Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ono to ani nemusí byť napísané v zmluve, lebo je to v bytovom zákone - § 10. Potvrdenie do katastra dáva aj pri prvom prevode vlastník - že nie je žiadne nedoplatky na nájomnom. Príslušenstvom nájomného môžu byť penále (zo zákona - § 517 obč.z.) aj zmluvná pokuta ako zabezpečenie záväzku (§ 544 - 545a obč.z.). Pri SVB to nie je nájomné ale plnenia a fond, kde môže byť príslušenstvom úrok z omeškania (zo zákona - § 517 obč.z.) ale aj zmluvná pokuta.

V bytzákone v § 10 je uvedené, čo je príjmom fondu. Mám za to, že tvorbou fondu sa rozumia všetky jeho príjmy - to chcem, aby potvrdili účtovníci, lebo ja poznám len predpisy. Myslím, že keď je niekto v omeškaní, vznikne mu záväzok nielen z mesačnej platby, ale aj z úroku z omeškania. Ak je to uhradené, je to príjmom v peňažnom denníku a uloží sa to na fond ako majetok (môžno sa vyjadrujem nesprávne). Ale dlh má aj predpis aj úrok ( na nájomnom je to predpis nájmu a penále). Ty mu dávaš tiež potvrdenie, že nemá žiaden dlh na fonde, teda ani úrok z omeškania.

Pozri si to opatrenie v § 9 - príjmy sú len fond ako celok (ods. 12, písm. d) č. 14) - kam by dali úrok? Tiež odseky 18 - 20:

(19) V účtovnej jednotke, ktorou je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, sa v peňažnomdenníku podľa odseku 12 písm. d) 14. bodu účtujú príjmy prijaté od vlastníkov bytov a nebytovýchpriestorov, ktoré sú určené na tvorbu fondu prevádzky, údržby a opráv. Výdavky fondu prevádzky,
údržby a opráv sa účtujú podľa druhu použitia.
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27 Pozri príspevok
Exekútor koná len to, čo má v zákone. On si výkon exekúcie sám nariadiť nemôže a súd koná tiež len na návrh. Ved ten vlastník nám nemusí nič dlhovať, prečo by sa exekútor namáhal nás upozornovať?

Poslala so zástupcu vlastníkov ihneď za správcom, aby uplatnil naše dlhy u tohto istého exekútora... len aby sme to stihli. To by sme mali požiadať o tú dražbu - či nie? Normálne nie som ani schopná rozmýšľať (nečudujte s tým, čo sem píšu v stresoch), ten dlh je vysoký. Byt by mal byť ohodnotený, nemalo by sa to naťahovať...
Idem niečo popátrať, či to exekútor už predáva.
peton Pozri príspevok
Presne tak ako Mária píše. Nie je exekútor ako exekútor. Sú to tiež len ľudia so svojim biznisom. Niektorý si dá námahu zistiť aj iné veci, iný menej. Závisí od prípadu, ktorý rieši (ľahší, ťažší) a aj výšky dlhu, z ktorej môže mať nižší či vyšší osoh.
Držím palce nech sa to na dobré obráti.
V exekučnom poriadku je napísané, komu exekútor MUSÍ oznámiť, že bude vykonaná exekúcia dražbou nehnuteľnosti (okrem iných to oznamuje aj Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni, daňovému úradu a aj záložnému veriteľovi, t.j. SVB). Má to čiere na bielom. Nie je to o tom, či sa mu niečo chce, alebo nechce, jednoducho MUSÍ. (Nám to tiež oznámil, až keď začalo konať SVB - "len" cca 3 roky od začiatku exekúcie ) A mám taký dojem, že exekútor potrebuje súhlas záložného veriteľa (t.j. SVB) na predaj bytu.

A k prepisu bytu na katastri je potrebné potvrdenie, že pôvodný vlastník bytu SVB-čku nič nedlží.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Čo nie je upravené v zákone o vlastníctve bytov, môže byť v občianskom zákonníku alebo v osobitných predpisoch (§ 3 bytzákona).

Zo zákona nevyplýva, že tvorba fondu znamená len ten príjem, ktorý predstavuje výšku mesačných príspevkov do fondu odsúhlasených zhromaždením na návrh predsedu (§ 7c ods. 2).

Nech to vysvetlia účtovníci, ja neúčtujem a neviem, či sú to dve rozdielne sumy (a knihy) - tvorba a použitie fondu v knihe fondu prevádzky, údržby a opráv - a pohľadávky a záväzky podľa osobitného predpisu7) v knihe pohľadávok a knihe záväzkov.
Kedy ide len o
schválené mesačné príspevky akedy o (aj o) ostatné príjmy fondu.
Vychádzam z Opatrenia ministerstva financií z 1. decembra 2010 č. MF/24975/2010-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania

§ 11:

(6) V účtovnej jednotke, ktorou je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, sa vedie kniha fondu prevádzky, údržby a opráv, v ktorej sa účtuje tvorba a použitie fondu. Ďalej sa vedú v knihe pohľadávok a knihe záväzkov najmä pohľadávky a záväzky podľa osobitného predpisu7). Tieto evidencie sa vedú osobitne za každý dom.
7) § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chcela by som vás upozorniť na potrebu stále kontrolovať list vlastníctva vášho domu.

Máme neplatiča, ktorý sa odsťahoval a byt prenajíma. Upomienky nepomáhajú, preto som na schôdzi navrhla dobrovolnú dražbu bytu. Nakoľko niektorí susedia s ním boli zadobre, prehovorili ostatných, aby sme sa s ním ešte porozprávali, vysvetlili mu ...

Dnes som zistila, že sa začala exekúcia predajom nehnuteľnosti - toho bytu - už koncom februára! Ak to nestihneme aj my, nemusia sa nám nejaké peniaze na zaplatenie dlhu nášmu domu ujsť.
4 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jar88 Pozri príspevok
Zaujímavé,
a čo vaše záložné právo zapísané v liste vlastníctva?

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

Alebo v tomto prípade to neplatí?
Áno, dlhy z nedoplatkov takto vzniknutých sú prioritné.

V prípade vymáhania dlhu je potom poradie veriteľov, ktorí si uplatnia nárok na vyrovnanie pohľadávky, nasledovné:
1. záložný veriteľ zo zákona,
2. záložný veriteľ zo zmluvy o hypotekárnom úvere,
3. ďalší veritelia, ak si uplatňujú právo na vyrovnanie pohľadávok.
Naposledy upravil Halli : 09.05.11 at 10:58
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Llívia Pozri príspevok
Prevedené byty - ako sa im to podarilo bez potvrdenia pre kataster?
To sú tí správcovia - potvrdenie dali, ale viac sa nestarajú. Majú toho asi veľa, nezostáva na kvalitu (deti majú v dvoch prípadoch tie isté priezviská). Nemáme SVB, zástupcov robia takí, no, menej zdatní (nechcem znevažovať, aspoň niekto to chce robiť).
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

verkaz Pozri príspevok
Ja som mala podobný prípad. Mne len exekútor oznámil, že vlastník bytu dlhuje štátu na odvodoch a vyzval ma, aby som v prípade, že dlhuje aj spoločenstvu mu toto oznámila.
Takže aj na exekútorovi záleží, veď na prvom mieste je veriteľ v zmysle zákona a to je spoločenstvo.
Možno preto vás upozornil, že išlo o štát - štát asi treba obrať, kde sa dá Keď má však náhodou exekútor vymôcť viac peňazí ako je hodnota bytu (čo býva veľmi často pri dlžníkoch, najmä podnikateľoch ako tento), v prvom rade si hľadí na svoj džob.
Asi vás upozornil preto, aby si zarobil aj u vás.
Naposledy upravil Mária27 : 09.05.11 at 12:19
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vďaka Llívia, musím sa pustiť do toho exekučného poriadku hutnejšie. Už je to na dennom poriadku.

Ale u nás o dražbe nik nevie, našla som to na LV ako píšem - od februára. Tiež som na LV objavila, že tri rodiny previedli vlastníctvo deťom, majú vecné bremeno, ale nik o tom nevie a na schôdzi hlasujú bez splnomocnenia. To môže aj spôsobiť neplatnosť hlasovania.
3 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Pokiaľ ide o neplatičov, tak sa dá odpojiť teplá voda a teplo (ak sa to u Vás dá technicky). Ja nám taký jeden prípad (vlastník je mesto), v ktorom býva neplatič. Pred niekoľkými rokmi bol dotyčný deložovaný na základe rozhodnutia súdu do menšieho bytu. Mestu však stále neplatí a tak mesto ho odpojilo od dodávky teplej úžitkovej vody a teraz už aj od tepla. V byte nemá ani elektriku a ani plyn. Bola im ponechaná len dodávka studenej vody a majú v byte plynový varič na bombu.
My ako spoločenstvo s tým problém nemáme, lebo mesto (vlastník) na základe vystavenej faktúry nám za tento byt platí.
Takže podľa toho viem, že je to možné.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

dana.palenikova@post.sk Pozri príspevok
ahojte, byvam v novostavbe a mame problem s neplaticom / developerom, ktory staval tuto novostavbu a este vlastni zopar bytov a niekolko nebytovych priestorov za ktore neplati. Dlh sa od roku 2008 vysplhal na vyse 10tisic eur. Chceli by sme sa domoct prava (a penazi) pomocou dobrovolnej drazby. Moja otazka je, ci musime riesit samostatne kazdy priestor s dlzobou a teda kazdy dat do drazby, aby sme danu ciastku vymohli, alebo mozeme jednotlive dlzne ciastky spocitat (za vsetky byty a NP) a dat do drazby iba jeden z tychto priestorov, z ktoreho predaja si uplatnime celu dlznu ciastku za vsetky priestory. Dakujem.
Vychádzajúc zo znenia § 15 uplatníte výkon záložného práva jedného na pohľadávky (dlhy), ktoré urobil vlastník bytu v dome. Vyberiete si jeden byt a predáte ho, odpočítate si všetky jeho dlhy.
§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).
2 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Mária27 Pozri príspevok
Chcela by som vás upozorniť na potrebu stále kontrolovať list vlastníctva vášho domu.

Máme neplatiča, ktorý sa odsťahoval a byt prenajíma. Upomienky nepomáhajú, preto som na schôdzi navrhla dobrovolnú dražbu bytu. Nakoľko niektorí susedia s ním boli zadobre, prehovorili ostatných, aby sme sa s ním ešte porozprávali, vysvetlili mu ...

Dnes som zistila, že sa začala exekúcia predajom nehnuteľnosti - toho bytu - už koncom februára! Ak to nestihneme aj my, nemusia sa nám nejaké peniaze na zaplatenie dlhu nášmu domu ujsť.
Zaujímavé,
a čo vaše záložné právo zapísané v liste vlastníctva?

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

Alebo v tomto prípade to neplatí?
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Exekútor koná len to, čo má v zákone. On si výkon exekúcie sám nariadiť nemôže a súd koná tiež len na návrh. Ved ten vlastník nám nemusí nič dlhovať, prečo by sa exekútor namáhal nás upozornovať?

Poslala so zástupcu vlastníkov ihneď za správcom, aby uplatnil naše dlhy u tohto istého exekútora... len aby sme to stihli. To by sme mali požiadať o tú dražbu - či nie? Normálne nie som ani schopná rozmýšľať (nečudujte s tým, čo sem píšu v stresoch), ten dlh je vysoký. Byt by mal byť ohodnotený, nemalo by sa to naťahovať...
Idem niečo popátrať, či to exekútor už predáva.
Naposledy upravil Mária27 : 09.05.11 at 12:10
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27 Pozri príspevok
Vďaka Llívia, musím sa pustiť do toho exekučného poriadku hutnejšie. Už je to na dennom poriadku.

Ale u nás o dražbe nik nevie, našla som to na LV ako píšem - od februára. Tiež som na LV objavila, že tri rodiny previedli vlastníctvo deťom, majú vecné bremeno, ale nik o tom nevie a na schôdzi hlasujú bez splnomocnenia. To môže aj spôsobiť neplatnosť hlasovania.
Ako som písala, nás o tom exekútor informoval cca 3 roky od jej začiatku, keď sme sa o to začali zaujímať sami. (Toto píšem hypoteticky Skús si nesplniť ty nejakú povinnosť voči exekútorovi, napr. keď ťa vyzve na súčinnosť a bude chcieť súpis majetku, hneď sa začne vyhrážať, že páchaš trestný čin a neviem čo ešte, ale keď si on nesplní svoju povinnosť, nič sa nedeje
Prevedené byty - ako sa im to podarilo bez potvrdenia pre kataster?
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Daňové riaditeľstvo to musí mať v zákone, pretože úrady môžu robiť len to, čo je v zákone uvedené. Občania však môžu robiť to, čo nie je zákonom zakázané - nemusia sa opierať o zákon.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Neplatiči sú zverejnení !
Na Slovenskom trhu už 3 roky pôsobí komerčný kreditný register neplatičov prevádzkovaný pod názvom Univerzálny register SR (www.ur.sk) nachádza sa v ňom okolo 13 tisíc neplatičov s celkovým počtom približne 18 tisíc záväzkov. Tieto informácie dodávajú do Univerzálneho registra SR komerčné spoločnosti, ale aj štátne inštitúcie. Univerzálny register SR zároveň slúži aj ako „black list“ leasingových spoločností a poisťovní.

Okrem informácií o dlžníkoch poskytuje UR SR aj informácie zo súdov, o konkurzoch, likvidáciách, záložných právach, dobrovoľných dražbách, dotáciách, o majetku, rating subjektu na základe jeho platobnej disciplíny, výročné správy, kontakt, atď.

Aplikácia je vytvorená a prevádzkovaná v súlade s platnou slovenskou legislatívou a Úradom na ochranu osobných údajov. A takisto je priebežne overovaná audítorskou a poradenskou spoločnosťou.

Počet subjektov v Univerzálnom registri SR:



Počet právnických subjektov ORSR 97987
Počet fyzických subjektov ŽRSR 467820
Ostatné (Neziskové organizácie, združenia, spoločenstvá ...) 45664


utorok 28. 6. 2005

zdroj: http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=32534

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/2275283/neplatic...#ixzz0dibhLxbf
1 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

jar88 Pozri príspevok
Inak píšeš (rozširuješ) len nezmyselnú fámu o potrebe kontrolovať si list vlastníctva.
To nie je nezmyselná fáma. Skús sa opýtať tých, ktorí sa zrazu stali bezdomovcami a je ich plná televízia. Nemôžeš tiež čakať, že každý vlastník je taký uvedomelý, že nacupitá za predsedom splniť si svoju oznamovaciu povinnosť. To je utópia. A kataster tiež nie je neomylný. Tiež je toho plná televízia ich prešľapov. Takže kontrola minimálne raz za rok je určite namieste. Howgh!
1 0
emge emge

emge je offline (nepripojený) emge

Dobrý večer, čítam si tému, či nenájdem riešenie problému nášho SVB, no nič podobné som nenašla, tak prosím o radu.
Máme neplatiča, s ktorým nevieme pohnúť. Vlastníčka bytu prenajala byt, po čase sa s podnájomníčkou dohodli, že jej byt odpredá. Podnájomníčka jej dala nejakú zálohu, no kým došlo k predaju, vlastníčka bytu zomrela. Nasledovalo dedičské konanie, byt zdedili dve deti a neviem, či sa nepohodli so záujemkyňou o byt, ale tá sa rozhodla, že už ten byt nechce a chce peniaze vrátiť. Dopadlo to tak, že celý problém sa riešil cez súd, no a samozrejme, za to obdobie ( vlastne od smrti) nie sú za byt platené úhrady. Súd nakoniec vydal rozhodnutie, že s bytom sa nesmie manipulovať, nesmú sa naňho viazať žiadne bremená a vlastníci môžu byt prenajať len navrhovateľke. Prevzala som ten problém po predchádzajúcom predsedovi, tak sa ho snažím doriešiť, lebo "najprv sa nedalo nič robiť, lebo byt bol v dedičskom, potom na súde". A roky a peniažky utekali. No najväčší problém je v tom, že ani dražobná sa do toho nechce pustiť. Vraj nevieme vlastníkovi doručiť predpis platieb, upomienky a pod., pretože na adrese, ktorú má v LV sa nezdržiava a inú adresu neviem zistiť. A najlepšie na tom je, že pani navrhovateľka si do toho bytu veselo nasťahovala podnájomníkov, z ktorých ryžuje. Už som rozmýšľala aj nad tým, vlastne dala som návrh na zhromaždení, že na výročnom zhromaždení si odsúhlasíme dodatok stanov o odpojení neplatičov od tepla a vody za nejakých podmienok. Len si to musím overiť, či by to bolo právne možné. Neprišli ste niekto s niečím takým do styku? Neviete poradiť, či by to bolo možné? Iste by to pomohlo všetkým, kto má také problémy. Prečo máme doplácať na niekoho nezodpovedného a ten sa nám ešte v teple a v čistom bude smiať.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pri dani platí, že daňou je daň podľa osobitných predpisov vrátane úroku z omeškania, úroku a pokuty podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov.

Podľa občianskeho zákonníka príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatnením.
V zákone o bytoch to nie je riešené,takže platí OZ.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

miura
Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Nech sa skúsi obrátiť na nejakú firmu, ktorá robí dražby. Odkaz na jednu takú firmu som Ti poslal súkromnou správou, aby to nebola reklama.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chobot
Nech sa skúsi obrátiť na nejakú firmu, ktorá robí dražby. Odkaz na jednu takú firmu som Ti poslal súkromnou správou, aby to nebola reklama.
Takýto problém sa risuje aj u nás a chceme ho riešiť hneď na začiatku, preto by som ťa poprosila aj ja o ten kontakt.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať