Zavrieť

Porady

Výživné

Dobrý večer,

Potrebovala by som poradiť ohľadom výšky výživného. Otcovi dieťaťa sud určil výšku výživného 100 EUR, jeho plat = minimálna mzda. Takéto výživné sa mi zda prehnane na DVOJROČNÉ dieta.. Narážam najmä na to, ze ako bude dieta rast budu rast aj jeho výdavky a tym pádom aj výživné.. Co sa týka matky dieťaťa tak ta býva u rodičov (ma 21r) vo veľkom dome ako posledná z ich deti.. Navyše si zarába avšak na sud doniesla smiešny papier o dohode na 10h/týžden pričom každý vie ze je to klamstvo.. Otec posielal hneď po rozchode sám od seba 100 EUR, avšak uz mu to jeho finančná situácia nedovoľuje, resp je to moc v porovnani s výplatnou páskou.. Chcela by som vás teda poprosiť ci mi neviete poradiť ako by mal postupovať aby mu pri ďalšom sude pristúpili na žiadosť o nižšie výživné ? Moze hrať v jeho prospech aj to ze dieta nemá jeho priezvisko ? Pripadne viete mi poradiť šikovného právnika, ktorý ma takéto prípady úspešne za sebou ??

Vopred ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Veronika03 : 13.04.16 at 18:03
3 komentárov     zbaliť
Mila123 Veronika ty si k otcovi dieťaťa v akom vzťahu?
bubkoch moje nervy, to na co su dobre take otazky ? ako to ovplyvni odpoved na problem ?
Veronika03 Mila ja chcem vedieť ako sa dá v takomto prípade postupovať a nie tu hovoriť o vzťahoch
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Andy Kralik
Otec sa má snažiť zarábať. 100 EUR nie je vysoké výživné. Však to je jeden väčší nákup v potravinách.
Ak má minimálnu mzdu. Tak si treba nájsť druhú robotu.

Hlasovalo 4 pouzivatelov

Užitočné (3)
ajka432, BXLmiami, ivka70
Neužitočné (1)
2

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
Ak sa zmenila príjmová situácia rodiča, môžte podať nový návrh. Skúste zohnať svedkov, že.matka robí za viac ako súdu preukázala.
Priezvisko s tým absolútne nič nemá.

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
1. to, ci matka dietata je posledne dieta v rodine a byva u rodicov, je irelevantne, vydavky na byvanie ma a zjavne by si ani ine byvanie nemohla dovolit
2. Matka dietata by vobec zarabat nemusela, kedze dieta ma len 2 roky, ale zjavne sa snazi aspon na dohodou zarobit nejake peniaze
3. preco by dohoda na 10 hodin tyzdenne mala byt smiesna, pre osamelu matku to moze byt az privela casu stravenym bez dietata - preco by to malo byt klamstvo a aka je pravda?
4. pises, ze 100 eur je vela v porovnani s vyplatnou paskou ... aky je realny prijem otca, nema tu minimalny mzdu len na papieri a zvysok dostava na ruku?
5. priezvisko dietata nema ziadny vplyv na jeho narok podielat sa na zivotnej urovni svojich rodicov


Samozrejme otec dietata moze poziadat o znizenie vyzivneho, ked sa mu zmenili prijmy.
Ale sud bude posudzovat aj to, preco sa prijmy zmenili k minimalnym. A moze aj vyzivne ponechat v tejto vyske (ved na dieta ide menej ako 1/3 prijmu otca) a otcovi odkazat, ze sa ma viac snazit zarobit, kedze je zivitelom dietata.
To len aby ste boli pripraveni aj na taku alternativu.
Dieta je zavazok na cely zivot, pre oboch rodicov, bez ohladu na to, ci spolu ziju alebo nie.
11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Veronika03 Ja chápem, že tento systém je nastavený tak, že právo je väčšinou na strasne matky, ktorá v mnohých prípadoch zo seba spraví doslova chuderu a dieťa má len ako prostriedok na ťahanie peňazí! Toto je presne ten prípad kedy matka má povedala by som až nadbytok oproti otcovi dieťaťa.. Na to bývanie Vám môžem pvoedať toľko, že ona od rodičov odísť nechce ani nechcela, čo sa týka práce tak áno na pohľad to vyzerá, že chúďa matka sa snaží si aspon zarobiť.. Klasmtvo je to pretože tam robieva normalne smeny a nie 10h/týždeň...ale ako som už povedala niektoré matky využívajú tento systém a robia zo seba obetavé sociálne prípady. Príjem otca je reálne minimálna mzda a pri 100 eurovom výživnom má akú šancu sa tiež osamostnaniť?
ivka70 Nemas pravdu, pravo je na strane dietata. A tvoje posudzovanie je velmi jednostranne. Dieta nemoze za to, aki rodicia ho priviedl ina svet.
Nech si otec poziada o zverenie dietata do starostlivosti a vyzivne od matky a uvidi, ci mu bude stacit 100 eur k vyzivnemu, aby ho uzivil.
Veronika03 Opakujem sa, matka nebýva sama, je o ňu postarané zo strany rodičov a dieťa má všetko čo mu treba..Nepovedala by som ani pol slova keby býva sama a má výdavky ako pravá osamelá matka! Jasné že jej 100 eur nestačí pretože si treba dať spraviť 3d mihalnice, nechty a behať každý víkend po baroch Ale zbytočné sa o tomto baviť, ženy by sa k tomu radšej vyjadrovať nemali
Oliwa Mám dojem, že ani otec nebýva sám a je oňho postarané... Ak tak dôverne poznáš pomery oboch rodičov, vyzerá to, akoby si bola jeho priateľka alebo stará matka toho dieťaťa, ktoré naozaj nemôže za to, že je na svete... Sorry, otec dieťaťa mal mať rozum, keď s tou 3d mihalnicovou matkou liezol do postele... A Ty by si sa teraz nemusela snažiť riešiť jeho problémy...
Veronika03 Otec dieťaťa síce býva u svojho rodiča ale ten mu nezaplatí stravu ani nič, dokonca mu musí za bývanie pripsievať..viem, že to znie smiešne ale je to tak, nie všetci rodičia svoje deti hýčkaju aj v dospelom veku preto som povedala že situácia matky je lepša
Oliwa Vôbec to nie je smiešne... to by malo byť samozrejmé...
bubkoch 1. nie je to irelevantne, lebo nutne vydavky matky na byvanie ak byva s rodicmi su ine (nizsie) ako keby byvala sama
2. to co by musela/nemusela, je irelevantne ... sud posudzuje aktualny stav, t.j. to aky ma matka realny prijem v case pojednavania
3. no pravda je ze ked matka klamala pred sudom, mal to otec napadnut tam a vtedy, a vyziadat si potvrdenia z danoveho a socialky o platenych odvodoch a daniach
4. co sa tu snazis navazad do otca a robit z neho klamara ?

a nakoniec, matka ma rovnake povinnosti voci dietatu ako otec... a teda vobec neplati ze naklady na starostlivost maju byt pokryvane z vyzivneho otca ... aj matka ma povinnost sa na tom podielat, tak nechapem o com pises "a uvidi, ci mu bude stacit 100 eur k vyzivnemu, aby ho uzivil. " a ak nevychádza, tak aj matka sa ma viac snazit aby zarobila
tolko k tvojej demagogii
ivka70 Tak neviem, co je vacsia demagogia .....
Veronika03 Opäť sa potvrdilo, že na takúto vec má rozumnejší pohľad muž
buchač Veronika03 (Dnes 15:29) Opäť sa potvrdilo, že na takúto vec má rozumnejší pohľad muž
======================
Vždy má muž na to rozumnejší pohľad...lebo používa rozum.
Ženy používajú skôr emócie...

Len je niekedy škoda, že muž nepoužíva rozum v pravej chvíli...keď ho žena emočne ovládne a výsledok sa dostaví o 9 mesiacov.
Veronika03 Presne tak
  zbaliť

ajka432 je offline (nepripojený) ajka432

ajka432
Ak chces poradit, tak nerozmyslaj, ako dosiahnut nizsie vyzivne, ale vyssi prijem. 100€ nie je nijake prehnane vyzivne. To, ze matka dietata nesedi doma a snahi sa aj sama si zlepsit financnu situaciu, neznamena , ze otec automaticky ma platit menej. Toto si pocut nechcela, ale nedalo mi to. Je mi zle z takych otcov, ktori si spravia dieta a potom spekuluju, ako platit co najmenej, alebo vobec.

Hlasovalo 3 pouzivatelov

Užitočné (2)
Happy1, arizona
Komentár, nie odpoveď (1)
1
9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Happy1 Toto je tá najspravnejsia odpoveď akú som dlho nečítala. Klobúk dole!!!
bubkoch jedina spravna veta v jej prispevku je "100€ nie je nijake prehnane vyzivne. "
Andy Kralik A chudák muž v tom "tvorení decka" je vlastne úplne nevinne a vlastne sa všetko deje za jeho chrbtom... že...
Happy1 Nie zodrat z koze. Ale nech sa prispieva rovnakou castou, ci uz financne ale aj starostlivostou. Klobuk dole pred muzmi, ktorí zostanú s detmi, lebo zlyhala v ich pripade matka. Ale vacsinou poznam zeny, ktore sa samé trapia s detmi. Maju aj dve zamestnania aby stihali. Chvala. BOHU ze mam úplnú rodinu, ale samozrejme, ze budem stále nadrziavat stranku ženám.
Veronika03 Vysvetlím to teda lebo vidím ze mnoho žien nezapája rozum nižšie výživné je požadované aby zodpovedalo príjmu, vyšší príjem = vyššie výživné čiže je to stále ta istá pesnička.. Otec nechce platiť menej preto lebo matka zarába, prosím vás čítajte všetko a až potom sa vyjadrujte a mne je zle z matiek ktoré deti využívajú ako bankomat !
bubkoch kedze tu kazdy len moralizuje a nic nevie poradit (okrem profesionala v prvom prispevku) tak skusim rozviest jeho radu:

rozhodnutiu o vyske vyzivneho predchadza skumanie prijmu a nakladov matky a otca a tiez potrieb dietata v danom veku.

cize aj tych 100€ bolo urcenych za nejakych prijmovych a nakladovych okolnosti na oboch stranach. Je jedno akych, rozhodujuce je to, ze otec moze kedykolvek podat novy navrh na sud o urcenie noveho vyzivneho, ak sa zmenia pomery, z ktorych sa vychadzalo pri urceni aktualneho vyzivneho.

t.j. je nutne aby doslo k nejakej zmene od posledneho rozhodnutia, nepostacuje len vyhlasenie otca ze mu to nevychadza, ani vyhlasenie matky ze chce bezdovodne viac a pod., musi dosjt ku konkretnej zmene napr. zvyseniu/znizeniu prijmu matky alebo otca, zmene v potrebach dietata, alebo zvyseniu nakladov napr. otca tym ze sa znova ozenil a pribudli mu dalsie deti / nove vyzivovacie povinnosti, a pod.

aj to pripadne znizenie prijmu otca musi byt odovodnene lebo sud skuma moznosti a schopnosti otca zarabat viac (ale toto neznamena mat 3 roboty 20h denne, ale schopnost mat JEDNO ale lepsie platene miesto) ...
kvjetecko to je dobré, tak otec nechce platiť menej, ale ty chceš aby platil menej a vôbec nevieme prečo sa o to snažíš.. keby otec chcel platiť menej, tak požiada predsa súd o zníženie výživného...úplne jednoduché - čo už povie súd je už iná vec
Happy1 Fuha tak to je sila.
pepsikova ..ono je to tak, že ak 100€ dá otec a 100€ matka, je to spolu dosť peňazí-ale v podstate je to stále iba asi 6,60€ na jeden deň-pre dvojročné dieťa dosť málo..plienky, ovocie, strava-ak rátame iba dieťa, ale aj oblečenie,bývanie, voda, hračky a kadečo iné, dieťa potrebuje všeličo..ťažko povedať, či je aj starostlivosť rozdelená na obidve strany, teda aj na otca, toľko, kolko je na matke, nepoznáme vzťahy medzi nimi a preto dokazovanie býva ťažké aj na súde..ak matka bráni otcovi v stretávaní sa s dieťaťom, jej úmysly sa môžu zdať vydieračstvom voči otcovi, teda že pýta len peniaze-ani to nepoznáme a tak spravodlivosť nemusí byť vždy ""spravodlivá""...ak matka s dieťaťom býva u rodičov, a nemusí platiť vysoký nájom, je to plus, môže dieťaťu dopriať viac..ak má dieťa aj starých rodičov z otcovej strany a tí tiež prispejú, alebo kúpia dieťaťu, je to tiež veľká pomoc..ibaže, ak je otec dieťaťa "odsunutý" na druhú koľaj, ak matka bráni ,aby sa on a jeho rodina stretali s dieťaťom, , tam to môže vyzerať na "bankomat"-ako si to ty nazvala..krivda je vždy niekde a vždy je niekto, kto ju "vyrobí",,ale vždy si to odnesie dieťa, lebo je okradnuté o lásku..lebo bez banánu sa obíde, aj bez lízatka, ale bez lásky otca, aj keď je maličké, je to celé zle!..dieťa si nevyberá a nemalo by trpieť,za to, že matka je mrcha a otec je chudobný-alebo naopak..
  zbaliť

draik je offline (nepripojený) draik

draik
Akonáhle otec dieťaťa sám od seba resp. po dohode posielal 100 eur a jeho finančná situácia sa nezavinene výrazne nezhoršila, nie je dôvod na to, aby súd určil nižšie výživné. Práve jeho platby nepochybne boli dôvodom v priznaní výživného v danej výške.

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál... pepsikova
..to, že dieťa nemá priezvisko otca, sa riešilo určite na prvom súde o priznaní otcovstva, takže to nemá vplyv na určenie výživného..pomery otca preskúma súd , ak si matka podá na zvýšenie výživného, ale (takmer vždy) výživné o niečo zvýši, pretože matka môže argumentovať všetkým možným, aby dosiahla svoj cieľ-viac peňazí..ak matka klame o svojom príjme, treba to dokázať-ale zas- na každom konaní nie sú prípustní svedkovia, takže aj to môže byť "na dve veci"..
..otec sa môže odvolať na rozhodnutie súdu (ale nesmie výrok súdu podpísať na konaní)a vtedy musí dokázať , svedkami alebo inak, že matka klame...a vtedy môže dosiahnuť zníženie sumy, prípadne ponechanie pôvodnej sumy,pokiaľ na to má prostriedky..bohužiaľ, dnes sú súdy také, že vždy dajú za pravdu matke, aj keby očividne klamala, takže veľkú nádej nemáš..a právnik stojí nemalé peniaze a tiež nie je istota, že vyhrá..

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

expeeert
Zdalo by sa ti to výživné prehnané, kebyže máš dieťa zverené do starosti ty a dostávala by si od protistrany 100 €? Stačilo by ti to na výchovu?
A inak, ak matka pracuje, tak osobne si nemyslím, že by bola len vyciciavačka peňazí, keďže sa snaží zarobiť a nesedí doma na zadku.
A posledne, ako je na tom dieťa - je zanedbané, býva hladné, alebo sa oňho stará?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.