Zavrieť

Porady

Zákaz vjazdu/Pešia zóna - dokumentácia priestupku príslušníkom MsP

Ahojte poraďáci, som tu síce nový ale rád by som sa poradil.
Presné dátumy neviem tak budem vymýšlať, ale časový sled zostane zachovaný.
x.x. 2015 som sa dopustil priestupku proti plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Vošiel som do zákazu vjazdu, pravdaže niekde v strede ulice mi do cesty skočili príslušníci MsP. Pokutu som odmietol zaplatiť s tým, že mali možnosť ma riešiť dohovorom ale túto nevyužili. Jasné že mi vypísali papiere o priestupku (osobné údaje som im dal), ale tento som nepodpísal tzn. na mieste som si neuznal vinu s tým že to pojde na ODI.
Prešli cca 2 mesiace a prišla mi predvolanka od MsP na prejednanie priestupku (obyčajnou poštou, nie doporučene tzn. nevedia či to mám alebo nie). V predvolanke všetko OK akurát dátum kedy sa mám dostaviť bol x.x 2014. BLBOSŤ. O další mesiac to isté ale dátumy už sedeli (teda bol termín na ktorý som sa vedel dostaviť, zas obyčajná pošta, nie doporučene). Dnes som dostal doporučenú predvolanku na ODI. A zatiaľ koniec.

Otázky čo mám :
1. Je príslušník oprávnený vyhotovovať obrazový záznam ?
( Túto právomoc má PZ - upravuje ho zákon o policajnom zbore ale MsP má osobitný zákon kde sa táto vec nespomína)
2. Je možné namietať z akého dôvodu som na ODI keďže som mal byť naprv predvolany na prejednanie na MsP. Čo reálne nemajú ako preukázať že som bol.
3. MsP má ako právomoc objasňovanie priestupkov - nikde sa nespomína vyhotovenie záznamu.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    1) Nemá právo - zatiaľ.... Avšak - záznamy mestskej kamery sú pri dodržaní zákona brané ako dôkaz.
    2) Bol si predvolaný - ich chybou bol napísaný len rok zle. Mal si sa dostaviť. Pokiaľ by si sa dostavil - zhotovuje sa o tom záznam a zápisnica - nebol si, nie je žiadny záznam a zápisnica.
    3) Objasňovali priestupok v rámci svojich právomocí. Vošiel si na miesta, kde je pohyb vozidiel zakázaný - je to priestupok voči nariadeniu mesta v úseku dodržiavania verejného poriadku (teda nie dopravný priestupok). DI ťa však rieši už za dopravný priestupok, vjazd na miesta, kde je to dopravnou značkou Zákaz vjazdu zakázané podľa zákona 8/2009. Teda sú to DVA priestupky.
    Inými slovami - MsP polícia predvolaním rieši po svojej právomoci porušenie verejného poriadku a DI porušenie zákona o cestnej premávke.
    Predvolanie na DI nijako nesúvisí s tým, že si ešte nebol na MsP. MsP len podstúpila dopravný priestupok na PZ SR.

    A ešte niečo - aj keby nebola fotka - výpoveď dvoch mest. policajtov je proti tvojmu tvrdeniu. A pokiaľ použili napr. záznam z mestskej kamery - tiež by si protestoval? Ak by bol priestor monitorovaný a riadne označený - tak tento záznam je vykonaný už v súlade so zákonom. A použije ho i PZ SR ako dôkaz proti tebe.
    Naposledy upravil misoft : 16.02.16 at 09:09

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bod 1.
    Zákon NR SR č. 428/2002 o ochrane osobných údajov

    Mestská polícia je oprávnená, ak je to potrebné na plnenie jej úloh, vyhotovovať zvukové, obrazové a iné záznamy z miest verejne prístupných. Vyhotovené záznamy možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Ak vyhotovené záznamy nie sú využité na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, vyhotovené záznamy mestská polícia zlikviduje najneskôr v lehote siedmych dní odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom bol záznam vyhotovený.
    Predpokladám, že bola vyhotovená fotka, kde bol zaznamenaný samotný priestupok.
    ------------------------
    Bod 2.
    Namietať môžeš, nepochodíš.
    MsP posúva dopravné priestupky na DI.
    ------------------------
    Bod 3.
    MsP rieši priestupok voči mestu.
    DI rieši priestupok na úrovni porušenia dopravy.
    ===================
    ...celkom pekný príspevok.

    ALE sorry, Ty si myslíš, že výraz "môže riešiť dohovorom" znamená automaticky, že to tak aj v praxi je ?

    Ono to funguje skôr naopak..."môže dať pokutu" je správnejšie a reálnejšie.

    P.S.:
    Priprav sa na vyššiu pálku, ako bola pôvodná suma pokuty.

    Zákaz vjazdu/Pešia zóna - dokumentácia priestupku príslušníkom MsP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.