Zavrieť

Porady

Zmluva o buducej zmluve - zaloha

Dobry den, prosim o radu pri uctovani:
Som PO, platca DPH.
Dňa 22.3.2016 som uzavrela „zmluvu o budúcej zmluve o prevode vlastníctva nebytového priestoru“, v ktorej je uvedená kúpna cena za predmet prevodu (apartmán a garážové státie s príslušenstvom) vo výške 96 330 € vrátane DPH a je rozpísaná nasledovne 80 275€ bez DPH a DPH vo výške 16 055. Zo zmluvy zároveň vyplýva, povinnosť uhradiť 10 % kúpnej ceny teda sumu 9 633 ako prvú splátku. Táto suma už nie je v zmluve rozpísaná v členení bez DPH a DPH. Ja som na základe tohto bodu uhradila dňa 4.4.2016 zálohu v predpísanej výške.
Ako mám postupovať pri účtovaní?
1. Zmluvy
a. Mám to účtovať ako kúpu nehnuteľnosti a uplatniť si plnú výšku DPH 16055, alebo na základe, že je to len zmluva o budúcej zmluve neúčtovať o nej vôbec
2. Zaplatenej zálohy
a. Mám si vyjadrenú zálohu rozložiť na základ dane a DPH a interným dokladom uplatniť DPH 9633 základ 8 027,50 a DPH 1 633,50
b. Alebo mám vyžadovať doklad k prijatej zálohe od dodávateľa
c. Alebo mám celú sumu považovať za zálohu a o DPH neúčtovať
Súčasný stav je nasledovný, firma s ktorou mám ja uzavretú zmluvu, realizuje stavbu predmetnej nehnuteľnosti prostredníctvom zmluvy o dielo, po kolaudácii (predpoklad v roku 2017) sa stane spoločnosť majiteľom nehnuteľnosti a bude uvedená aj na LV. Následne príde k podpísaniu zmluvy o prevode nebytového priestoru a na jej základe prepis na LV. Predpoklad koniec roka 2017.
Dakujem pekne!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zmluva o buducej zmluve - zaloha

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.