.6. 1.7.uzatvoríte niekde dohodu s pravidelným príjmom (akýmkoľvek aj 20 € mesačne). V takom prípade si budete žiadať materské z povinného poistenia szčo (300,30) plus z dohody. Výška materskej z dohody sa bude počítať z príjmov u zamestnávateľa od 1.1.2015 do 31.3.2015 (muselo tam byť zaplatených 90 dní, čo vychádza presne). Zamestnávateľ na dohodu musí byť iný ako bol v r.2015. Dátumy sú na tesno. Vznik dohody 1.7. treba dodržať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katka1989 Posledna moja otazka na Vas ja som citala niekde ze ked ma prijem z dohody tak to sa nerata mam v tom uz chaos
    Jana Motyčková chaos
    Katka1989 Dakujem za odpoved Vasa pomoc mi pomohla!!
    A tak ked si dam tu dohodu tak to trosku prilepsi moju matersku
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    materské bude vypočítané z vymeriavacieho základu pre platenie soc.poistenia v r.2015 - ak nástup na MD bude v roku 2016.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katka1989 Tak to znamena ze z czd podla dp lebo z toho sa vypocita vym.zaklad na nem.poistenie
    veronikasad Už je povinným platitelom odvodov do SP ? Kedy je predpokladaný termín pôrodu ?

    Ak suma 1200€ je čiastka ktorú SZČO faktúruje odberatelovi, z tejto sumy určite materské počítané nebude.
    mesačný VZ sa počíta :
    základ dane + zaplatené poistné (ZP a SP)/1,486/12
    Katka1989 Dobry den este mi viete napisat presne ze ktory riadok je to podla dp typ B Dakujem
    veronikasad dopl´ˇn najskôr to, na čo som sa pýtala v predch.komentári.
    Katka1989 Teraz som dobrovolne poistena na sumu 165.20 eur. Termin je oktober
    veronikasad odkedy platíš dobrovolné poistenie ? SZČO si odkedy ?
    Katka1989 Szco som od 1.4.15 a dobrovolne poistena od dec 2015
    veronikasad Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posl. dvoch rokoch. Povinné poistenie SZČO ti vznikne až od 1.7.2016, ak DP budeš podávať v riadnom termíne (do 31.3.2016). Zatial ti žiadny nárok na materské nevzniká.
    Z akého vymeriavacieho základu platíš dobrovolné poistenie ?
    Katka1989 470eur
    A od 2009 do 2015 marec som bola zamestnana
    veronikasad Do 270 dní nem.poistenia sa započítava aj predch.ukončené poistenie. V tvojom prípade - ak by si 30.6.2016 dobr.poistenie ukončila a od 1.7. začneš platiť ako SZČO, podmienku 270 dní ku dňu pôrodu budeš mať splnenú. Len nie som si istá z akého VZ sa ti materská bude počítať - či z VZ DPO, alebo SZČO.

    Pýtala si sa na riadky DP - je to r.39 na str. 4 + preukázatelne zaplatené poistné uvedené pod tabulkou na str.2 (sem uvedieš uhrn zaplatených preddavkov + dobr.poistenie). Nezabudni správne vyplniť aj prílohu č.2 na str. 13
    veronikasad To doplnené zamestnanie ešte mení situáciu
    veronikasad Skús tie doplnené informácie uviesť v prvom príspevku.
    veronikasad Ešte tam doplň dobr.poistenie - odkedy platíš a z akého vymer.základu.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.