Zavrieť

Porady

Účtovanie sprostredkovat. agentúry

Krásny deň všetkým,

poraďte ak viete:
zobrala som teraz s.r.o., ktorá sprostredkováva pobyty v Tatrách pre klientov zo slovenska aj z čiech. Od klientov vyberie poplatok za pobyt a potom to uhradi tomu hotelu, kde títo klienti si objednali pobyt. Určitá časť im zostáva ako poplatok za sprestredkovanie. Tieto platby sa prevádzajú cez účty na slovensku a v čechách.To ale nie je podstatné, pretože toto mi nerobí problém. Problém je v tom, že pre klientov nevystavujú faktúry, posielajú im iba takzv. potvrdenie o prijatých platbách a niektorým hotelom platia na základe vystavených faktúr ale niektorým iba na základe zmlúv a potvrdení o prijatých platbách.
Ja tieto prípady účtujem:
prijatá platba za pobyt od klienta:
MD 221 D 602

uhradená platba-ak príde zálohova fakt. od ubyt. zariadení:
MD 314 D 221

pri vyúčtovacej faktúre k záloh. faktúre:
MD 518 D 314

ak je úhrada za pobyt na základe zmluvy:
MD 518 D 221

To sú jednoduché účtovné operácie, ale mňa viac zaujíma z pohľadu na obrat na posúdenie obratu k DPH-je tu akási výnimka?, pretože cez túto sprostedkovateľskú agentúru sa tieto peniaze iba preháňajú a skutočný
príjem je sprostredkovateľský poplatok.
Ak by to bolo tak, ako uvažujem, tak pri platbe hotelom a ubytovacím zariadeniam by bolo účtovanie:
MD - 221 D -602 ????
Ďakujem za názory, možno ma niekam posunúť- Kaťa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Chudíková Katarína
    Krásny deň všetkým,

    poraďte ak viete:
    zobrala som teraz s.r.o., ktorá sprostredkováva pobyty v Tatrách pre klientov zo slovenska aj z čiech. Od klientov vyberie poplatok za pobyt a potom to uhradi tomu hotelu, kde títo klienti si objednali pobyt. Určitá časť im zostáva ako poplatok za sprestredkovanie. Tieto platby sa prevádzajú cez účty na slovensku a v čechách.To ale nie je podstatné, pretože toto mi nerobí problém. Problém je v tom, že pre klientov nevystavujú faktúry, posielajú im iba takzv. potvrdenie o prijatých platbách a niektorým hotelom platia na základe vystavených faktúr ale niektorým iba na základe zmlúv a potvrdení o prijatých platbách.
    Ja tieto prípady účtujem:
    prijatá platba za pobyt od klienta:
    MD 221 D 602

    uhradená platba-ak príde zálohova fakt. od ubyt. zariadení:
    MD 314 D 221
    pri vyúčtovacej faktúre k záloh. faktúre:
    MD 518 D 314

    ak je úhrada za pobyt na základe zmluvy:
    MD 518 D 221

    To sú jednoduché účtovné operácie, ale mňa viac zaujíma z pohľadu na obrat na posúdenie obratu k DPH-je tu akási výnimka?, pretože cez túto sprostedkovateľskú agentúru sa tieto peniaze iba preháňajú a skutočný
    príjem je sprostredkovateľský poplatok.
    Ak by to bolo tak, ako uvažujem, tak pri platbe hotelom a ubytovacím zariadeniam by bolo účtovanie:
    MD - 221 D -602 ????
    Ďakujem za názory, možno ma niekam posunúť- Kaťa
    Ja by som to účtoval nasledovne

    prijatá platba o klienta

    221AE, 211AE/325AE

    platba ubytovaciemu zariadeniu

    325AE/221AE, 211AE

    Rozdiel čo ostane na 325AE cez interný doklad by som preúčtovával nasledovne

    325AE/602AE

    Do obratu takto dostaneš iba tie peniaze, ktoré sú skutočne jeho.
    fajn baba Chudíková Katarína
    No, takto som naozaj neuvažovala, ale je to zaujímave. Takže vôbec nepoužívať 5-kovú triedu pri platbe hotelom a penzionom. Fajn a ďakujem za poradenie. kaťa

    Účtovanie sprostredkovat. agentúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.