Zavrieť

Porady

Môžu po mne požadovať súkromnú komunikáciu cez mail kvôli colnému konaniu?

Dobrý deň,
Chcel by som sa spýtať, či môžu z colného úradu po mne požadovať celú komunikáciu z e-mailu medzi mnou a čínskym výrobcom kvôli vybaveniu colného konania. Príde mi to už moc neoprávnené zasahovanie do súkromia!
Poslal som im už všetky potrebné doklady, ktoré po mne požadovali, vrátane faktúry, ktorú mi výrobca vystavil, kde je uvedený názov, množstvo a cena tovaru ako aj výpis z paypal a môjho bankového účtu, kde je platba za tovar aj dopravu.
Toto všetko po mne požadovali a to som im aj poslal, ale zrazu si zmysleli, že teda aby som im doložil ešte aj celú komunikáciu medzi mnou a výrobcom, ktorá prebiehala prostredníctvom mailu.

Majú na toto oprávnenie?!

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Netýka sa ťa náhodou toto?
    K zásielkam s tovarom, pri ktorých nie je možné relevantne určiť colnú hodnotu, Pošta MVS Bratislava 090 -vyclievacie oddelenie, doručuje „Poštové oznámenie“, ktorým upovedomuje príjemcu zásielky o*príchode zásielky podliehajúcej colnému dohľadu. Na „Poštovom oznámení“ je okrem iného uvedený aj druh dokladu resp. dôkazu, ktorý je nutné predložiť colnému úradu za účelom uskutočnenia colného konania podľa predchádzajúcej odrážky. Požadované informácie musia byť doručené späť na kontaktné adresy uvedené v „Poštovom oznámení“. Colné konanie bude uskutočnené až po doložení všetkých potrebných dokladov. Pokiaľ bola doložená k colnému konaniu faktúra alebo iný doklad o cene tovaru, neznamená to, že colný úrad nemôže požadovať, aby deklarant predložil ďalšie doklady potvrdzujúce správnosť uvedených údajov (čl. 188 ods. b) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/20013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie).
    http://www.colnica.sk/wp-content/upl.../05/Postup.doc
    Naposledy upravil Žabinka : 17.05.16 at 12:17
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik to sa podľa mňa týka každej zásielky.
    Žabinka určite od každého nevyžadujú doplnenie hodnoverných dokladov.. to sa robí napr. ak je podozrivo nízka cena tovaru.. napr. aj v mailovej komunikácii si môžu overiť cenu.. ak sa s cenou nezhodnú, tovar docenia.. a až potom určia clo, dph..
    jslancik tá citácia opisuje, ako to funguje. (že asi 90% malých zásielok prejde bez dlhšieho zastavenia na colnici), na zvyšných cca 10% si vyžiadajú podklady (screen objednávky a výpisu z účtu) a ak sú tam nezrovnalosti, môžu si vyžiadať ďalšie doklady. Jasné, že od každého to nevyžadujú, ale mohli by, keby sa im chcelo v tom moc rýpať
    dmc sukromna komunikacia s predajcom nieje DOKLAD k colnemu konaniu (stale hovorime o sukromnej osobe - nie o firme)

    Inak - pokial vsetko sedi - tak tam nevidim problem im to poslat....../okrem toho ze sa tam da "dopisat" cokolvek....

    odkial colnica vie ze si s predajcom komunikoval e-mailom ?
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    buď si moc citlivý, alebo v tej komunikácii fakt je niečo, čo má váhu v colnom konaní. Výpisy z účtu a screeny objednávok ti prídu v niečom menej "súkromné"?
    Keby bolo všetko OK so zásielkou (vyjasnené veci na základe už poskytnutých podkladov), tak by si zbytočne robotu nepridávali, tomu ver.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Maju objednavku ? Majú..
    .maju doklad o platbe za tovar? maju....
    Nic viac nepotrebuju.

    ....ziadnu komunikaciu uz nemas - vymazal si ju nakolko ako sukromna osoba nie si povinny ju uchovavat.
    jslancik ... a oni mu môžu s bohorovným pokojom zásielku ohodnotiť ako fejk (podopreté príslušným §).

    Môžu po mne požadovať súkromnú komunikáciu cez mail kvôli colnému konaniu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.